БЪЛГАРИТЕ В СВЕТОВНОТО ИЗКУСТВО
Галеристите Спартак и Ваня Атанасови: Представяме 14 творби на Жорж Папазов, в Националната галерия има 7
Откриването на изложбата е тази вечер в 18 ч. в столичната Арт галерия "Форум"
Автор : / 4545 Прочита 0 Коментара

Името на Жорж Папазов е широко известно, но малцина са българите които могат да кажат повече от това, че са го чували. А художникът е считан за един от основоположниците на сюрреализма в Европа.
Тази вечер в 18 часа софийската галерия "Форум" на бул. "Васил Левски" 93 А, ще представи 14 творби на художника, събрани от частни колекции. Рядка възможност, като се има предвид, че в Националната художествена галерия има 7 негови творби.
Галеристите от "Форум" - майка и син Ваня и Спартак Атанасови, считат изложбата за знаменателна и по отношение на 20-годишната си дейност, тъй като тя започнала с името на Жорж Папазов.
Галеристите Ваня и Спартак Атанасови (Снимка: Иван Григоров/Dir.bg)
Първата им галерия в Пловдив носела неговото име. Извън сантиментите, и двамата считат, че Жорж Папазов е най-голямото родно име в световното изобразително изкуство. Ето какво още казаха пред репортер на Impressio.dir галеристите от Арт галерия "Форум":
"Тази изложба е абсолютният връх в 20-годишната история на нашата дейност като галеристи. По наше мнение Жорж Папазов е най-големият български художник в историята на изобразителното ни изкуство, или поне в челната тройка на най-добрите ни художници. Показваме една цялостна негова колекция, която обхваща всички периоди на неговия житейски и творчески път - представя пълноценно всички цикли от творчеството му. Голяма част от платната са монографирани в големите каталози на Жорж Папазов, участвали са в редица изложби, били са част от сбирките на големи колекционери и музеи.
Пред платната на Жорж Папазов (Снимка: Иван Григоров/Dir.bg)
Нашата пристрастеност, така да се каже, към творчеството на Папазов, възникна спонтанно по време на изложба с негови творби в Музея за чуждестранно изкуство. Респектираща е цялостната личност на Жорж Папазов. Той е работил с най-големите световни творци от 30-те години на миналия век, та до 60-те, като Пикасо например. Световни изкуствоведи наричат Жорж Папазов "бащата на европейския сюрреализъм". Той наистина е изключителен творец, който никога не се е съобразявал с конюнктурата и сам се определя като непоправим индивидуалист, но онова което му прави чест е, че макар почти целият му живот да преминава извън България, той никога не забравя че е българин и винаги се представя като българинът Жорж Папазов.
Директорът на Арт галерия "Форум" - Спартак Атанасов (Снимка: Иван Григоров/Dir.bg)
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Когато отворихме първата си галерия в Пловдив, я кръстихме на негово име. Потърсихме връзка с негови роднини в родния му Ямбол. Тамошната галерия притежава доста добра колекция от творби на художника. Сегашната наша експозиция е осъществена с помощта на трима частни колекционери и меценати, които се съгласиха да извадят от колекциите си това богатство и то да бъде видяно от по-широк кръг почитатели на Жорж Папазов.
Посетителите на изложбата ще имат възможност да видят три платна от Дордон, рисувани в периода 1929-1931 г., и една от последните творби на Жорж Папазов, от 50-те години на миналия век", казаха часове преди откриването на изложбата Ваня и Спартак Атанасови.
Жорж /Георги/ Папазов е роден на 2 февруари 1894 г. в Ямбол, като шестото дете в многодетното семейство на търговеца на коне и бакалин Панайот Папазов, който умира млад. В семейството витае търговски дух, а малкият Георги расте мечтателен. Братята му забелязват това и след като младежът се връща от Балканските войни, в които участва като доброволец, решават да го пратят да учи за паркостроител в Прага. Там любимите му предмети са рисуване и чертаене.
В по-късните си спомени Жорж Папазов ще напише, че за пръв път в чужбина разбира какво означава в истинския смисъл на думата понятието "картина". Първите си самостоятелни опити като художник прави в Мюнхен. Започва с реалистични акварелни пейзажи. Още е далеч от стила, с който ще се изяви като световен художник. Към модернизма се насочва в т.нар. му германски период - от 1918 - 1923 г., когато започва да рисува в стил експресионизъм.
Първата изложба на Жорж Папазов в родна България е буквално заклеймена от един преподавател по художествено изкуство - Харалампи Тачев, който изказва следното мнение за картините му:
"Лудо, глупаво цапане с четка, продукт на болен организъм".
Не такова е мнението, обаче, на световните познавачи. Всъщност, любопитно е как съдбата по погрешка, която се оказва щастлива случайност, праща творбите на Жорж Папазов в една от големите парижки галерии - "Вавен-Распай".
Това се случва през 1924 година. Жорж Папазов се надява да изложи платната си в малка галерийка, чийто адрес предава написан на листче на носача. Последният, обаче, сбъркал адреса и занесъл творбите на българина в авторитетната парижка галерия, откъдето тръгва и световната кариера на художника.
Втората и последна изложба приживе на Жорж Папазов в София, след онази от 1919-а година, е през 1935-а, когато той вече е утвърдено световно име в изобразителното изкуство.
До края на живота си Жорж Папазов живее и работи във Франция, но винаги се представя като българинът Жорж Папазов. Държи неговата националност да седи пред името му, въпреки огорченията. Винаги повтарял, че "никой не е пророк в собствената си родина".
А за България е било голяма чест, че Папазов е сред най-големите имена в Салона на независимите в Париж - участва в изложби на сюрреалистите, заедно с Хоан Миро, Макс Ернст, Пабло Пикасо и др. художници, които са в авангарда на световното изобразително изкуство.
Жорж Папазов умира на 23 април 1972 г. във Ванс, Франция. От съпругата си Беатриче - също българка, имал дъщеря, която вече също не е между живите.
От 1952 г. художествената галерия в родния му град Ямбол носи неговото име. Онова, което продължава да живее с името му, са неговите платна.
"Художникът живее чрез образи, с които редом с действителността - създава един друг свят, също тъй голям и тайнствен, също и реален и безкраен, както нашата Вселена. Между мечтата и действителността, между безкрайното и крайното съществува един въображаем Свят. Изкуството изразява винаги едни и същи неща: Животът, Любовта и Непознатото. В моето собствено изкуство няма никакви правила. Всичко, което правя е резултат от свободата.", Жорж Папазов
ДРУГИТЕ ЗА НЕГО:
"Жорж Папазов бе сюрреалист преди сюрреализма на Бретон, Макс Ернст, Хуан Миро, Андре Масон, Пикасо. Той става един от първите модерни художници, който успява да постигне усещането за абстрактна сигналност и фигурация, чрез цвета и рисунъка. По този начин Жорж Папазов се явява основоположник на една своеобразна живописна семиотика, в която го привлича проблема за създаването на "цветен образ". /Жан-Пол Креспел/
"В началото на 30-те години Папазов прекарва две лета в областта Дордон - Франция. Той е впечатлен от суровите, монументални, почти митични скали, които отразява в серия пейзажи. От този период едновременно с геометричната абстракция в творчеството му се появява и една витална образност, която е особено характерна за времето, когато живее в средиземноморското градче Ванс. Там го посещават и множество приятели - Пикасо, Шагал, Еренбург, Дерен, Вламинк и много други.
След полуреалистичната-полустилна пластичност на първия метафизичен художник на века Джорджо Кирико, Жорж Папазов е първият сюрреалист, който придава убедителен органично постигнат стил на това голямо художествено направление, изпърво живописно-автоматичен, после геометрично-конструктивистичен и накрая "пулсиращо параболичен". Това именно е новото, индивидуалното и приносното у него, че той през всичкото време се старае и успява да "стилизира" сюрреализма. С него в пътя на стилизацията тръгва Макс Ернст, но той изхожда от заниманията си с илюстрации върху природонаучни геологични, ботанични и зоологични материали, докато Папазов има особен инстинкт и способност да създава самостойно новаторски "картинни светове". /Кирил Кръстев. Жорж Папазов, С. 1987 г./
Еми МАРИЯНСКА