МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ
Седма симфония от Шостакович ще звучи в Античния театър като част от "Музика на мира"
Произведението ще бъде изпълнено от близо 100 музиканти, ще снима с 11 камери и ще се предава от руски телевизии, като част от крупния международен проект
Редактор : / 1006 Прочита 1 Коментара
Античният театър в Пловдив (Снимка: Държавна опера - Пловдив)Античният театър в Пловдив ще бъде домакин на концерта "Музика на мира", на който ще прозвучи Седма симфония от Шостакович.
Събитието на 22 август е по повод 75-годишнината от Великата отечествена война, съобщиха организаторите.
Произведението ще бъде изпълнено от близо 100 музиканти от оркестъра на Пловдивската държавна опера с диригент маестро Диан Чобанов.
"Музика на мира" е международен музикален проект, диалог за мирното съвместно съществуване, прослава на човешката сила и дух, който предвижда изпълнението на Симфония 7 "Ленинградска" от оркестри в Германия (Берлин и Торгау), Австрия (Виена), Русия (Прохоровско поле, Белогородска област) и България (Пловдив).
Както винаги при Шостакович, тази Симфония е посветена не на града - както и да се нарича той, не и на събитието, а на хората. На загиналите от глад, от студ, от снаряди и бомби... от отчаяние. Тук няма политика: има борба на ужасното, банално зло с човека. Симфонията се свири рядко заради мащабите си, огромния състав, трудност, уви - и заради политически предразсъдъци...
И сега Пловдив има шанса да я чуе, да изпита трепета от знаменитата тема на нашествието и да изпита мощния катарзис, до който музиката довежда.
Само в България Седмата симфония ще бъде изпълнена на живо, ще се снима с 11 камери и ще се предава от руски телевизии, каза Ованес Мелик-Пашаев - шеф на "Жокер медиа", цитиран от БТА.
Това ще бъде първото крупно мероприятие на открито по повод 9 май, чието честване беше отложено заради пандемията, обяви Алексей Новосьолов - съветник в руското посолството у нас.
Юбилеят съвпада и с 75-годишнината от създаването на Пловдивската филхармония, която исторически също е свързана с името на Шостакович, обясни Диан Чобанов - музикален директор на Пловдивската опера.
Диан Чобанов (Снимка: Официална фейсбук страница)
През 1958 г., по време на първото му посещение у нас, в Пловдив и Русе се изпълняват за първи път неговите произведения - Пета симфония и Втори клавирен концерт.
Добрин Петков (1923-1987), диригент в Пловдивския държавен симфоничен оркестър (1956-1962,) е определян от самия Шостакович като негов най-добър интерпретатор, добави Чобанов. По думите му Шостакович и Чайковски са композиторите, които най-добре отговарят на натюрела на българските оркестри, а Седма симфония е "Олимп за всеки оркестър".
Мичо Димитров - концертмайстор на Пловдивската опера, разказа, че музикантите ще свирят на ноти, използвани по време на първото изпълнение на тази симфония в Русе. По думите му закъснението, с което се организира концертът не е случайно, защото първата част на Седма симфония е писана точно по това време преди 81 години.
Пловдивската опера ще изпълни Седма симфония също и на 31 август - в Античния театър, както и през октомври на закрито, обяви Диан Чобанов.