Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

В Сибир откриха най-старите гравюри на животни в Азия - биещи се камили

ИЗКУСТВО ОТ ДЪЛБИНИТЕ НА ВРЕМЕТО

В Сибир откриха най-старите гравюри на животни в Азия - биещи се камили

Сътворени са върху бивна от мамут с дължина 1,5 метра и са открити по поречието на река Том в Западен Сибир

Снимка: © Yury Esin

В Сибир бяха открити най-старите гравюри на животни, изобразяващи бой на камили отпреди 13 хиляди години, пише в. "Дейли Експрес", цитиран от БТА.

Те са били сътворени върху бивна от мамут с дължина 1,5 метра. Изобразени са четири камили и един човек в камилска кожа. Открити са по поречието на река Том в Западен Сибир.

Снимка: © Yury Esin

Снимка: © Yury Esin

Още

Неандерталците са първите европейски художници

Неандерталците са първите европейски художници

Изобразени са две биещи се камили с преплетени шии - типична сцена за самците през размножителния сезон. Датирани са чрез бивната на мамута и са най-старите изображения на камили в Азия. В региона има и пещерни рисунки на тези животни от същия период. Най-старата нарисувана камила е от Капова пещера в Уралските планини отпреди 19 хиляди години.

Но новооткритите гравюри са малко по-различни, защото изобразяват самци в схватка, противопоставящи се шия в шия. Останалите животни от този вид, издълбани в бивната, са със стрели от лъкове по телата. А ловец е успял да са промъкне незабелязано до тях в камилска кожа.

Снимка: © Yury Esin

Още

През палеолита е имало много художници

През палеолита е имало много художници

Автор на проучването е д-р Юрий Есин. Всъщност бивната е била открита още през 1988 година по време на строителни работи, но останала неизследвана, докато на нея не се натъкнали учените от Хакаския изследователски институт начело с д-р Есин.

Хората по тези места са били ловци на мамути през Старокаменната епоха, но са притежавали техники и за лов на камили. Гравюрите са направени с много тънък и остър инструмент, способен да трасира плитки бразди с широчина 0,1-0,15 милиметра.

Снимка: © Yury Esin

"Камилите имат белези от козина, стърчаща от горните части на предните крака, корема, под вратовете, в основата на гърбиците и на челата им. Като цяло фигурите на животните са доста реалистични и показват добро познаване на темата", коментира д-р Юрий Есин и допълва: "Подобни образи на камили една срещу друга са доста често срещани в изкуството на различни култури от бронзовата, ранно-желязната епоха и средновековния период в Южен Сибир и Централна Азия."

"Откритието по поречието на река Том показва, че гравирането върху различни материали е важна част от културната традиция в горния палеолит.

В този случай стилистичните техники могат да бъдат консолидирани и предадени през поколенията като особена част от трудовите умения", обяснява Есин.

Още

Откриха древна рисунка на човек-богомолка в Иран

Откриха древна рисунка на човек-богомолка в Иран

Още

Изкуството е възникнало благодарение на използването на метателни оръжия?

Изкуството е възникнало благодарение на използването на метателни оръжия?

 

 

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Във Франция разкриха праисторически гравюри от времето на пещерата Ласко

Изображенията на коне и вулва "са сред най-старите познати произведения на палеолитната култура"

Откриха нови останки от Храма на слънцето в Кайро

Сред находките са части от статуя от кварцит на смятания за последен фараон от Осемнадесетата династия на Древен Египет Хоремхеб, управлявал между около 1319 и 1292 г. пр.н.е.

Откриха гробница в центъра на Лимасол в Кипър

Древната гробница датира от късната бронзова епоха (1600-1050 г. пр. Хр.) и в нея досега са открити два човешки скелета и различни артефакти като съдове

Мартенички, Mărţişor и Martis

Или с какво още Балканският полуостров е известен на света

Гробници на висши древноегипетски сановници в Луксор са отворени за посетители 20 години след откриването им

Откритите през 2003 година археологически паметници се намират в некропола Драа Абу ел-Нага в близост до Долината на царете в Луксор

"Говорещ барабан" от Кот д'Ивоар се завръща в родината си след близо стогодишно изгнание във Франция

Наречен "говорещ барабан", с дължина три метра и тегло 430 килограма, дървеният инструмент със символични и мистични свойства е бил използван за предупреждение за опасности, мобилизация за война или свикване на селища на церемонии или фестивали