КРИМИНАЛНО
Британският музей оповести "изключително необичайна" кражба на предмети
По-голямата част от предметите, които са "изчезнали" са "малки експонати", съхранявани в трезори - златни бижута, полускъпоценни камъни и стъклени изделия, датиращи от 15-и век пр. н. е. до 19-и век сл. н. е.
Редактор : / 4742 Прочита 6 Коментара
Британският музей в Лондон (Снимка: iStock by Getty Images)Британският музей в Лондон разкри "изключително необичайна" кражба на предмети от колекцията си, включително бижута и полускъпоценни камъни, датиращи от 15-и век пр.н.е. до 19-и век сл. н. е., довела до уволнението на служител и сезирането на полицията, съобщават световните осведомителни агенции, цитирани от БТА.
"Управата на Британския музей беше изключително обезпокоена, когато научи по-рано тази година, че предмети от колекцията са били откраднати", се посочва в изявлението на Джордж Озбърн, президент на музея, известен с това, че включва в колекциите си Розетския камък и мрамор от Партенона.
В Британския музей в Лондон (Снимка: Getty Images)
Озбърн каза още, че приоритет е намирането на откраднатите експонати и че са предприети конкретни мерки:
"Отнесохме въпроса до полицията, наложихме извънредни мерки за засилване на сигурността, предприехме независимо разследване, за да разберем какво се е случило и какви са поуките, и използвахме всички правомощия, с които разполагаме, по отношение на лицето, което смятаме за отговорно".
Според музея по-голямата част от предметите, които са "изчезнали, откраднати или повредени", са "малки експонати", съхранявани в трезори - златни бижута, полускъпоценни камъни и стъклени изделия, датиращи от 15-и век пр. н. е. до 19-и век сл. н. е. В последно време те не са излагани пред публика и са използвани главно за изследователски цели.
"Това е изключително необичаен инцидент", каза на свой ред директорът на музея Хартвиг Фишер, поднасяйки извинение за случилото се.
Той добави, че експерти извън музея помагат за идентифицирането на липсващите или повредените предмети. "Това ще ни позволи да направим всичко възможно, за да ги намерим", допълни Фишер.
В Британския музей в Лондон (Снимка: Getty Images)
От музея съобщиха още, че са предприети правни действия срещу уволнения служител. В допълнение към независимото разследване на инцидента, случаят е предаден на отдела за финансови престъпления на лондонската полиция.
Името на служителя и размерът на щетите, причинени от действията му, не се съобщават.
Основан през 1753 г., Британският музей е един от най-престижните музеи в света и една от най-посещаваните атракции във Великобритания, припомня Франс прес.
Колекциите му, наброяващи осем милиона експоната, включват египетски мумии, африкански скулптури, керамика от Римската империя.
В Британския музей в Лондон (Снимка: Getty Images)
В Британския музей в Лондон (Снимка: Getty Images)
Британският музей съобщи, че провежда "конструктивни дискусии" с Гърция за скулптурите от Партенона
През последните години музеят е обект на спорове заради произхода на някои от експонатите, възстановени (според критиците - ограбени) от Великобритания през колониалната епоха, които са предмет на реституционни претенции, като например мраморите от Партенона, за които претендира Атина, и бронзови предмети от Бенин.
Скулптурите на Партенона, прочут архитектурен паметник от 5-и век пр. н. е. на Акропола в гръцката столица, които днес се намират в Британския музей, са свалени от храма в началото на 19-и век от британския посланик в Османската империя лорд Елгин, поради което често са наричани "Мраморите на Елгин". Гърция поде кампания за връщането им през 1983 г.
Преди пандемията от КОВИД-19 Британският музей е посещаван от около 6 милиона души годишно, а през 2022 г. - от 4,1 милиона души.