Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Народният театър отбелязва 10 години от смъртта на режисьора Димитър Гочев

ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ ТВОРЦИ

Народният театър отбелязва 10 години от смъртта на режисьора Димитър Гочев

В годините между 1977 и 1985 г. той работи в България и Германия, а от 1986 г. трайно се установява в Германия, като се превръща в емблематична фигура за немскоезичния театър

Димитър Гочев (Източник: Народен театър "Иван Вазов")

Още Почина режисьорът Димитър Гочев

Почина режисьорът Димитър Гочев

Днес се навършват 10 години от смъртта на режисьора Димитър Гочев - едно от най-големите имена в съвременния европейски театър. В годините между 1977 и 1985 г. той работи в България и Германия, а от 1986 г. трайно се установява в Германия, като се превръща в емблематична фигура за немскоезичния театър, припомнят от Народния театър.

Работата му е едновременно интуитивна, поетична, дълбока, но и рационална, ерудирана, интелектуална. Димитър Гочев казва, че телата на актьорите са по-умни от всеки режисьор.

В спектаклите му думите и езикът се превръщат в телесна енергия, която задвижва целия театрален организъм. За него театърът идва от петите (запомнил го е от Хайнер Мюлер) - "да влязат петите в ход, да се затресе тялото...".

Димитър Гочев е роден през 1943 г. в Първомай. През 1961 г. пристига в Източен Берлин, за да учи ветеринарна медицина, но попада на спектакъла на швейцарския режисьор Бено Бесон - "Мирът" по Аристофан, в Дойчес театър. И както самият Гочев казва:

"Нещо ме тресна по главата... Вцепених се от възхищение". Така, той заменя ветеринарната медицина с театрознание и неотлъчно следва Бено Бесон като негов асистент, което оказва огромно влияние върху театралната му естетика.

Другата съдбоносна среща е с драматурга Хайнер Мюлер. Гочев дебютира като режисьор в театъра, в Нордхаузен през 1977 г. - с една от първите пиеси на Мюлер - "Женска комедия". Оттогава Димитър Гочев постоянно се връща към текстовете на драматурга и прави много от тях.

През 1983 г. поставя "Филоктет" на Хайнер Мюлер в театър "София", като спектакълът безспорно е едно от ярките събития в новата история на българския театър. По повод постановката Хайнер Мюлер пише писмо на Гочев, в което му казва, че за пръв път е видял "превода на текста в езика на тялото". След "Филоктет" Митко Гочев е поканен в Германия да постави друго заглавие на Мюлер - "Квартет", като повече не се връща в България.

Още В. Дечева: Димитър Гочев беше гениален режисьор

В. Дечева: Димитър Гочев беше гениален режисьор

Постановките му редовно попадат в основната селекция на берлинския фестивал "Театрални срещи". Сред тях са: "Битката на негъра и кучетата" от Бернар-Мари Колтес, "Иванов" от А. Чехов и др.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Неговата сценична версия на античната трагедия "Перси" (Хайнер Мюлер по Есхил) получава наградата "Спектакъл на годината" за 2007 г. През 2011 г. заедно с актьорите Самуел Финци, Алмут Цилхер и Волфрам Кох, с които прави повечето от постановките си, Димитър Гочев е удостоен и с една от най-значимите награди за театър в Германия и в Европа - театралната награда на Берлин.

От спектаклите, които Димитър Гочев е правил в Германия и в България, са гостували "Госпожица Юлия" на Стриндберг, "Войцек" на Бюхнер, "Забравени от небето" на Екатерина Томова, "Пепел върху пепел" по Пинтър, "Месец в Дахау" на Владимир Сорокин, "Филоктет" на Хайнер Мюлер, "Буре барут" на Деян Дуковски. Последната среща на българската публика с театъра на Гочев е през 2007 г., когато на сцената на Народен театър "Иван Вазов" се играят спектаклите "Битката на негъра и кучетата" и "Персите".

Днес Народният театър си спомня за големия режисьор Димитър Гочев. Три кратки интервюта - на съпругата му, актрисата Алмут Цилхер, на режисьора Иван Пантелеев и на актьора Самуел Финци, ни връщат към личността и работата на Димитър Гочев, които оставиха трайна следа не само в историята на театъра, но и в съзнанието на публиката.

Интервютата, които можете да намерите на сайта на Народния театър: https://nationaltheatre.bg/bg/novini/dnes-se-navrshvat-10-g-ot-smrtta-na-rezhisora-dimitr-gochev-edno-ot-nai-golemite-imena-v-svremenniya-evropeiski-teatr, направи главният драматург на Народния театър д-р Мира Тодорова.

Още Театрална работилница по "Хамлетмашина" на Хайнер Мюлер

Театрална работилница по "Хамлетмашина" на Хайнер Мюлер

Още "Одисей" по текстове на Хайнер Мюлер ще има премиера тази вечер в I am studio

"Одисей" по текстове на Хайнер Мюлер ще има премиера тази вечер в I am studio

Още Творчеството на Хайнер Мюлер и неговото влияние  в българския театър

Творчеството на Хайнер Мюлер и неговото влияние в българския театър

Още "Раната Филоктет (Post-truth Лемнос)" по пиесата на Хайнер Мюлер - в Сфумато

"Раната Филоктет (Post-truth Лемнос)" по пиесата на Хайнер Мюлер - в Сфумато

 

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Напусна ни актьорът Васил Банов

Тъжната вест съобщиха от Съюз на артистите в България

Световноизвестният руски режисьор Андрей Звягинцев идва в България

В продължение на пет дни, българската публика ще има възможност да гледа Панорама на режисьора

Предстои ревизия на методиката на финансиране на сценичните изкуства

Министърът на културата Мариан Бачев говори пред ресорната комисия в парламента

Режисьорът аниматор Стефан Войводов е номиниран за Наградата за Полет в Изкуството "Стоян Камбарев"

Младият режисьор е победител в категория "Анимация" на престижните награди на Фондацията

Роландо Вийязон и Сара Тизман зарадваха софийската публика с емоционален пролетен концерт с белкантови шедьоври

Световно признатите артисти гостуваха у нас по покана на оперната прима Соня Йончева и се включиха в камерния цикъл „Съкровени гласове”

Спектакълът Candlelit Dinner обединява публика и артисти в сюрреалистична вечеря

"Използваме песни, които разказват за определени спомени от социализма и живота на село - контексти, в които сме израснали. Взели сме нещичко и от вас, ще видите...", казват създателите на театралното представление