Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

НИМ ще покаже масивен императорски златен пръстен и съд за... сълзи

АРТЕФАКТИ

НИМ ще покаже масивен императорски златен пръстен и съд за... сълзи

Сред експонатите в изложбата "Древни находки. Нови открития" 2019 има микенска керамика и ценни сребърни и златни византийски монети

Източник: НИМ

На 12 декември 2019 г. от 16:00 ч., в Кръглата зала на Националния исторически музей ще бъде открита изложбата "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019". И този декември музеят ще спази традицията и ще изпрати годината, като представи на широката публика най-значимите находки на музейните археолози, открити през настоящия сезон. Изложбата ще бъде на разположение на любопитните да я видят, до 17-и февруари идната година.

През 2019 г. археолозите от Националния исторически музей проведоха археологически разкопки на 16 обекта и два теренни обхода. Географският обхват на изследванията се разпростира от Дунавската равнина до Родопите, през Черноморското крайбрежие, включително Витоша, Плана планина и Тракийската низина. Проучените обекти са от различен характер: селищни и надгробни могили, антични и средновековни крепости и др.

Източник: НИМ

Още

НИМ представя рядък възпоменателен медал с лика на княз Фердинанд I

НИМ представя рядък възпоменателен медал с лика на княз Фердинанд I

За първи път ще бъде показан най-впечатляващият предмет от гробните дарове - масивен златен пръстен, открит в средновековната морска столица на България - Калиакра тази година, под научното ръководство на доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей. Пръстенът е от известния "Калоянов тип", но с много по-детайлна и изящна украса по халката, изображение на гълъб, надпис и монограм на императорската фамилия в Константинопол.

Доц. Бони Петрунова работи по разкопките в Калиакра от 2004 г.

Той е открит в един от гробовете на наследник на Палеолозите, Господин на Калиакра и вероятно родственик на Балик и Добротица (известни в историята като владетели на Добруджанския деспотат през XIV век). Уникалната находка разкри името на погребания - Георги, както и знатното му потекло.

Посетителите ще имат възможност да видят и красив стъклен съд, открит в гроба му, в който според тогавашните вярвания са се събирали сълзите на оплаквачките.

Още

Съкровище от сребърни монети откриха на крепостта Русокастро

Съкровище от сребърни монети откриха на крепостта Русокастро

Изключително рядка колективна монетна находка от "Късноантична и средновековна крепост - "Балък Дере", намираща се на територията на община Ивайловград, е един от акцентите в изложбата. Монетното съкровище (6 монети) на Алексий I Комнин (отсечени през 1081 г.), открито от Ивайло Кънев, главен уредник в отдел "Археология" в НИМ, е изключително рядко. Монетите са изработени от сребро и злато, извънредно тънки и чупливи, и много добре запазени, което ги прави още по-редки. На четири от монетите са изобразени св. Димитър и Алексий I Комнин, държащи патриаршески кръст, а на другите две са изобразени със знаме. Предполага се, че са военновременни пари, с които е била изплатена заплатата на някой войник от византийската армия, или е било заплатено за някаква доставка за войската. Находката от "Балък дере" е втората колективна монетна находка със солунски предреформени номизми хистаменон на Алексий I Комнин (1081-1118 г.), за която е известно, че е открита в днешните предели на България.

Една от големите изненади през този сезон, за екипа под ръководството на проф. д-р Иван Христов и д-р Маргарита Попова от НИМ, е намирането на пласт с материали от Архаичната епоха (VII-VI в. Пр. Хр.). Под подовото ниво на една от богатите византийски къщи са намерени десетки фрагменти от рисувани керамични съдове, дело на първите гръцки заселници в тази част на Черноморието. Сред редките находки са и бронзови стрели-монети, предхождащи първите гръцки монети на Аполония Понтика, както и гръцка бронзова стрела от VII в. пр. Хр.

Настоящият археологически сезон беше изключително успешен, изпълнен с нови уникални открития и находки под научното ръководство на проучвателите от НИМ: доц. д-р Бони Петрунова, проф. д-р Иван Христов, гл. ас. д-р Мариела Инкова, д-р Маргарита Попова, докторант Виолина Кирякова, Мартин Христов, Ивайло Кънев, Павлина Девлова, Панайот Антонов, Илия Киров и Елена Ендарова. Бяха открити голямо количество движими културни ценности, обхващащи почти всички археологически периоди - от късна праистория до Средновековието.

Куратор на изложбата "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019" е д-р Петранка Неделчева, отдел "Експозиции" в НИМ. Проучванията са осъществени с финансовата подкрепа на НИМ, Министерство на културата, средства на местните общини и частни спомоществователи.

 

Още

Безценна находка е открита при разкопките на крепостта Русокастро

Безценна находка е открита при разкопките на крепостта Русокастро

Още

Археолози откриха най-голямата сграда от иберийска епоха, известна до момента

Археолози откриха най-голямата сграда от иберийска епоха, известна до момента

Още

Археолози открили зазидани човешки кости в стената на Голшанския замък

Археолози открили зазидани човешки кости в стената на Голшанския замък

Още

 Археолози откриха фрагмент от флейта от късния халколит  в "Провадия-Солницата"

Археолози откриха фрагмент от флейта от късния халколит в "Провадия-Солницата"

Коментирай 4

Календар

Препоръчваме ви

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден

Крадци задигнаха бижута и скулптури за над един милион евро от вила в Италия

Бандитите са изнесли експонатите от изложба с творби на италианския скулптор и златар Умберто Мастрояни малко преди прибирането им

Китай разработи робот за защита на културни паметници

Учени от космическата програма на Пекин са използвали робот, първоначално предназначен за орбитални мисии, за защита на артефакти от древни гробници и пещери

124 находки от камък, керамика и метал са открити в църквата "Света Богородица" в Мелник

Сред находките се открояват две - втори фрагмент от средновековния надпис от XIII - XIV в. и част от мраморна релефна плоча от XVIII - началото на XIX в.

Проф. Николай Овчаров прави археологически открития в австралийската джунгла

В момента ученият е на южния бряг на Австралия, където очаква излизането на пингвините

Научна комисия отхвърли проекта за фасадата на пирамидата на Микерин в Гиза

Новината за амбициозния план пирамидата да бъде възстановена в оригиналния й вид предизвика вълна от критики и недоволство