ОТ ДЪЛБИНИТЕ НА ВРЕМЕТО
ТПС: Операция на израелското разузнаване води до връщането на рядък документ от епохата на Първия храм в Израел
Въз основа на писанията се предполага „Ишмаеловият папирус“ да е от VII до VI век пр. Хр., като той се добавя до другите два документа от този период в колекцията от свитъци от Мъртво море на Израелския орган за антики
Редактор : / 23321 Прочита 2 Коментара
Снимка: ТПСИзключително рядък документ за ухото на Първия храм, един от само три папируса от този период, наскоро беше върнат в Израел след съвместна разузнавателна операция, проведена от отдела за предотвратяване на кражби на антики към Израелския орган по антиките и професор Шмуел Ахитув, получател на Израелска награда за библейски изследвания.
Това предаде специално за БТА израелската агенция ТПС.
Документът, датиран от края на VII или началото на VI век пр. Хр., е написан на древноеврейско писмо върху папирус и вероятно произхожда от пещерите на Юдейската пустиня.
Изключително редкият документ съдържа четири накъсани реда, които започват с думите "На Ишмаел изпрати...", като текстът подсказва, че това е фрагмент от писмо, съдържащо инструкции към получателя.
Въз основа на писанията се предполага "Ишмаеловият папирус" да е от VII до VI век пр. Хр., като той се добавя до другите два документа от този период в колекцията от свитъци от Мъртво море на Израелския орган за антики. И трите папируса идват от Юдейската пустиня, където сухият климат позволява запазването на документите.
Историята започва, когато д-р Ада Ярдени, учен по древноеврейско писмо, почина през юни 2018 г. и проф. Шмуел Ахитув беше помолен да завърши публикуването на документ, върху който тя работеше. Ахитув беше изненадан да се натъкне на снимката на рядък и дотогава неизвестен документ от периода на Първия храм, заедно с предварителното дешифриране на Ярдени. Това доведе до съвместна кампания на Ахитув и отдела за предотвратяване на кражби на антики за откриване на местонахождението на оригиналния документ.
Разузнавателната мисия бе успешна и лицето, притежател на папируса, жител на Монтана, бе установено. Той обясни, че майка му посетила Ерусалим през 1965 г. и получила папируса от Джоузеф Саад, куратор в музея "Рокфелер", и Халил Искандер Канду, известен търговец на антики от Витлеем, който преди много години продаде хиляди фрагменти от свитък от Мъртво море.
Вече у дома си майка му окачила фрагмента от свитък в рамка на стената.
ТПС: Разкрита е ритуална баня, използвана от елита на Ерусалим в навечерието на разрушаването на Втория храм
За да убеди собственика да прехвърли крехкия документ в Израел, където ще бъде съхраняван в контролирани климатични условия, той беше поканен да посети лабораторията за консервация на отдела за свитъци от Юдейската пустиня в Ерусалим. След посещението собственикът е убеден, че тук са най-добрите условия за съхраняване и изследване на редкия документ, и щедро го предоставя на Израелската служба за антики.
Отделът за свитъци от Мъртво море консервира папируса и го документира с модерната мултиспектрална система, използвана за наблюдение на състоянието на свитъците.
За да се потвърди, че документът е истински, малка проба е радиометрично датирана в Института "Вайцман" (Weizmann) в Реховот. Датирането на пробата е подобно на това, определено от палеографската оценка въз основа на формите на буквите, като по този начин се утвърждава датирането към края на периода на Първия храм.
Според професор Ахитув "името Ишмаел, споменато в документа, е било често срещано име в библейския период, което означава "Бог ще чуе". Първо се появява в Библията като името на сина на Авраам и Агар, а впоследствие е личното име на няколко души в Библията, включително Йишмаел бен Нетаняху, който уби управителя Гедалия бен Ахикам.
Също така се появява като име на длъжностни лица върху палеографски находки като були, глинени печати за печати, използвани за запечатване на кралски документи в администрацията на Кралство Юда, например булата, която гласи "На Йишмаел, син на царя". Настоящият документ вероятно удостоверява пратка до или от Ишмаел.
"Към края на периода на Първия храм писмеността е била широко разпространена", казва д-р Джо Узиел, директор на Отдела за свитъци от Юдейската пустиня към Израелския орган за антики. "Това е видно от много находки, включително групи от остраки (документи, написани върху керамични парчета) и печати с надписи, които са открити в много древни градски селища, включително в столицата Ерусалим."
"Въпреки това, документите от периода на Първия храм, написани върху органични материали - като този папирус - почти не са оцелели. Докато имаме хиляди фрагменти от свитъци, датиращи от периода на Втория храм, имаме само три документа, включително този новооткрит, от периода на Първия храм. Всеки нов документ хвърля допълнителна светлина върху грамотността и администрацията от периода на Първия храм", каза той.
Д-р Ейтан Клайн, заместник-директор на Отдела за предотвратяване на кражби на антики към Израелския орган за антики, каза, че "връщането на този документ в Израел е част от текущите усилия, предприети от Отдела за предотвратяване на кражби на антики към Израелския орган за антики за защита и запазване на културните наследство на държавата Израел, наследство, което принадлежи на всички нейни граждани."
"Законното и достойно място за този артефакт е в Отдела за свитъци от Мъртво море на Израелския орган за антики и ние полагаме всички усилия да достигнем и до други фрагментарни свитъци, намиращи се в чужбина, и да ги върнем в Израел", каза той.
*(Новина, избрана от израелската агенция ТПС за публикуване от БТА без намеса в текста съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
*Още за тайните в необятната човешка история можете да намерите ТУК