Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

По брадичките ще ги познаете

ДРЕВНА СВЕЩЕНА ТРАДИЦИЯ

По брадичките ще ги познаете

Жените от племето "маори" и татусите

Древната цивилизация на маорите е навярно тази, която първа вкарва в употреба татуировката като рисунка по кожата на човек. При индонезийските и полинезийските племена татуирането се предава от поколение на поколение.

Маорите са древна езическа култура, която смята, че лицето трябва винаги да е на показ. Именно затова лицевите украшения са на първо място сред тези коренни жители на Нова Зеландия. Маорите от австралийския континент носят на лицата си маскообразни татуировки наречени "Моко".

Още

Вдъхновение от амазонските племена

Вдъхновение от амазонските племена

Тези рисунки служат като постоянна бойна украса и са показател за общественото положение на притежателя им. Според местния обичай, ако на загиналия в битка воин има маска "Моко", той се удостоява с висша почит.

Неговата глава се отрязва и се запазва като реликва на племето. А труповете на нетатуираните воини са хвърляни на дивите животни.

Още

Живите татуировки на Стив Бутчер

Живите татуировки на Стив Бутчер

Татуировките "Моко" са строго индивидуални. Те са били използвани като личен подпис или отпечатък от палец.

В началото на миналия век, продаващите на английски мисионери земя маори, подписвали договорите като изобразявали точно своите маски "Моко".

Още

Бяло върху черно - новият начин за справяне с несполучливи татуировки

Бяло върху черно - новият начин за справяне с несполучливи татуировки

Маорите мигрират в Нова Зеландия от Източна Полинезия между 1280 и 1300 година. Днес в света има по-малко от 800 000 души, които са наследници на тази древна цивилизация.

При маорите канибализмът изчезва чак през 20 век. Стресът е непознато явление за маорите, а опазването на околната среда е приоритет в тяхната култура. Основната им религия е тотемизмът, като практика на различни форми на магия.

Още

Джи Хай парк или татуираните цветя, които се борят

Джи Хай парк или татуираните цветя, които се борят

Традиционно на жените от племето маори още като подрастващи девойки им правят татуировки на брадичките. Тази рисунка, наричана "моко кауае", се смята за нагледно проявление на тяхната личност.

Маори вярват, че всяка жена носи своето "моко" вътре, до сърцето, а когато то "съзрява", татуировщикът остава само да го изобрази. Портретите на жените маори, които виждате, са направени в началото на ХХ век.

Валерия КАЛЧЕВА

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Най-известният украински скулптор Михаил Рева превръща отломки от войната в изкуство

В колекцията се откроява "Паметта на разпнатия" - кръст, съставен от гвоздеи, намерени в църкви, разрушени от руските нападения

Британският музей е обект на кампания за връщане на статуя от Великденския остров

Музеят притежава две статуи моаи, които са взети от чилийската територия Рапа Нуи или Великденския остров през 1868 г.

Познаваш ли ГЕРОИТЕ на 2023 г.?

Всеки може да номинира доброволец или журналист за Годишните награди за доброволчество на TimeHeroes

Два британски музея връщат временно златни и сребърни артефакти на Гана

Ценните предмети са били откраднати от британските военни по време на англо-ашантските войни през 1873-1874 г. и 1895-1896 г.

Изложба в Лондон пресъздава страданията на израелските заложници в Газа

Инсталацията "Глас от тунелите" е разположена в изоставена сграда в Източен Лондон и се основава на описанията на някои от освободените заложници

Магичните "Елхи на таланта" дават надежда на десетки талантливи деца

Коледната Благотворителна Еко кампания на Фондация “Стоян Камбарев” сбъдва мечтите на даровити деца от многодетни семейства