СИЛАТА НА ИЗКУСТВОТО
Гинес рекорд - концерт в облаците
Евелина де Лейн свири на роял на 4 945 метра над морското равнище в Хималаите
Автор : / 2032 Прочита 0 Коментара
Първо по рода си височинно изпълнение на роял в Хималаите, на височина близо 5 000 метра над морското равнище, постави световен Гинес рекорд. Рекордьорът е британската музикантка Евелина де Лейн, която свири в продължение на над един час при студено и ветровито време на Покрива на света.
Средствата, събрани от поставянето на рекорда, ще бъдат дарени за борба с циститната фиброза. По думите на музикантката болните от това заболяване изпитват същите затруднения при дишане, като здравите хора на височина над 4 900 метра.
Още в първите си интервюта Евелина разказва, че огромното усилие с пренасянето на рояла на такава височина си е струвало:
"Роялът звучи кристално чисто на тази височина, сигурно заради разредения въздух", констатира тя.
Да свириш на роял на професионално нивоq при температура под нулатаq е почти невероятно. Но точно това постига Евелина де Лейн. Нейният "концерт в облаците", както го нарече британската преса, е истински фурор. Всъщност, водещият мотив за него, по признанието на самата Евелина, била смъртта на нейната майка - учителка по музика, през януари 2017-а.
"Загубата й буквално ме вцепени от мъка и аз дълго време не можех да се отърся от това състояние, но в един момент си припомних нейната страст към музиката и силното й желание да бъда добър, изтъкнат музикант!...", разказва Евелина.
Гинес рекордьорката свири Шопен в памет на своята майка, защото тя била причината Eвелина да специализира неговата музика и още на 16 да спечели първата си награда в конкурс.
"По някаква тъжна ирония на съдбата, и Шопен е страдал от кистозна фиброза", уточнява пианистката.
За реализацията на проекта на Хималаите, и идеята, и огромното усилие по организацията на концерта, било на Дезмънд Гентле /Desmond Gentle/ - почитател на Евелина и "пианист-ентусиаст".
"Той ми предложи да отида с него в Хималаите, за да свиря в облаците в чест на Шопен и да помогна на страдащите от кистозна фиброза", разказва Евелина.
Роялът бил пренесен с товарен самолет в Делхи, но след полета се наложило да му направят малък ремонт. След това го откарали с джип до Лех, столицата на Ладак, Индия.
Евелина се "запознава" с инструмента за пръв път едва в Хималаите. След като самата тя се аклиматизира на надморска височина от 3500 метра, идва ред да започне да репетира за концерта.
Още с първите акорди, започва да вали сняг.
"Беше просто фантастично!...Неописуемо усещане! И после се появи вятърът, който сякаш поемаше звуците от рояла... Всичко това не може да се опише - беше вълшебство, истинско вълшебство!... А музиката на Шопен фантастично изразява тези две чувства - Страх и Възторг! Шопен е майстор на "екстремната музика" и той заслужаваше този апотеоз на върха!", казва пианистката.
Но когато бурята в един момент се усилила застрашително, тя разказва как всички изпаднали в паника:
"За няколко минути всичко стана толкова драматично, че изпаднахме в паника как да защитим рояла. За радост, времето ни пощади - бързо промени "характера" си, така че не се наложи да местим отново тежкия инструмент."
Евелина е изключително удовлетворена от преживяването си на Покрива на света. След завръщането си оттам, обаче, изгубва добър приятел - Дезмънд умира почти веднага след това.
"Сякаш пожертва живота си за този проект!", казва Евелина и в знак на признание, подготвя нов концерт в памет на Дезмънд и за популяризиране на музикалното образование в училищата.
"Планирам да използвам цялата скорошна публичност, за да повиша информираността за значението на музиката в живота ни, особено музикалното образование за децата, което според мен трябва да бъде толкова универсално, колкото са универсални за всички хора по света езикът, литературата и науката."
Еми МАРИЯНСКА