МУЗИКАТА КАТО ТЕРАПИЯ
Белгийската звезда Stromae разказва за самотата под звуците на български гласове
"L'enfer" е втората песен на белгийския артист след дълга творческа пауза, в която се бореше с депресия
Редактор : Юлия Владимирова / 5008 Прочита 3 Коментара

"Адът" - това е името на втората песен на Stromae след неговата дълга творческа пауза, в която музикантът трябваше да премине през много препятствия. В нея той разчита на гласовете на българското фолклорно трио "Оренда", базирано в Париж.
Видяхме го да се завръща първо с парчето "Santé", в което в типичния си стил отново ни проведе из човешките съдби наоколо, които често не забелязваме, а именно обслужващия персонал, който се грижи за нас.
Емпатията, която Stromae задава с музиката, видео клиповете и текстовете си го прави различен. Малко са музикантите, които се осмеляват да поставят социални въпроси, както и такива, свързани с тежестта, която понякога животът може да ни донесе.
Текстът на "L'Enfer" е разкриването на душата на твореца - той споделя своите болки, за да му олекне и по-лесно да се освободи от тях. Затова Stromae за пореден път доказва колко силни могат да бъдат терапевтичните способности на музиката да лекува рани.
В песента Stromae работи с българското фолклорно трио от Париж "Оренда". Формацията е създадена от Стефка Митева, която от години живее във френската столица. Тя е една от певиците, също така и автор на по-голяма част от аранжиментите, изпълнявани от триото.
Парчето "L'Enfer" предизвика противоречия във Франция и Белгия заради посланията в него - откровен до болка, белгийският музикант говори открито за самотата, за неспособността да излезе от чувството за безпомощност и самоубийствените мисли, които са го сполетявали.
Белгийският рапър Stromae изчезна от сцената през 2015 г. и се завърна едва през октомври 2021 г. с песента "Santé".
Stromae или Пол ван Хавер е роден през 1985 г. в Брюксел, Белгия и е син на белгийка и руандиец. След раждането му, баща му се завръща в родината си Руанда и има успешна кариера като архитект до 1994, когато става една от жертвите на жестокия геноцид срещу етническата група тутси в страната. Детството, прекарано без баща, оставя носталгия в младия изпълнител и е ярък мотив в творчеството му.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
slide 1 to 3 of 50Смъртоносно бяло28,00 лв.Психодрама и травма. Да отиграеш болката34,00 лв.Израстването на личността22,00 лв.Киселината диригент29,90 лв.Източна лечебна гимнастика12,00 лв.Емоции и шизофрения14,00 лв.Драматургия. Театрална естетика35,00 лв.Нови разследвания18,00 лв.Остани20,00 лв.Книга за табуто да узнаеш кой си16,00 лв.Рафаело, художник в Рим29,99 лв.Книга на мъртвите39,90 лв.Не казвайте, че нямаме нищо25,00 лв.Презареждане на мозъка19,00 лв.Паметта на тялото20,00 лв.Коледни целувки,16,90 лв.История на моя живот20,00 лв.Храната като „майка“, тялото като „дете“30,00 лв.Прозрачни неща10,00 лв.Когнитивно-поведенческа терапия29,00 лв.Изкуството да живеем просто15,00 лв.Бостънци22,00 лв.Руски приказки15,00 лв.Езикът на тайдзицюен16,00 лв.Живейте без тревоги16,00 лв.Психоенергийна терапия19,90 лв.Истинският Антъни Фаучи39,90 лв.Стаята на Джейкъб20,00 лв.Клинична хомеопатия17,00 лв.Коучинг с НЛП18,00 лв.Егото и защитните механизми16,00 лв.Изящното изкуство на критиката5,00 лв.Зигмунд Фройд. Изцеление чрез духа14,00 лв.Маслени бои и мрамор35,00 лв.Оценка на личностови разстройства14,00 лв.Неспокойните5,00 лв.Нощ и ден22,00 лв.Изживей я наистина!13,00 лв.Отприщен гроб40,00 лв.
В интервю за една от най-гледаните телевизии във Франция TF1 на въпрос за предстоящия му албум и влиянията му от глобалните събития и дългата сценична почивка, музикантът отговори:
"Просто трябваше да живея".
Когато водещата задава въпрос за борбата му за неговото психическо здраве, изведнъж интервюто престана да бъде интервю. Stromae започна да пее песента "L'Enfer", музикалните вибрации се увеличиха десеторно в студиото, светлината беше приглушена, а през песента си музикантът отговори за мислите, с които не се гордее, но през които е трябвало да премине в дългия период на изолация от творчество.
Искреността, с която Stromae винаги се е отнасял към музиката, която прави е едно от най-характерните качества на белгийския рапър.
Очакваме с нетърпение новия му албум и се надяваме да го видим по сцените в Европа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.