Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

По брадичките ще ги познаете

ДРЕВНА СВЕЩЕНА ТРАДИЦИЯ

По брадичките ще ги познаете

Жените от племето "маори" и татусите

Древната цивилизация на маорите е навярно тази, която първа вкарва в употреба татуировката като рисунка по кожата на човек. При индонезийските и полинезийските племена татуирането се предава от поколение на поколение.

Маорите са древна езическа култура, която смята, че лицето трябва винаги да е на показ. Именно затова лицевите украшения са на първо място сред тези коренни жители на Нова Зеландия. Маорите от австралийския континент носят на лицата си маскообразни татуировки наречени "Моко".

Още Вдъхновение от амазонските племена

Вдъхновение от амазонските племена

Тези рисунки служат като постоянна бойна украса и са показател за общественото положение на притежателя им. Според местния обичай, ако на загиналия в битка воин има маска "Моко", той се удостоява с висша почит.

Неговата глава се отрязва и се запазва като реликва на племето. А труповете на нетатуираните воини са хвърляни на дивите животни.

Още Живите татуировки на Стив Бутчер

Живите татуировки на Стив Бутчер

Татуировките "Моко" са строго индивидуални. Те са били използвани като личен подпис или отпечатък от палец.

В началото на миналия век, продаващите на английски мисионери земя маори, подписвали договорите като изобразявали точно своите маски "Моко".

Още Бяло върху черно - новият начин за справяне с несполучливи татуировки

Бяло върху черно - новият начин за справяне с несполучливи татуировки

Маорите мигрират в Нова Зеландия от Източна Полинезия между 1280 и 1300 година. Днес в света има по-малко от 800 000 души, които са наследници на тази древна цивилизация.

При маорите канибализмът изчезва чак през 20 век. Стресът е непознато явление за маорите, а опазването на околната среда е приоритет в тяхната култура. Основната им религия е тотемизмът, като практика на различни форми на магия.

Още Джи Хай парк или татуираните цветя, които се борят

Джи Хай парк или татуираните цветя, които се борят

Традиционно на жените от племето маори още като подрастващи девойки им правят татуировки на брадичките. Тази рисунка, наричана "моко кауае", се смята за нагледно проявление на тяхната личност.

Маори вярват, че всяка жена носи своето "моко" вътре, до сърцето, а когато то "съзрява", татуировщикът остава само да го изобрази. Портретите на жените маори, които виждате, са направени в началото на ХХ век.

Валерия КАЛЧЕВА

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

С фокус "Стени" отбелязваме 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена

Първият Фестивал за европейска солидарност и международна конференция обединява над 20 събития между октомври и декември в София

Новият брой на списание ЛИК "55 години нашата Албена в нас" бе представен в едноименния курортен комплекс

"Албена" е пример за принос в модерната европейска архитектура, но и принос в европейската "цивилизация на отдиха", каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев

Класическата музика подобрява настроението на хората, страдащи от депресия

"Нашето изследване обединява областите на неврологията, психиатрията и неврохирургията, като осигурява основа за всякакви изследвания, насочени към взаимодействието между музиката и емоциите", каза водещият автор Бомин Сун

Д-р Татяна Илиева: Форумът ни е среща на различни изкуства и концепция за единство

Директорът на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" и д-р Красимир Желязков, преподавател в НБУ и инструктор по Шинкиокушинкай си подадоха ръка, за да създадат една нова традиция на един от най-обичаните музикални фестивали

Създателите на фестивала "Квартал": Връщаме духа на стара София от преди 1944 г.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни

Древният римски път Виа Апия вече е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство

Виа Апия се свързва и с въстанието на Спартак, защото след потушаването му, 6000 воини са разпънати на кръст по протежението на пътя