СЪДЕБНИ КАЗУСИ
Руски милиардер обвинява "Сотбис", че е загубил милиони щатски долари от творби на Пикасо и Леонардо да Винчи
От аукционната къща заявиха, че милиардерът Дмитрий Риболовлев "се опитва да накара невинна страна да плати за това, което някой друг му е причинил"
Редактор : / 2017 Прочита 0 Коментара
Дмитрий Риболовлев Снимка: Лионел Кироно/АП/БТАНа съдебен процес в Ню Йорк "Сотбис" се защити от обвинения, че е помогнала за измамата на руски олигарх с десетки милиони щатски долари, съобщава АП, цитирана от БТА.
Аукционната къща заяви, че не е знаела нищо за неправомерни действия от страна на арт брокер, който е консултирал милиардера при закупуването на творби на известни художници като Пабло Пикасо, Амедео Модиляни и Леонардо да Винчи.
Адвокатът на "Сотбис" Сара Шудофски каза пред съдебните заседатели във встъпителната си реч във Федералния съд в Манхатън в понеделник, че милиардерът Дмитрий Риболовлев "се опитва да накара невинна страна да плати за това, което някой друг му е причинил".
Шудофски каза, че магнатът на търговията с торове, интелигентен бизнесмен, управлявал изключително успешни предприятия, е имал "основателна причина да бъде ядосан на себе си", след като е похарчил стотици милиони долари за закупуване на шедьоври на изкуството, без да предприеме "най-елементарни стъпки", за да се предпази от брокер, който го е измамил.
"Сотбис" не е знаела нищо за тези лъжи", заяви адвокатката. Аукционната къща не е знаела и не е участвала в никакви неправомерни действия", обобщи тя.
Тя пледира, след като адвокатът на Риболовлев, Даниел Корнщайн, настоя, че базираният в Лондон изпълнителен директор на "Сотбис" е бил част от група ръководители, които са участвали в сложна измама.
"В резултат на участието си в измамата "Сотбис" е спечелила много пари", каза Корнщайн и добави: От "Сотбис" имаха избор, но те избраха алчността."
Петдесет години след смъртта си Пикасо отново е звезда на нюйоркски търг с един от шедьоврите си
Съдебният процес вероятно ще покаже как се развиват транзакциите с голям залог, в които участват любители на изкуството по целия свят, и какво е тяхното значение за дейността на аукционните къщи, които разчитат до голяма степен на репутацията си, тъй като се срещат с някои от най-богатите инвеститори в света.
Очаква се 57-годишният Риболовлев, който през 2008 г. купи имение в Палм Бийч от Доналд Тръмп за около 95 млн. щатски долара, да даде показания. През 2016 г., когато Тръмп се подготвяше да стане президент, той нарече сделката "най-близката ми връзка с Русия" по време на разпит за връзките си с Москва.
В едно от разпорежданията си от март миналата година съдия Джеси М. Фърман призова адвокатите да работят за постигане на споразумение, за да се избегне съдебен процес, който би бил "скъп, рискован и потенциално неудобен и за двете страни".
Делото е свързано с 2 млрд. щатски долара, които Риболовлев е похарчил от 2002 до 2014 г., за да придобие колекция от произведения на изкуството от световна класа при покупки чрез две от неговите компании: Accent Delight International Limited и Xitrans Finance Limited.
За осъществяването на покупките за дома на Риболовлев в Женева, Швейцария, той разчитал много на Ив Бувие, брокер на произведения на изкуството, който твърдял, че може да спести пари на Риболовлев, като води преговорите за произведения на изкуството срещу 2% комисиона, казва Корнщайн.
Не след дълго Бувие се превръща в толкова доверен приятел на милиардера, че присъства на рождени дни на Риболовлев и дъщеря му в тесен приятелски кръг и се присъединява към него на футболни мачове, казва адвокатът.
"Бувие се оказва измамник", който купува произведения на изкуството от "Сотбис" и понякога почти удвоява цената, преди да ги препродаде на Риболовлев, обяснява Корнщайн.
"Ако сте купувач и действате на тъмно, няма как да научите това, освен ако аукционната къща не знае за това и не иска да ви помогне", каза той.
Общо взето, Бувие е прибрал 164 млн. щатски долара чрез своите "тайни надценки" и още 6,4 млн. щатски долара, като е прибрал своята 2% комисиона, каза Корнщайн.
Адвокатът призова съдебните заседатели да разгледат документи, включително имейли, които "не лъжат" и ще докажат, че шефовете на аукционната къща са знаели какво се случва. Той ги призова също така да пренебрегнат това, което според неговите прогнози ще бъдат "приказки от 1001 нощ" от страна на свидетелите на "Сотбис".
Дейвид Битън и Ив Клайн, швейцарските адвокати на Бувие, направиха изявление във вторник, че клиентът им "категорично възразява срещу всяко обвинение в измама".
Те заявиха, че обвиненията срещу Бувие в Ню Йорк са били отхвърлени "от властите по целия свят", като всичките девет съдебни дела, заведени срещу него в Сингапур, Хонконг, Ню Йорк, Монако и Женева са прекратени.
Те се позовават и на прессъобщение, публикувано от Службата на главния прокурор в Женева в началото на декември, в което тя обявява, че е прекратила разследване, започнало през 2017 г., след провеждане на изслушвания, "които не са предоставили никакви доказателства, които да повдигнат достатъчно подозрения срещу обвиняемите".
Също така през декември адвокатите на Бувие обявиха, че клиентът им се е споразумял с Риболовлев при неразкрити условия, които гарантират, че никой от двамата няма да коментира предишните им спорове.
Общо взето, Риболовлев обвини Бувие, че го е измамил чрез продажбата на 38 произведения на изкуството, включително Homme Assis au Verre ("Мъж, седнал до стъкло") на Пикасо, както и Le Baiser ("Целувката"), L'Еternel Printemps ("Вечната пролет") и Eve ("Ева") на Огюст Роден.
Миналата година обаче съдията дисквалифицира от процеса много от десетките произведения, закупени в частни продажби чрез "Сотбис", на различни правни основания.
Сред четирите творби, за които става въпрос в процеса, е Salvator Mundi на Леонардо да Винчи - изображение на Христос като "Спасител на света", което Бувие купува от "Сотбис" за 83 млн. щатски долара, за да го препродаде на Риболовлев за над 127 млн. щатски долара, което според Корнщайн е "тайна надценка" от над 44 млн. щатски долара.
През 2017 г. Риболовлев урежда продажбата ѝ в "Кристис" и тя е продадена в Саудитска Арабия за историческата сума от 450 млн. щатски долара, превръщайки се в най-скъпата картина, продавана някога на търг.
Други произведения на изкуството, за които Корнщайн твърди, че са били свързани с неправомерни надценки, и които ще бъдат разгледани по време на процеса, са скулптура на Модиляни и картини на Густав Климт и Рене Магрит.
През 2018 г. Риболовлев беше включен в списък, който администрацията на Тръмп публикува, на 114 руски политици и олигарси, за които твърди, че са свързани с руския президент Владимир Путин.
Той обаче не беше включен в списъка на руските олигарси, санкционирани след нападението на Русия срещу Украйна, а Корнщайн заяви пред съдебните заседатели, че клиентът му не е живял в Русия от 30 години.