Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Отиде си една от доайените на родното вариете - легендата Мария Бирцоева

ЛЕГЕНДИ НА ВАРИЕТЕТО

Отиде си една от доайените на родното вариете - легендата Мария Бирцоева

Тя създаде първите балетни формации у нас

Мария Бирцоева (Снимка: Личен архив)

Тези дни си отиде от този свят една от най-големите легенди на вариетето в България, сред доайените на родното вариете - Мария Бирцоева. В годините на социализма името й бе толкова популярно, колкото и имената на партийните величия от ЦК.

Тя създаде първите балетни формации за модерен балет у нас, играеше на сцената номер със змии, които отглеждаше в дома си, в свободното си време шиеше костюмите на балерините си и организираше всичко от "А", до "Я". Поклон пред паметта на тази енергична, сърцата и борбена жена, която бе пример за много вариететни артисти!

Снимка: Личен архив

Всеки, който я познаваше, се заразяваше от невероятната й енергия и плам. Надарена с подвижен и емоционален тип темперамент, Мария преживяваше всичко от сърце и душа. Плачеше дори за змиите си, когато тези нейни партньори на сцената, се разболяваха. Навремето у нас нямаше и лекари за тези екзотични екземпляри. Налагало й се е сама да ги инжектира, защото ветеринарните доктори се страхуват от тях. Змиите, с които играе на сцената взима от унгарско семейство емигранти, с немски паспорти.

Снимка: Личен архив

"Обиколих света с кошовете със змии, разказваше приживе Мария Бирцоева. В "Меча поляна" и в "Орехите" танцувах с по четири змии. И пътувах с тях по света и у нас! Привързах се към тия влечуги като към деца. А са ме хапали!... Първият път една ме ухапа в Япония. Тогава играех с няколко, май даже повече от четири змии бяха, и не можеш да разбереш кой те е ухапал, ама мисля, че питонът беше. Женски питон. Тя един ден след това снесе яйца, и така си обясних агресията й - сигурно съм я пипнала някъде, не където трябва".

Снимка: Личен архив

В Холандия - в "Ессо мото хотел", змия я захапва за лицето. Мария бяга от сцената уплашена, но така че зрителите да не разберат нищо. Грабва вилица от ресторанта и се опитва с нея да отвори устата на змията. Сред публиката има и българи. Дори високопоставени - ген. Врачев бил там. После вестниците пишат за инцидента, та не е много приятно. По онова време малцина можеха да работят в чужбина, и то под "зоркото око" на Държавна сигурност.

Мария винаги е можела да остане навън, но никога не пожелала. Обичаше България и момичетата, на които даваше хляб с балетите си. Шиеше им дрехи, хранеше ги и дори ги "омъжваше". Случвало се е да им бави и децата, като остаря. Гледаше цяла цветна градина на вилата си и се окайваше, че цял живот е танцувала, а накрая не можеше да стъпи на краката си!

Снимка: Личен архив

Малцина знаят, че Мария Бирцоева имаше брак с немец - естрадният певец Фреди Клайнер. Запознават се покрай общи гастроли на "Златни пясъци".

Чичо по бащина линия на Мария беше друга родна легенда - поетът бохем Емил Бирцоев. Негова е фразата, че фамилното им име идва от "бир сой", т.е "първи род", в смисъл на единствен по рода си. А родът им тръгва от Видин.

Мария Бирцоева се познаваше с всички родни легенди: с Данчето Христова стават приятелки в Египет. Мария дава гаранции за Тошко Козарев и Лили Иванова да пътуват на гастрол в Япония. Защото тя е първата българска изпълнителка в забавни програми, играла в Страната на изгряващото слънце. Обикаля почти цяла Япония с гастроли. Характерът й беше такъв, че все гедаше да помогне на колегите си.

Снимка: Личен архив

А животът й началото на кариерата й хич не е лесен. С болната й майка живеят в Божурище в една стаичка, без ток и вода, от която ги изгонват. Тогава Мария се осмелява и иска среща с Живков. Обещават й апартамент, но тя няма пари да го плати. Тогава дръзва да прави опасния номер със змиите и сключва договора с Япония.

"Дотогава не бях пипвала змия, разказваше през смях Мария приживе!..." Била е само на 28 - готова да се бори, но на всяка цена да успее. "Имах само една майчица, която страдаше заради мен, и аз - за нея!...Затова дръзнах да се сприятеля със змиите!"

Снимка: Личен архив

Първата си балетна формация Бирцоева създава през 1967 година. Първата програма, в която участва, е с видния музикант, много популярен в миналото - Хасан Чинчири, баща на Тони Чинчири. Хасан Чинчири е образован човек - завършил е Консерваторията. Това е човекът, който написва музиката за откриването на култовото заведение по времето на соца - "Цигански табор" на "Златни пясъци". Едно от най-привлекателните места за чуждите туристи у нас, навремето.

Снимка: Личен архив

След време Мария Бирцоева записва името си и под друго култово навремето заведение - "Огнени ритми" в София, на "Ботевградско шосе". После играе и в "Южни нощи" в "Слънчев бряг", и навсякъде, където има вариететни програми. Това е златното време на вариетето у нас.

"Бях всичко - и организатор, и балетмайстор, и режисьор, и шивач, и всичко. И понеже все търсех работа на хората, не исках да ги оставям, и поемах повече ангажименти, отколкото ми беше по силите. Само с желязна дисциплина успявах да се преборя с 24-те часа на денонощието. Постепенно си създадох авторитет на лоялен партньор и взеха да ме търсят отвсякъде. Някога имахме много работа - от едното заведение в другото. Изреждахме с балета "Огнени ритми", Японския хотел, "Паризиана", "Хавана", "София" - да не ги изреждам... Навсякъде сменяме костюми, танцуваме - беше голямо напрежение и изтощение. После момичетата като мъртви спяха до някое време предиобед на другия ден, и следобед идваха на репетиции. Репетирахме всеки ден! Вечерта на сцената, и пак - отнов!...Един постоянен цикъл!..."

Снимка: Личен архив

Това си спомняше вече възрастната Мария Бирцоева. И й липсваше сцената, "сладксото" напрежение от някога, приятелите от миналото!...

"Дано имаме среща на Оня свят!...", казваше тя за хората, с които е играла, като чуеше че са починали.

Дано!... Мир на праха им! На тези първопроходци на вариетето - един жанр, който, уви, днес няма много сцени за изява.

Снимка: Личен архив

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Тициан умира, покосен от чумата във Венеция

Приживе получава титлата Рицар на златната шпора, а децата му стават благородници

Алексис Вайсенберг: Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя

Днес се навършват 95 години от рождението на големия български пианист

Федерални обвинения в тероризъм получи нападателят на писателя Салман Рушди

Хади Матар е заплашен от доживотен затвор, ако бъде признат за виновен

Георги Кордов: Опитвам се да внуша на моите възпитаници, да не подражават на чужди образци

90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика

Здравка Евтимова на 65: Пишещият човек може да живее 1000 години

Според писателката, талантът е да умееш да правиш нещо, защото така си се родил

Националният литературен музей отбелязва 89 години от рождението на поета Владимир Башев

Пред паметника му свои стихове ще прочетат Татяна Явашева, Боряна Желева, Татяна Атанасова и др.