Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

В Сибир откриха най-старите гравюри на животни в Азия - биещи се камили

ИЗКУСТВО ОТ ДЪЛБИНИТЕ НА ВРЕМЕТО

В Сибир откриха най-старите гравюри на животни в Азия - биещи се камили

Сътворени са върху бивна от мамут с дължина 1,5 метра и са открити по поречието на река Том в Западен Сибир

Снимка: © Yury Esin

В Сибир бяха открити най-старите гравюри на животни, изобразяващи бой на камили отпреди 13 хиляди години, пише в. "Дейли Експрес", цитиран от БТА.

Те са били сътворени върху бивна от мамут с дължина 1,5 метра. Изобразени са четири камили и един човек в камилска кожа. Открити са по поречието на река Том в Западен Сибир.

Снимка: © Yury Esin

Снимка: © Yury Esin

Още

Неандерталците са първите европейски художници

Неандерталците са първите европейски художници

Изобразени са две биещи се камили с преплетени шии - типична сцена за самците през размножителния сезон. Датирани са чрез бивната на мамута и са най-старите изображения на камили в Азия. В региона има и пещерни рисунки на тези животни от същия период. Най-старата нарисувана камила е от Капова пещера в Уралските планини отпреди 19 хиляди години.

Но новооткритите гравюри са малко по-различни, защото изобразяват самци в схватка, противопоставящи се шия в шия. Останалите животни от този вид, издълбани в бивната, са със стрели от лъкове по телата. А ловец е успял да са промъкне незабелязано до тях в камилска кожа.

Снимка: © Yury Esin

Още

През палеолита е имало много художници

През палеолита е имало много художници

Автор на проучването е д-р Юрий Есин. Всъщност бивната е била открита още през 1988 година по време на строителни работи, но останала неизследвана, докато на нея не се натъкнали учените от Хакаския изследователски институт начело с д-р Есин.

Хората по тези места са били ловци на мамути през Старокаменната епоха, но са притежавали техники и за лов на камили. Гравюрите са направени с много тънък и остър инструмент, способен да трасира плитки бразди с широчина 0,1-0,15 милиметра.

Снимка: © Yury Esin

"Камилите имат белези от козина, стърчаща от горните части на предните крака, корема, под вратовете, в основата на гърбиците и на челата им. Като цяло фигурите на животните са доста реалистични и показват добро познаване на темата", коментира д-р Юрий Есин и допълва: "Подобни образи на камили една срещу друга са доста често срещани в изкуството на различни култури от бронзовата, ранно-желязната епоха и средновековния период в Южен Сибир и Централна Азия."

"Откритието по поречието на река Том показва, че гравирането върху различни материали е важна част от културната традиция в горния палеолит.

В този случай стилистичните техники могат да бъдат консолидирани и предадени през поколенията като особена част от трудовите умения", обяснява Есин.

Още

Откриха древна рисунка на човек-богомолка в Иран

Откриха древна рисунка на човек-богомолка в Иран

Още

Изкуството е възникнало благодарение на използването на метателни оръжия?

Изкуството е възникнало благодарение на използването на метателни оръжия?

 

 

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден

Крадци задигнаха бижута и скулптури за над един милион евро от вила в Италия

Бандитите са изнесли експонатите от изложба с творби на италианския скулптор и златар Умберто Мастрояни малко преди прибирането им

Китай разработи робот за защита на културни паметници

Учени от космическата програма на Пекин са използвали робот, първоначално предназначен за орбитални мисии, за защита на артефакти от древни гробници и пещери

124 находки от камък, керамика и метал са открити в църквата "Света Богородица" в Мелник

Сред находките се открояват две - втори фрагмент от средновековния надпис от XIII - XIV в. и част от мраморна релефна плоча от XVIII - началото на XIX в.

Проф. Николай Овчаров прави археологически открития в австралийската джунгла

В момента ученият е на южния бряг на Австралия, където очаква излизането на пингвините

Научна комисия отхвърли проекта за фасадата на пирамидата на Микерин в Гиза

Новината за амбициозния план пирамидата да бъде възстановена в оригиналния й вид предизвика вълна от критики и недоволство