Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР завърши фестивалът "Варненско лято"

МУЗИКАЛНА МАГИЯ

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР завърши фестивалът "Варненско лято"

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс, а диригент Георги Димитров

С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято" (Снимка: Красимир Кръстев/ БТА)

Още Симфоничният оркестър на БНР открива новия си сезон с концерт на 27 септември

Симфоничният оркестър на БНР открива новия си сезон с концерт на 27 септември

С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято".

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета "Спартак" от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович.

С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято" (Снимка: Красимир Кръстев/ БТА)

Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него.

Още Грандиозно откриване на 40-ата Аполония с концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Грандиозно откриване на 40-ата Аполония с концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Цигуларят е бил солист на всички големи български оркестри, както и на Хелзинкския бароков оркестър, Симфоничния оркестър на Пражкото радио, Полската балтийска филхармония "Фредерик Шопен", Словенската филхармония, на ансамблите I Solisti Veneti и "Виртуозите на Миланската скала".

Основател е на "Паганини ансамбъл" във Виена, където живее и работи. Свири на цигулка "Джовани Батиста Гуаданини" от 1749 г., която му е предоставена от Австрийската национална банка.

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс (Снимка: Красимир Кръстев/ БТА)

Още Бигбендът на БНР открива тази вечер Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Бигбендът на БНР открива тази вечер Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Юлиус Конюс е роден в Москва в музикално семейство. Завършва консерваторията на 19 години. Бил е близък приятел с Рахманинов. Самият той отличен цигулар, композира много творби за инструмента. Концертира като солист в САЩ, където е и концертмайстор на Нюйоркската филхармония. Преподава в Москва и Париж, където преминава част от жизнения му път.

Симфоничният оркестър на БНР е чест гост на Международния музикален фестивал "Варненско лято". На пулта му са заставали най-големите имена в българското диригентско изкуство. Георги Димитров е започнал пътя си като цигулар. Завършил е цигулка и оркестрово дирижиране в Националната музикална академия в София, след което специализира в Санкт Петербург при Евгений Мравински и Арвид Янсонс.

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс (Снимка: Красимир Кръстев/ БТА)

Още Карла Кьолнер за пръв път с Биг бенда на БНР

Карла Кьолнер за пръв път с Биг бенда на БНР

Участвал е в курс по оперно дирижиране в Миланската скала. Бил е диригент на Пловдивската филхармония, на Русенската и Софийската опера, както и на Симфоничния оркестър на Република Сан Марино. Гастролирал е в Румъния, Унгария, Германия, Италия, Испания, Куба, Мексико.

Изпълнителите бяха възнаградени с продължителни аплодисменти от варненската публика, изпълнила залата на Фестивалния комплекс.

Още Детският концерт "Карнавал на животните" с допълнителна дата в БНР

Детският концерт "Карнавал на животните" с допълнителна дата в БНР

Международният музикален фестивал "Варненско лято" предложи над тридесет събития в тазгодишната си програма. Сред акцентите бе изпълнението на Месата в си минор от Й. С. Бах, гостуването на музикантите от Ансамбъл "Сирба от Франция", Австро-унгарската филхармония "Йозеф Хайдн", Камерният оркестър на Баварското радио. Международният симпозиум бе посветен на музиката на дунавските държави. На фестивала състоя концерт, посветен на проф. Ифра Нийман. Лятната музикална академия даде възможност за участие в майсторски класове с именити изпълнители като Минчо Минчев, Албена Данаилова, Румен Цветков.

Паралелната програма предложи срещи и с различни жанрове като етно музика, джаз, опера, както и съвместни събития с Международния театрален фестивал "Варненско лято". В нея гостуваха китайския ансамбъл "Их тачин", Мирослава Кацарова, Родни Кларк, Уил Сант.

Още Найден Тодоров дирижира Виенския симфоничен оркестър, солист е Марио Хосен

Найден Тодоров дирижира Виенския симфоничен оркестър, солист е Марио Хосен

Още Българският цигулар Марио Хосен и камерен оркестър Профундис ще представят концерт на свещи в Скопие

Българският цигулар Марио Хосен и камерен оркестър Профундис ще представят концерт на свещи в Скопие

Още Марио Хосен: Ние сме свещенослужители в храма на музиката

Марио Хосен: Ние сме свещенослужители в храма на музиката

Още Людмил Ангелов, Марио Хосен и Найден Тодоров в концерт, посветен на 30 години Нов български университет

Людмил Ангелов, Марио Хосен и Найден Тодоров в концерт, посветен на 30 години Нов български университет

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Поразителният виртуоз Сергей Крилов пристига начело на Литовски камерен оркестър

Европейският музикален фестивал очаква оркестъра, признат за културно съкровище на Литва на 20 май в зала "България"

Звезда от Ла Скала и Младежката филхармония представят Деветата симфония на Бетовен в НДК

Събитието е на 11 май от 19 ч. в зала 1 на Националния дворец на културата

Крищина Бранко и почитта̀ ѝ към фадо традицията

Новият ѝ проект Mãe е 11 юни 2025 в зала "България" от 19:00 часа

"Аларма Пънк Джаз" чества 16 години с авангарден джаз квартет от Скопие

Поредицата „Аларма Пънк Джаз“ на БНР чества 16-ата годишнина от първия фестивал, проведен под това име, с авангарден джаз от Скопие

Пролетен полъх със Симфоничния оркестър на БНР

Концертът е на 9 май, петък, от 19.00 ч. в зала "България"