АРХЕОЛОГИЧЕСКИ НАХОДКИ
"Българска археология 2019" - откритите артефакти през най-активната година за последните две десетилетия
В изложбата ще видим над 300 експоната от 26 обекта и постери за проучвания от ранната Праистория до Средновековието
Редактор : / 5115 Прочита 3 Коментара
Националната изложба "Българска археология 2019". Традиционната експозиция е представена в Националния археологически институт с музей при БАН (Снимка: БТА)В Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките /НАИМ-БАН/ще бъде открита тринадесетата национална археологическа изложба "Българска археология 2019" тази вечер, от 18.00 ч.
По традиция тя се прави в деня на празника на археолога - 14 февруари и представя най-интересните находки от теренната работа през предходната година.
Изминалата 2019 г. беше една от най-натоварените с археологически проучвания години през последните две десетилетия, каза на пресконференция директорът на НАИМ-БАН доц. д-р Христо Попов. Той отбеляза, че са проучени голям брой неизвестни до този момент обекти, основно по трасетата на пътища, газопроводи, железопътни линии.
Попов коментира, че през миналата година се е обърнала тенденцията и се е работило по много нови и непознати обекти в Северна България благодарение на реализираните там големи инфраструктурни обекти. Години наред основната част от археологическите проучвания са били съсредоточени в южната част на страната, поради голямото количество обекти, изграждани там като магистралите "Струма", "Тракия", Марица", няколко газопровода, обясни той.
Директорът на НАИМ-БАН доц. д-р Христо Попов (ляво) и гл. ас. д-р Камен Бояджиев (Снимка: БТА)
Изложбата представя над 300 експоната от 26 обекта и постери за проучвания от ранната Праистория до Средновековието, разказа гл. ас. д-р Камен Бояджиев. Сред тях са пещерите Козарника и Бачо Киро, неолитното селище Слатина в София, праисторическите селищни могили Юнаците и Козарева могила, къснобронзовият некропол при Балей, гръцката колония Аполония /Созопол/, средновековните градове Велико Търново, Калиакра и Перперикон.
Представени са и обекти от спасителните археологически разкопки по газопровода "Балкански поток", интерконекторната връзка Стара Загора - Комотини и автомагистрала "Хемус".
Проф. Николай Овчаров (Снимка: БТА)
Сред акцентите са колективна находка на сребърни монети на Цар Иван Александър от Търново и златен пръстен-печат от Калиакра. Най-интересните находки от праисторията са антропоморфни фигурки и съдове от Стамболийски и Орлово, костена игла с глава на животно от Слатина. Сред другите впечатляващи артефакти са златна фалера от Алмус, бронзов колан от Големанци, кръст-реликварий от Перперикон. Впечатляваща е и бронзова статуетка на овен от античния гръцки полис Аполония.
Експозицията се организира с подкрепата на 17 исторически и археологически музеи в страната - НИМ, регионалните музеи във Велико Търново, Видин, Кърджали, Ловеч, Пазарджик, Смолян, София, Хасково, Шумен и Ямбол, Археологически музей "Старинен Несебър" и историческите музеи в Белоградчик, Дряново, Каварна, Лом и Севлиево.
Изложбата ще може да бъде разгледана от 15 февруари до 26 април в Залата за временни експозиции на НАИМ. Към нея е изработен и каталог.