Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Гигантска руска валенка влезе в Книгата на Гинес с помощта на Владимир Путин

ИЗКУСТВО ЗА РЕКОРД

Гигантска руска валенка влезе в Книгата на Гинес с помощта на Владимир Путин

Световните медии разпространиха снимка на руския президент, обут с валенки

Руският президент Владимир Путин на Богоявление, 2018 г.

Закачлив пост, който разказва за трудния път на най-голямата руска валянка, която повече от две години се бори за признание като рекорд в Книгата на Гинес, привлече вниманието в Инстаграм.

Гигантската валянка е изработена през 2016 г. от близо 500 кг овча вълна и е дело на младата художничка Валерия Лошак от Санкт Петербург. За пръв път е показана на хепънинг в туристическо селище близо до града. 

Историята с признаването на номинацията за Гинес е доста забавна. 

Валенките са специфично изделие - нещо средно между вълнен чорап и ботуш, известен от правремена в Русия.

Руснаците продължават да спазват традицията - цели държавни предприятия произвеждат масово валенки. Отделно изделието е предмет и на арт интерпретации.  

Валерия Лошак в ателието си

Така че руснаците добре знаят какво е валенка. Не така стои въпросът, обаче, с чужденците. Повече от две години се наложило на Валерия Лошак да убеждава Бюрото на Световните рекорди на Гинес да признае работата й за достойна за Книгата на Гинес, но там не възприемали валенката като обувка - смятали я за... чорап. 

И ето че снимка на руския президент, обут с валенки, изиграла ключова роля Валерия да спечели битката.

Разберете как, от написаното от самата нея в Инстаграм:

"Подадох иск в категорията" най-голямата зимна обувка", но ми го отхвърлиха. Хората от Световните рекорди на Гинес не знаеха, че имаме такива ботуши. Възприеха го като...чорап!...Започнах да събирам доказателства: руските държавни стандарти за филцови ботуши, образци от сертификати за качество и др. подобни. Нищо не помогна, преди западните медии да видят президента Путин, обут с валенки. Това стана през януари миналата година на Богоявление. Снимката беше изпратена до Справочника на Гинес, и ето че най-сетне бях оценена!", смее се майсторката на гигантската валенка.

Снимка: Guinness World Records

Валерия Лошак е монументалист, който изработва мащабни платна, шапки и дрехи.

"Трудно ми е да нарисувам нещо миниатюрно", смее се художничката.

Още като студентка тя се увлича по големия формат. Дипломната й работа е декоративно пано с размери 12 на 6 метра. Цялата композиция била разположена на 150 кв. м., а днес пътува като уникален по формата си експеримент в много изложбени зали.

За изработката на валенката художничката използвала уникална по рода си иглопробивна машина от 100 игли, а работата й коствала само за първоначалния проект едногодишен труд.

Когато за пръв път Валерия излага проекта на арт валенката на открито, по ирония на съдбата завалял дъжд, но тя останала суха! Тогава получила първите си аплодисменти от публиката.

"Вътре във валенката могат да влязат пет човека! Там можеш да погледнеш небето, да поразсъждаваш върху живота!", споделя вълненията си Валерия.

Валерия Лошак, до творението си

Първата й крачка към рекордите на Гинес започнало с участието й в Книгата на рекордите на Русия.

Наложило се да се подобри технологията на "валяне". Това й коствало още една година труд!

Това е трудният път на Валерия Лошак към сертификата на Гинес. Забележително усърдие, което очевидно си е струвало. А още по-скъпо за нея признание е огромният букет, който получила от майка си! 

Еми МАРИЯНСКА

Снимки: Instagram

Коментирай 28

Календар

Препоръчваме ви

Повече от 6000 антики и произведения на изкуството, станали обект на трафик, са заловени в Европа

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро

Жертвите в Помпей се дължат не само на вулкана Везувий, но и на земетресение

От десетилетия учените спорят дали сеизмичната активност е възникнала по време на изригването на Везувий преди близо 2000 години или непосредствено преди това

Проучват южната стена на крепостта Кастра Мартис в Кула

В момента се открива нейният цокъл и началото на ходовото ниво от IV век - времето през което стената е изградена

Започва новият сезон на археологически проучвания и реставрационни дейности на тракийския укрепен град Хелис

Разкриването в дълбочина на Вътрешната крепостна стена бе акцент в проучванията на тракийския укрепен град Хелис в Археологическия резерват "Сборяново" през изминалия археологически сезон

В Пловдив откриха каменен фрагмент от античен надпис от времето на император Септимий Север (193 - 211 г.)

Фрагментът е намерен при археологически наблюдения, предхождащи строителни дейности в частен имот, разположен на територията на Трихълмието

Средновековен сребърен пръстен със златен обков бе открит в крепостта Кокалянски Урвич

Оекипа допускат хипотезата, че пръстенът е принадлежал на аристократ живял през втората половина на XIV век