ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНИ ЕКСПОНАТИ
Британският музей показва в изложба откраднати преди това скъпоценни камъни
Експозицията "Преоткриване на скъпоценните камъни" е представена заедно с подобни древногръцки и римски артефакти от колекцията на музея, които някога са били използвани за запечатване на документи и за украса
Редактор : / 805 Прочита 0 Коментара
Експозицията "Преоткриване на скъпоценните камъни" е представена заедно с подобни древногръцки и римски артефакти от колекцията на музея, които някога са били използвани за запечатване на документи и за украса (Снимка: АП/ Tim Ireland)Британският музей в Лондон представя нова изложба от откраднати преди това скъпоценни камъни, съобщава ДПА, цитирана от БТА.
Откраднатите 10 скъпоценни камъка са на показ от днес, 15 февруари.
Експозицията "Преоткриване на скъпоценните камъни" е представена заедно с подобни древногръцки и римски артефакти от колекцията на музея, които някога са били използвани за запечатване на документи и за украса.
Скандалът с откраднатите експонати излиза наяве в средата на 2023 г. По това време Британският музей обяви, че около 2000 артефакта липсват, или са откраднати и повредени. Един от служителите е уволнен, но отрича обвиненията. Директорът на немската секция на музея Хартвиг Фишер подава оставка.
Ръководителят на отдел "Гърция и Рим" Том Харисън заяви пред британската информационна агенция Пи Ей, че е било "много, много трудно" да се възстановят 357 липсващи артефакта от шестима колекционери. Намирането на артефактите е било много по-трудно, отколкото се е смятало първоначално.
Въпреки това търговци са помогнали на музея в търсенето на предметите, които са били разпръснати по целия свят. Многобройни експонати са били непоправимо повредени, което си е чиста загуба, дори ако всички предмети са били възстановени, обяснява Харисън.
Експертът по скъпоценни камъни Клаудия Вагнер, която е и преподавател в Оксфордския университет, каза, че украшенията със скъпоценни камъни са били носени от много богати римляни и са намерени в древните обекти Помпей и Херкулан.
Сред изложените откраднати и намерени предмети са римски стъклени изделия, датиращи от края на 1 век пр.н.е. до началото на 1 век сл.н.е., гравюра, изобразяваща бюст на Минерва в профил, и камея с бюст на Купидон.
Стотици други експонати, които не са били откраднати, ще допълнят изложбата.
От музея отбелязват, че кражбата е довела до "подновен интерес" към бижутата и скъпоценните камъни.
"Това, което направи кражбата възможна, е, че много от откраднатите предмети не бяха известни на изследователите, не бяха надлежно описани и не фигурираха в нашите бази данни", казва временно изпълняващият длъжността директор на музея Марк Джоунс в интервю за в. "Таймс".
Той призна, че преди кражбата е било трудно да се предизвика интерес към тези "наистина необикновени артефакти с очарователна история".
За да предотврати повторение на подобни кражби, музеят започна мащабна каталогизация. Марк Джоунс допълни, че целта е до пет години да бъде създадена цифрова база данни, съдържаща всичките осем милиона музейни експоната.
"Преоткриване на скъпоценните камъни" е изложена в Британския музей до 15 юни.