Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Клюките допринесли за появата на културата

АНТРОПОЛОГИЯ

Клюките допринесли за появата на културата

Екип от Цюрихския университет изследва съвременни племена във Филипините, за да направи аналогии с праисторическите хора

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Клюките и социалните мрежи между малки групи хора преди 300 000 години са допринесли за появата на култура и са ускорили човешката еволюция, съобщава в. "Мейл он сънди", позовавайки се на британски и швейцарски учени.

Още По брадичките ще ги познаете

По брадичките ще ги познаете

Екип, ръководен от проф. Андреа Миляно от Цюрихския университет, изследва съвременни племена във Филипините, за да направи аналогии с праисторическите хора. Антрополозите установиха, че разговорите между различните групи са ключови за появата на културни и технологични идеи.

Проследяващи устройства, носени от 53-има души от народа Агта, разкриха, че почти ежедневно те посещават съседни племена, за да си поговорят. Това "отбиване у съседите" учените наричат еквивалент на социалните мрежи. Именно тези разговори според тях са позволили да се появят идеи и ритуали, да се обменя информация за лечебни растения.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

"Хората имат уникална способност да създават и акумулират култура - каза д-р Марк Дайбъл от лондонския Юнивърсити колидж, който е съавтор на изследването - От обикновения молив до Международната космическа станция, човешката култура е продукт на множество умове от много поколения и не може да бъде възпроизведена от нищото само от един човек. Тази способност за кумулативна култура е основна за успеха на човечеството и се е появила при нашите праисторически предшественици".

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Учените са проследили общуването на хората Агта един месец, като са наблюдавали посещенията и миграциите между различните общности. Така те са създали карта на социалните им мрежи. Повечето общували с хора от техния лагер, но почти ежедневно имало и посещения между лагерите. Именно тях специалистите сравняват със съвременните социални мрежи.

"Когато ни трябва решение на проблем, влизаме в интернет и използваме много източници, за да получим информация от различни хора. Праисторическите хора са използвали социалната си мрежа по същия начин" - каза проф. Андреа Миляно, цитиран от БТА.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Антрополозите са тествали с компютърни симулации колко социални взаимодействия са необходими за медицинско откритие - при живеещи в горите ловци и събирачи за това се необходими 177 социални взаимодействия.

Процесът е по-дълъг за хора по крайбрежията - 516 разговори. Според специалистите общностите с по-неформални връзки предразполагат към по-бърза културна еволюция.

Още "Глинените човеци" от Папуа

"Глинените човеци" от Папуа

Още Ориенталските танци в Европа

Ориенталските танци в Европа

Още Фотограф снима изчезващи общества с древна култура

Фотограф снима изчезващи общества с древна култура

Още Романтичният и суров свят на индианците от края на 19 век

Романтичният и суров свят на индианците от края на 19 век

 

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Двутонна древноримска надгробна плоча е изложена в Античния керамичен център край Павликени

Находката има голяма важност за историята на римската вила в Античния керамичен център и е най-подробният писмен паметник, открит на това място

Два гроба на бебета, вероятно починали при епидемия, откриха в крепостта Русокастро

Приключиха археологическите разкопки в средновековния град Русокастро за 2024 г.

Демонстрация на олтар за кървави жертвоприношения на Перперикон направи проф. Николай Овчаров

По думите на археолога най-вероятно това е бил олтар за подземните богове

Проф. Овчаров ще представи на Перперикон новооткрити тракийски олтари за кървави жертвоприношения и гадателства

"Най-ранните жертвоприношения са правени преди 3000-3200 години, още в края на бронзовата и началото на желязната епоха, функционирали са много дълго време", обяснява професорът

27 сребърни древноримски монети са открити на отдалечен остров в Средиземно море

Археологът Шафер предполага, че съкровището от монетите е било скрито при пиратско нападение

Над 1000 музиканти на алпийски рог поставиха световен рекорд в Швейцария

Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина