Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Най-старата известна рисунка е на 73 000 години

ОТКРИТИЯ

Най-старата известна рисунка е на 73 000 години

Маркираният каменен фрагмент е намерен в пещерата Бломбос в Южна Африка

Снимка: Craig Foster/University of Bergen/Nature

Още

Неандерталците са първите европейски художници

Неандерталците са първите европейски художници

Малък камък с надраскани с охра кръстосани линии преди 73 000 години е най-старата известна човешка рисунка, съобщиха световните информационни агенции, цитирани от БТА.

Абстрактната рисунка е създадена от хората, обитавали периодично пещерата Бломбос на 300 км източно от Кейптаун. Тя е по-стара от предишните известни подобни примери с поне 30 000 години.

Рисунката се състои от шест прави линии, пресечени от три леко извити линии. Тя изглежда елементарна, но е значима, защото е показателна за когнитивни умения и способност за абстрактно мислене на човека през средната каменна епоха. Камъкът е дълъг едва 39 мм , но очевидно е бил по-голям, защото в края му линиите прекъсват рязко.

"Не бихме нарекли това изкуство. Това определено е абстрактен дизайн и почти сигурно е имал някакво значение за създателя му, като вероятно е от система символи, разбираема за други хора в групата", каза ръководителят на изследването, археологът Кристофър Хеншулуд от университета на Берген и университета на Витватерсранд.

Още

Изкуството е възникнало благодарение на използването на метателни оръжия?

Изкуството е възникнало благодарение на използването на метателни оръжия?

"Веднага можеш да видиш, че това е дизайн на кръстосан щрих в червено на гладка повърхност. Това е много малко, но е достатъчно впечатляващо", допълни той.

Подобни знаци има и върху други артефакти от пещерата, а и в други примери на древно скално изкуство. Те са направени от ранни африкански представители на Хомо сапиенс.

Хомо сапиенс се появява преди повече от 315 000 години в Африка, а след това се разселва в други части на земята.

 

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Откриха нови останки от Храма на слънцето в Кайро

Сред находките са части от статуя от кварцит на смятания за последен фараон от Осемнадесетата династия на Древен Египет Хоремхеб, управлявал между около 1319 и 1292 г. пр.н.е.

Откриха гробница в центъра на Лимасол в Кипър

Древната гробница датира от късната бронзова епоха (1600-1050 г. пр. Хр.) и в нея досега са открити два човешки скелета и различни артефакти като съдове

Мартенички, Mărţişor и Martis

Или с какво още Балканският полуостров е известен на света

Гробници на висши древноегипетски сановници в Луксор са отворени за посетители 20 години след откриването им

Откритите през 2003 година археологически паметници се намират в некропола Драа Абу ел-Нага в близост до Долината на царете в Луксор

"Говорещ барабан" от Кот д'Ивоар се завръща в родината си след близо стогодишно изгнание във Франция

Наречен "говорещ барабан", с дължина три метра и тегло 430 килограма, дървеният инструмент със символични и мистични свойства е бил използван за предупреждение за опасности, мобилизация за война или свикване на селища на церемонии или фестивали

Реликви в 23 оловни кутии са открити в катедрала в столицата на Мексико

Митрополитската катедрала е строена в продължение на векове - в периода между 1573 и 1813 г. и не за първи път експерти попадат на находки в стените на този храм