ОТ ДЪЛБИНИТЕ НА ВРЕМЕТО
ТПС: Разкрита е ритуална баня, използвана от елита на Ерусалим в навечерието на разрушаването на Втория храм
Разкопките започнаха през февруари 2021 г., за да осигурят достъп за хора с увреждания между Стария град на Ерусалим и Западната стена
Редактор : / 1072 Прочита 0 Коментара
Снимка: Михал Хабер, Еврейски университет, чрез ТПС за БТАПри разкопки в близост до Храмовия хълм, извършени от Института по археология на Еврейския университет (ЕУ) в Ерусалим, беше открита уникална микве - ритуална баня -датираща от края на периода на Втория храм, завършил през 70 г. с разрушаването на храма в Ерусалим от римските легиони.
Това предаде специално за БТА израелската агенция ТПС.
Разкопките започнаха през февруари 2021 г., за да осигурят достъп за хора с увреждания между Стария град на Ерусалим и Западната стена и бяха наблюдавани от Михал Хабер от ЕУ и д-р Орен Гутфелд.
Ритуалната баня е открита в частна вила, изсечена в скалата и включваща сводест таван с фина зидария, типичен за периода на Ирод. Намира се на върха на скала в "Горния град" - фраза, въведена от историка Йосиф Флавий, за да опише района на града на Ирод, който е приютявал елита на Ерусалим.
В близост до същата вила е открита измазана цистерна. Тя е била използвана до разрушаването на Втория храм и съдържа останките от близо 40 глинени съда за готвене, някои все още непокътнати.
При разкопките бяха разкрити и артефакти, които обхващат Втория храм, римско-византийския и османския период, включително мрежа от измазани басейни и канали.
Находките включват част от османската фаза на "Долния акведукт", който транспортира вода от басейните на Соломон близо до Витлеем до Храмовия хълм в Ерусалим по време на периода на Втория храм, и басейн, построен от войници от Десетия легион на Рим, които са били разположени в Ерусалим след създаването на римската колония "Аелиа Капитолина" ("Aelia Capitolina") през 130 г. сл. Хр.
Басейнът лежи върху останките от по-ранна римска пещ, също изградена от войници от Легиона.
Дъното съдържа слой от керемидени тухли, една от които е щампована с буквите "LXF", намеквайки за "Легио Екс Фретензис" ("Legio X Fretensis"), пълното име на Десетия легион.
На мястото е намерен и фрагмент от керамична маслена лампа от късновизантийския период, изписана с гръцката формула "Светлината Христова свети за всички".
Тази фраза може да е свързана с церемонията на Благодатния огън, част от празненствата на православния Великден в църквата на Божи гроб. Такива маслени лампи, датирани предимно от VI и VII век, може да са били закупени от християнски поклонници, тълпящи се във византийския град, известен през този период като "Йеросолима" (Hierosolyma).
Разглеждайки уникалните находки, Гутфелд каза, че разкопките разкриват останки, датиращи от Втория храм, римо-византийския и османския период.
"Броят на водните канали, цистерните и басейните, открити в района, отразява централната роля, която е играло водоснабдяването на Eрусалим през вековете", отбеляза той.
Докосвайки се до ритуалната баня, Хабер обясни, че находката е значима, защото "по време на периода на Ирод, въпросният район е бил дом на най-богатите жители на града. Въпреки че в района са открити няколко други ритуални бани, важността на това конкретно откритие произтича от поразителната му близост до Храмовия хълм - повдигайки въпроса кой е живял в тази грандиозна вила в навечерието на унищожаването на града. Може би е било свещеническо семейство."
Ритуалната баня ще бъде запазена и включена в новия асансьорен комплекс на Западната стена.
Зеев Елкин, министър на строителството и по въпросите на Ерусалим, заяви, че "тези редки находки са наистина вълнуващи", защото "предоставят доказателство за непрекъснато еврейско присъствие в Ерусалим от хилядолетия".