СИЯНИЯ И МУЗИКА
Биолог и композитор претвориха Северното сияние в музика
Ярките зелени светлини, прорязващи арктическото небе, излъчват електромагнитни вълни и те могат да бъдат пресъздадени от звуци
Редактор : / 778 Прочита 0 Коментара
Северно сияние над Финландия (Снимка: iStock by Getty Images)Хипнотично пращене, последвано от свистене на звуци от ухо на ухо и накрая божествен хор от песен на китове, крякане на жаби и чуруликане на извънземна птица - така звучи Северното сияние, пише електронното издание на в. "Гардиън", цитирано от БТА.
Ярките зелени светлини, прорязващи арктическото небе, излъчват електромагнитни вълни, когато слънчевият вятър достигне земното магнитно поле. Вълните могат да бъдат пресъздадени от звуци, които са достъпни за човешкото ухо с помощта на малък апарат.
Тези мистериозни звуци са регистрирани от биоложката Карин Лемкюл Бодони, която кръстосва Аляска с кучешки впряг и превърнати в музика от композитора Матю Бъртнър.
Бодони живее в изолираното село Галена в Аляска. Тя може да наблюдава Северното сияние от верандата на къщата си. Преди 16 години установява, че може да записва звуците на светлините с приемник за ниски честоти VLF.
"Да чуваш тези свистящи звуци, които така добре пасват на това, което виждаш, е изключително. Понякога се чуват като фон, друг път са доста по-отчетливи. Ако всеки път бяха едни и същи звуци, нямаше да е толкова забавно да ги слушам", каза тя.
Авторите на документалното предаване "За песните на небето" на британското Радио 3, ангажират композитора от Аляска Матю Бъртнър, който работи с естествени звуци и научна информация, за да композира музика, използвайки звуците на Северното сияние.
За да се чуят ясно звуците, човек трябва да се отдалечи на повече от пет-шест километра от източниците на човешки звуци и от електрически източници като далекопроводи, за да не се пречи на приемника. Затова Бъртнър предприема експедиции в пустошта. Съпровожда го дъщеря му.
"Изненадващо е, че могат да се чуят по всяко време на денонощието. Склонни сме да мислим, че ще можем да ги чуем през нощта, защото тогава светлините са видими за нас. Приемникът ги улавя по всяко време", казва Бъртнър.
Той е композирал шестминутна музикална пиеса, в която се е опитал да пресъздаде диалектиката между хората и природата.