Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Откриха изложбата "Трима парижани в Пловдив", която Никола Манев готвеше приживе

ПОД ТЕПЕТАТА

Откриха изложбата "Трима парижани в Пловдив", която Никола Манев готвеше приживе

ГХГ представя съвместна експозиция на наскоро напусналия ни художник, Андрей Лекарски и Лъчезар Ошавков

Андрей Лекарски и Лъчезар Ошавков (в средата) на откриването на изложбата "Трима парижани в Пловдив", 5 септември 2018 (Снимка: ГХГ - Пловдив)

"Изкуство от Париж - Андрей Лекарски, Лъчезар Ошавков и Никола Манев #Заедно в Пловдив представя от 5 до 30 септември 2018 г. трима от най-известните българи художници, които през последния половин век живеят и творят в Париж, Франция, черпейки вдъхновение от богатата култура на двете държави.

Снимка: ГХГ - Пловдив

Андрей Лекарски, Аксиния Джурова и Лъчезар Ошавков (Снимка: ГХГ - Пловдив)

Авторите, които са и приятели от детските си години, шеговито са озаглавили своята изложба "Трима парижани в Пловдив". Изложбата се подготвя от една година, но малко преди осъществяването ѝ ни напусна големият творец Никола Манев. 

Още

 Почина големият български художник Никола Манев

Почина големият български художник Никола Манев

На вернисажа в Пловдив присъстваха очаквано много ценители на творчеството на Андрей Лекарски, Лъчезар Ошавков и напусналия преди дни художник Никола Манев. Сред гостите дошли да се насладят на тяхната живопис и на скулптурите на Лекарски бяха посланикът на Република Франция Ерик Льобедел със съпругата си. Френската дипломатическа мисия беше представена още от директора на Френския културен институт Флори, от културното аташе Пиер Гийме, както и от Фани Брадинска - директор на Алианс Франсез - Пловдив, певицата Богдана Карадочева. Гост на откриването беше и генералният консул на турция в Пловдив г-н Хюсейин Ергани.

Още

Никола Манев: Има ли доверие на този свят, има живот!

Никола Манев: Има ли доверие на този свят, има живот!

Сред почитателите на тримата известни българи художници, които от половин век живеят и творят в Париж, се оказа също г-жа Антонина Стоянова, съпруга на президента Петър Стоянов. Творческият път на Лекарски, Манев и Ошавков припомни проф. Аксиния Джурова, която не пропусна да подчертае дългогодишното приятелство на тримата артисти. "Художникът никога не умира. Той продължава да живее чрез картините си" - с тези думи Лъчезар Ошавков подчерта невидимото, но осезаемо присъствие на своя скъп приятел и колега.

Н.П.Посланикът на Франция Ерик Льобедел на откриването на изложбата "Трима парижани в Пловдив", 5 септември 2018 (Снимка: ГХГ - Пловдив)

Н.П.Посланикът на Франция Ерик Льобедел на откриването на изложбата "Трима парижани в Пловдив", 5 септември 2018 (Снимка: ГХГ - Пловдив)

Н.П.Посланикът на Франция Ерик Льобедел на откриването на изложбата "Трима парижани в Пловдив", 5 септември 2018 (Снимка: ГХГ - Пловдив)

Богдана Карадочева на откриването на изложбата "Трима парижани в Пловдив", 5 септември 2018 (Снимка: ГХГ - Пловдив)

Идеята и усилията за осъществяването на тази първа съвместна изложба на родна земя на едни от най-харесваните у нас и в чужбина българи художници принадлежат на пловдивчанина Димитър Гавраилов, живял дълги години във Франция, свързан приятелски с тях.

Н.П.Посланикът на Франция Ерик Льобедел на откриването на изложбата "Трима парижани в Пловдив", 5 септември 2018 (Снимка: ГХГ - Пловдив)

Експозицията се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и може да се види до 30 септември.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Дигитални и сетивни разкази за истории с добър край

Идеята е в основата на интерактивната изложба "История за &", която ще отвори врати на 30 септември в зала 4 на НДК

Голямата есенна изложба на „Белведере“ е посветена на Луиз Буржоа

В експозицията, озаглавена "Луиз Буржоа. Непоколебима съпротива", за първи път в Европа публиката може да види самостоятелно представени почти неизвестни картини на една от най-ярките личности на 20-и и 21-и век в контекста на цялостното й творчество

Българско изкуство "извън рамката" отново ще бъде изложено в Париж

60 произведения на самоуки арт брут артисти откриват сезона на Българския културен институт във Франция, през 2024 ще бъдат показани и в София

„Микеланджело и последиците“ е името на голяма експозиция в музея Албертина

Изложбата "Микеанджело и последиците" разказва за появата и властта на канона, постепенната загуба на значението му и неговия разпад, за канона, характерен за актовите творби на Микеланджело и начина, по който се отнасят към него следващите поколения

Днес се прощаваме със скулптора Ставри Калинов

Президентът Румен Радев също изрази съболезнования на близките и семейството на скулптора и художника Ставри Калинов по повод неговата кончина

"El Aumento - Издигането" на Валентин Бакърджиев в Галерия "Ракурси"

Изложбата е от 19 септември до 7 октомври 2023