МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ
Честит рожден ден, Моцарт!
Моцартов триумф на инструменталните концерти
Редактор : Impressio / 20 януари 2023 / 15:25 912 Прочита 1 Коментара
Когато си ансамбъл, от който винаги се очаква необичаен концерт, няма как да очакваме обичайна програма. Дори когато става дума за концерт, изцяло посветена на музиката на Волфганг Амадеус Моцарт.
Всяка година музикантите на КВАРТО честват рождената дата на великия композитор в концертната зала "България", а след броени дни - в петъчната вечер на 27-ми януари, готвят истински Моцартов триумф на инструменталните концерти.
Три концерта, четири солисти, цял оркестър приятели на Кварто.
Иван Пенчев от Quarto Quartet и проф. Димо Димов (Снимка: Архив на Quarto Quartet)
Истински празник се готви за 27-ми, в който солисти ще бъдат прочутият ни пианист проф. Димо Димов, великолепният белгийски флейтист Бертен Д"Оландер с арфистката на Националната ни опера Деница Димитрова и цигуларят Иван Пенчев - лидер на КВАРТО-музикантите, които са официално камерен състав към Софийска филхармония.
Специален гост на Кварто ще бъде диригентът Константин Добройков, новият диригент на Софийски солисти.
Деница Димитрова (Снимка: Tommy Kolev)
27 януари (петък) голяма зала "България", ви очаква "Честит рожден ден, Моцарт!" КОНЦЕРТ ЗА ЦИГУЛКА И ОРКЕСТЪР №3 В СОЛ МАЖОР, К.216
Солист: Иван Пенчев - цигулка КОНЦЕРТ ЗА ФЛЕЙТА, АРФА И ОРКЕСТЪР В ДО KV 299Солисти: Бертен Д'Оландер - флейта, Деница Димитрова - арфа; КОНЦЕРТ ЗА ПИАНО И ОРКЕСТЪР №20 В РЕ МИНОР, КV 466Солист: Димо Димов - пиано
Купи билети за Happy Birthday, Mozart!, на касите на зала "България" или онлайн в мрежата на EVENTIM.
Проф. Д"Оландер преподава класическа флейта в Университета по изкуства ЛУКА (LUCA SchoolofArts), гр. Льовен, Белгия и вече трета година провежда майсторски класове в Бургас. Участват флейтисти на възраст от 8 до 30+ години, които пристигат от различни градове в България. Има ученици от Румъния и Словакия.
Маестро Д'Оландер има богат опит на престижни позиции в редица класически оркестри в Белгия, Холандия и Германия. Участвал е като солираща флейта в концертни турнета в Европа, Япония, Китай, САЩ.
Провокиран от идеите за иновативен подход, той е част от "Ансамбъл нова музика" (Ensemble Musiques Nouvelles), Белгия - най-стария оркестър за съвременна класическа музика в Европа. Издал е 10 собствени албума, записва с Белгийското радио свои собствени композиции, а няколко композитори дори създават произведения специално за него.
Освен в Белгия, той преподава 15 години в Музикалния университет в Кьолн, Германия. Сега предимно пътува по света, за да изнася концерти и провежда обучения на ученици и студенти.
Quarto Quartet e създаден през 2005 г. За последните 15 години музикантите имат стотици концерти у нас и по света. От 2012 е официално камерен състав към Софийска филхармония в състав Иван Пенчев (цигулка), Светлана Станчева (цигулка), Татяна Тодорова (виола) и Димитър Тенчев (виолончело).
С активната си дейност, оригинални музикални проекти и висок професионализъм от световна величина Quarto Quartet не само привлякоха вниманието на музикантските среди, но и приобщиха голяма аудитория нови любители на класическата музика, като голяма част от тях са вече и трайни почитатели на състава и на класиката във всичките ѝ измерения, в които Quarto я представят. Концертите на Quarto Quartet се радват на голям интерес и станаха неизменна част от музикално-културния афиш на Зала "България", а вече и на престижни европейски сцени.
Музикантите от Quarto са носители на десетки престижни награди, сред които Кристална лира 2014, Златната игла на радио ФМ Класик 2015, Златен квартет - Марин Големинов 2016. Най-характерните черти на стила на Quarto Quartet са великолепната драматургия, изключителната експресия и уникалното сценично присъствие, които създават у зрителя усещането, че съставът не свири, а разказва, танцува и рисува един свой, неповторим свят от звуци и емоции.
В богатия и непрекъснато растящ репертоар на Quarto Quartet влизат стотици произведения - струнни и клавирни квартети от Хайдн и Моцарт, голяма част от творчеството на Бетовен, клавирни и струнни квартети и квинтети от Шуберт, Шуман, Брамс, Сметана, Дворжак, Чайковски, Малер, Юлиуш Зарембски, Франк Бридж, Хоакин Турина, Барток, Стравински, Пиацола, от българските композитори Любомир Пипков, Марин Големинов и Константин Илиев и много, много други.