КРИМИНАЛНО
Търговец на антики: Дадох категорични доказателства за кражби от Британския музей
Не му обърнали внимание, а по-късно 626 предмета вече са върнати, а Би Би Си съобщи, че ФБР разследва продажбата на евентуални съкровища на купувачи от САЩ
Редактор : / 3381 Прочита 4 Коментара
Британският музей (Снимка: Тим Айрланд/АП/БТА)Търговецът на антики, който пръв съобщава за кражби от Британския музей, заяви, че е бил "абсолютно сигурен", че е предоставил "неопровержими" доказателства, но първоначално институцията отхвърля твърденията му, предаде Прес асосиейшън/ДПА, на която се позова БТА.
Итаи Градел, който е университетски преподавател и колекционер, предупреждава музея за подозренията си за кражби през 2021 г. Той обаче не получава отговор в продължение на месеци, а първоначалното вътрешно разследване неправилно стига до заключение, че твърденията му са неоснователни.
В крайна сметка се оказва, че около 2000 експоната липсват, повредени или откраднати, отбелязва ДПА.
"Първоначално Британският музей не каза нищо. Чаках месеци наред и няколко пъти писах, за да получа отговор, но минаха, мисля, пет месеца, преди най-накрая да ми отговорят, че всичко е наред. Нищо не било изчезнало", каза Гардел пред Би Би Си.
Запитан доколко е сигурен, че е прав, колекционерът отговаря:
"Бях абсолютно сигурен, 100 процента, че доказателствата, които изпратих, са неопровержими. Нямаше никаква грешка в тях. Единственото алтернативно обяснение би било, че съм фалшифицирал документите, които съм им изпратил, обработил съм ги с фотошоп или нещо подобно, защото съм някакъв луд, който търси внимание".
По-късно обаче Британският музей му се извини, а директорът и заместник-директорът напуснаха постовете си, отбелязва ДПА.
Оттогава около 626 предмета са върнати, а Би Би Си съобщи, че Федералното бюро за разследване (ФБР) разследва продажбата на евентуални съкровища на Британския музей на купувачи от САЩ.
Американските власти са помогнали и за връщането на 268 предмета, за които музеят твърди, че са негова собственост, и които са били продадени на колекционер във Вашингтон, съобщава Би Би Си.
Британският музей отказа да коментира съдействието от страна на ФБР пред осведомителната агенция.
Предприети са правни действия през месец март срещу бившия куратор в музея Питър Хигс, който беше уволнен през юли м.г., припомня ДПА. Той е разследван от полицията, но не са му предявени обвинения досега.
Хигс работи в продължение на 30 години в отдела за Древна Гърция и Рим в Британския музей.
Той не присъства на заседание на Висшия съд в Лондон заради влошеното си здравословно състояние. Хигс смятал да оспорва иска срещу него, стана ясно в съдебната зала. Британският правосъден министър Хедър Уилямс нареди на бившия куратор да върне откраднати експонати, ако има такива у него, припомня ДПА.
Британският музей съобщи, че провежда "конструктивни дискусии" с Гърция за скулптурите от Партенона