Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Отиде си писателят Михаил Тошков

IN MEMORIAM

Отиде си писателят Михаил Тошков

Той беше хроникьор на противоречиво време в рамките седем десетилетия, разказват от СБП

Михаил Тошков (Снимка: Съюз на българските писатели)

Писателят Михаил Тошков е починал тази събота, 30 ноември. Това съобщават от Съюза на българските писатели (СБП).

Михаил Тошков - поет, есеист, литературен изследовател и художник, е роден на 9 януари 1931 г. в Пловдив.

Издал е книгите "Ръждивата брадва" (стихове, 1963), "Спирала" (стихове, 1967), "Протуберанси" (стихове, 1968), "Въоръжени с надежда" (есета за Априлското въстание, 1976), "Ламар" (разговори и беседи, 1977), "Знак и думи" (стихове и екслибриси, 1982), "Повярвай в моя Бог" (роман, 1984), "Гнездо на хищна птица" (стихове, 1993), "Поправка на фенера" (стихове, 1998), "Летателен апарат" (избрани стихове, 1998), "Триножник" (стихове, 2001), "Стъклено тяло - I" (мемоари, 2007), "Смъртта не е..." (документална повест, 2010), "Внимателни шаржове" (2010), "Отвесната греда на кръста" (2011), "Нов наръчник на Агитатора", (сатири, 2012) "Аквариум" (стихове, 2014), "Следи от Феникс в пепелта" (2015), "Стъклено тяло - II" (мемоари, 2018) "Графити" (2019), "Графити - 1" (памфлети), "Графити - 2" (2020), "Графити - 3" (2021), "Графити - 4" (2022), "Метареализъм. Синтез на "измите" (2023).

Снимка: Съюз на българските писатели

Автор е на публикации в областта на критиката, литературната история, изобразителното изкуство. Творбите му са преведени на английски, френски, руски, унгарски, финландски и румънски език.

Той беше хроникьор на противоречиво време в рамките седем десетилетия, разказват от СБП. По думите им авторът е умеел да разказва от първо лице, но не като говорител от трибуна, а като "ухо" от литературните кафенета - не само в София, но и в Пловдив, Стара Загора, Чирпан, Бургас, Трявна, Париж.

В книгата "Стъкленото тяло" Михаил Тошков публикува шаржовете на Дора Габе, Елисавета Багряна, Никола Фурнаджиев, Ламар, Пеньо Пенев, Атанас Далчев, Радой Ралин, Александър Геров, Борис Делчев, Валери Петров, Мария Грубешлиева, Слав Хр. Караславов, Леда Милева, Николай Кънчев, Любомир Левчев, Константин Павлов, Христо Фотев, Иван Динков, Генко Генков, Владимир Свинтила, Чавдар Добрев, Първан Стефанов, Евтим Евтимов, Иван Здравков и др.

"Михаил Тошков постави жалоните на метареализма в нашата поезия. Именно той видя и пренесе пластичността на две и повече изкуства в поетическата канава, извършвайки мисловен и визуален синтез, сякаш е доловил през времето и пространството посланието на Юлия Кръстева, която в края на 90-те години на ХХ век написа:

"Всяка живопис трябва да бъде чута". В книгите си той се опитваше да обедини религия, митология и модерност, сякаш в поезията би могло да бъде събрана епиката на цялата цивилизация...", разказват от Съюза на българските писатели, цитирани от БТА..

Тошков е носител на наградите "Пеньо Пенев" - за поезия (1990), "Христо Ботев" - за публицистика (2007), наградата на СБП за публицистика (2010) и др. Като художник взима участие в десетки изложби на малката графика в България, Италия, Чехословакия, Белгия, Полша, САЩ. Представял е и самостоятелни изложби на екслибриси, портрети и пейзажи.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Какви ангажименти очакват оперната певица през 2025 г.?

Соня Йончева отмени два спектакъла на „Мадам Бътерфлай“ заради настинка

Александрина Пендачанска дебютира като Турандот в Софийската опера

Постановката на Пламен Карталов ще дирижира Григор Паликаров. Художник е Йоанна Маноледаки, диригент на хора е Виолета Димитрова

Дарина Маркова: Музиката е основният ми източник на допамин

Едва на 18, тя има 4 сингъла зад гърба си, монтира с младежки ентусиазъм видеата на част от тях, и преживява еклектиката в атмосферата между "Бургас и морето" и лондонския Уест Енд

Белослава представя тази вечер нов сингъл на концерт

Аристократичният Военен клуб на жълтите павета ще засияе в присъствието на Белослава

Йорданка Христова: Имала съм огорчения, наистина, но късно постепенно се убедих, че така е трябвало да стане

"Животът е такъв. Той ни поднася непрекъснато срещи за урок – да се научим да прощаваме, да се научим да приемаме всичко, да се научим да бъдем над нещата", каза певицата за автобиографичните си книги

Берлинале връчва почетната "Златна мечка" на Тилда Суинтън

75-ото издание на международния фестивал присъжда отличието на шотландската актриса за нейния принос към кино изкуството