ОТ ДЪЛБИНИТЕ НА ВРЕМЕТО
Археолози търсят ранния храм на Дионис на Перперикон
"С 19 човека ще търсим голямата сензация - тайните помещения на храма на Дионис с прочутото прорицалище, където Александър Велики разбира, че ще завладее света, а римляните - че ще основат своята империя", каза проф. Николай Овчаров
Редактор : / 4180 Прочита 2 Коментара
С проучвания на "южния квартал" ще бъдат свързани и тази година разкопките на Перперикон, чието начало обяви пред журналисти днес дългогодишният им ръководител проф. Николай Овчаров (Снимка: БТА)Археолози търсят ранния храм на Дионис на Перперикон. След дълго отлагане, най-сетне започнаха тазгодишните археологически проучвания на свещения скален, съобщава проф. Николай Овчаров, цитиран от БТА.
С проучвания на "южния квартал" ще бъдат свързани и тази година разкопките на Перперикон. Ще се проучва каменна стена до залата с олтара, за която се смята, че е храмът на Дионис.
"Хипотезата, по която работим, е, че това е част от големия храмов комплекс, който се образува около храма на Дионис", каза археологът. Той обясни, че стената, обект на проучване, се появява във втората половина на 3-и век, когато вследствие на варварските нашествия градът трябва да бъде защитен.
"Извън нея остават няколко много важни храма", обясни археологът. Според него проучването на съответната стена ще е на голяма дълбочина, което, по думите му, говори за добра запазеност.
Археологът подчерта, че началото на разкопките започва с едва 19 работници (Снимка: БТА)
Археологът подчерта, че началото на разкопките започва с едва 19 работници стари ветерани, а не както досега с близо 100, с финансиране, осигурено от община Кърджали, заради спряно от Министерството на културата целево финансиране под формата на субсидия.
Овчаров изрази надежда целевите средства под формата на субсидия да бъдат отпуснати.
"Именно с тях ще търсим голямата сензация - тайните помещения на храма на Дионис с прочутото прорицалище, където Александър Велики разбира, че ще завладее света, а римляните - че ще основат своята империя. Става дума за една голяма сграда с масивни каменни зидове, намираща се в близост до главния олтар на Дионис. Тя бе доловена още през 2005 г., но именно сега предстои да бъде разкрита", разказва Овчаров.
Промяната в нашите планове през тази година се налага именно поради спирането на държавните средства, заявява той. "Ако имахме това финансиране, ние щяхме да продължим плановото разкриване на южното подградие, където само през 2021 г. разкрихме осем уникални мавзолеи с кръгъл план, имащи аналогия единствено в столицата на Римската империя", допълва Овчаров.
Николай Овчаров: Има провал на идеята за културен туризъм заради спряно финансиране на археологически обекти
За два дни работа на Перперикон археологът отчете засилен туристически интерес от няколкостотин посетители.
Промяната в нашите планове през тази година се налага именно поради спирането на държавните средства, заявява той.
"Ако имахме това финансиране, ние щяхме да продължим плановото разкриване на южното подградие, където само през 2021 г. разкрихме осем уникални мавзолеи с кръгъл план, имащи аналогия единствено в столицата на Римската империя", допълва Овчаров.