Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Гинес рекорд - концерт в облаците

СИЛАТА НА ИЗКУСТВОТО

Гинес рекорд - концерт в облаците

Евелина де Лейн свири на роял на 4 945 метра над морското равнище в Хималаите

Първо по рода си височинно изпълнение на роял в Хималаите, на височина близо 5 000 метра над морското равнище, постави световен Гинес рекорд. Рекордьорът е британската музикантка Евелина де Лейн, която свири в продължение на над един час при студено и ветровито време на Покрива на света.

Средствата, събрани от поставянето на рекорда, ще бъдат дарени за борба с циститната фиброза. По думите на музикантката болните от това заболяване изпитват същите затруднения при дишане, като здравите хора на височина над 4 900 метра.

Още в първите си интервюта Евелина разказва, че огромното усилие с пренасянето на рояла на такава височина си е струвало:

"Роялът звучи кристално чисто на тази височина, сигурно заради разредения въздух", констатира тя.

Да свириш на роял на професионално нивоq при температура под нулатаq е почти невероятно. Но точно това постига Евелина де Лейн. Нейният "концерт в облаците", както го нарече британската преса, е истински фурор. Всъщност, водещият мотив за него, по признанието на самата Евелина, била смъртта на нейната майка - учителка по музика, през януари 2017-а.

"Загубата й буквално ме вцепени от мъка и аз дълго време не можех да се отърся от това състояние, но в един момент си припомних нейната страст към музиката и силното й желание да бъда добър, изтъкнат музикант!...", разказва Евелина.

Гинес рекордьорката свири Шопен в памет на своята майка, защото тя била причината Eвелина да специализира неговата музика и още на 16 да спечели първата си награда в конкурс.

"По някаква тъжна ирония на съдбата, и Шопен е страдал от кистозна фиброза", уточнява пианистката.

За реализацията на проекта на Хималаите, и идеята, и огромното усилие по организацията на концерта, било на Дезмънд Гентле /Desmond Gentle/ - почитател на Евелина и "пианист-ентусиаст".

Дезмънд и Евелина

"Той ми предложи да отида с него в Хималаите, за да свиря в облаците в чест на Шопен и да помогна на страдащите от кистозна фиброза", разказва Евелина.

Роялът бил пренесен с товарен самолет в Делхи, но след полета се наложило да му направят малък ремонт. След това го откарали с джип до Лех, столицата на Ладак, Индия.

Евелина се "запознава" с инструмента за пръв път едва в Хималаите. След като самата тя се аклиматизира на надморска височина от 3500 метра, идва ред да започне да репетира за концерта.

Още с първите акорди, започва да вали сняг.

"Беше просто фантастично!...Неописуемо усещане! И после се появи вятърът, който сякаш поемаше звуците от рояла... Всичко това не може да се опише - беше вълшебство, истинско вълшебство!... А музиката на Шопен фантастично изразява тези две чувства - Страх и Възторг! Шопен е майстор на "екстремната музика" и той заслужаваше този апотеоз на върха!", казва пианистката.

Но когато бурята в един момент се усилила застрашително, тя разказва как всички изпаднали в паника:

"За няколко минути всичко стана толкова драматично, че изпаднахме в паника как да защитим рояла. За радост, времето ни пощади - бързо промени "характера" си, така че не се наложи да местим отново тежкия инструмент."

Евелина е изключително удовлетворена от преживяването си на Покрива на света. След завръщането си оттам, обаче, изгубва добър приятел - Дезмънд умира почти веднага след това.

"Сякаш пожертва живота си за този проект!", казва Евелина и в знак на признание, подготвя нов концерт в памет на Дезмънд и за популяризиране на музикалното образование в училищата.

"Планирам да използвам цялата скорошна публичност, за да повиша информираността за значението на музиката в живота ни, особено музикалното образование за децата, което според мен трябва да бъде толкова универсално, колкото са универсални за всички хора по света езикът, литературата и науката."

Еми МАРИЯНСКА

Evelina De Lain: WEBSITEFACEBOOK 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Откриха непознат досега храм от птолемейската епоха в южноегипетската област Сухадж

Проучванията показват, че първоначалната височина на пилона новооткрития храм е била 18 метра, с което той съперничи на емблематичния древноегипетски храм в Луксор

В Лом откриха крепостна стена, ровове и римски казарми от първи век след Христа и глинен под от 11-и век преди Христа

Откритията при теренните проучвания дават възможност да се възстанови цялата история на днешен Лом през последните 20 века

Предмети от времето на Френската империя са откраднати от къща в британския град Съмърсет

Експонатите са били в сграда, стопанисвана от британския Национален тръст - организация, отговаряща за обекти с историческа и природна стойност

Археолози в Израел откриха храм, който може да е от бронзовата епоха и да е най-старата обществена сграда в страната

Експертите от Службата за антики смятат, че това откритие може да подобри разбирането за местните търговски мрежи и икономически практики в древната Юдейска низина

Проф. Овчаров представи детайли за находката с ритуали против вампирясване на Перперикон

Той определи откритието като поредната интересна щриха от историята на Перперикон, отново в сектора от Южния квартал, в който се разкриват и жилища, и гербове от 13-14 век

Възобновени са археологическите проучвания северно от дворцовия център на Плиска

"Продължаваме проучванията на две големи дървени сгради, които са една върху друга. Едната е от столичния езически период, а другата – след столичния християнски период на Плиска. Копаем и подземен тунел", коментира доц. д-р Андрей Аладжов