СПЕЦИАЛЕН ГОСТ
Маестро Мартин Пантелеев: Когато се връщам в България, усещам трепет и изконна радост
Големият музикант ще даде старт на Църногорския събор "В сърцето на Граово" със солов концерт - цигулка на Фиалата на Църногорския манастир "Св. Козма и Дамян"
Автор : / 2379 Прочита 2 Коментара
Колаж: Траяна Генчева, Dir.bg/Снимки: Личен архивЕдна от най-еклектичните музикални звезди в Европа, известен диригент, цигулар, композитор носител на редица награди, Мартин Пантелеев ще даде старт на Църногорския събор "В сърцето на Граово" със солов концерт - цигулка на Фиалата на Църногорския манастир "Св.Козма и Дамян".
Маестро Мартин Пантелеев ще даде старт на Църногорския събор 2022 (Снимка: Личен архив)
Независимо, че покорява световните сцени, за Маестро Пантелеев България и родната публика е запазена част в сърцето. И поредното доказателство е факт - на 8 юли, привечер, от Фиалата на Светата обител, пристигайки специално от Германия, той ще озвучи манастирския двор с произведенията на Й. С. Бах, Антонио Вивалди, Жул Масне, авторски композиции и български класически аранжименти.
Мартин Пантелеев е изнасял концерти с цигулка в емблематични катедрали в Европа и предстоящата му изява е своеобразен мултикултурен пренос и на родна земя.
Да звучи класическа музика в български манастири и храмове на вярата, разбира се, не е прецедент, но е впечатляващ фокус за старт на подобно културно събитие, класически привкус към църковно-християнската култура и вероятно - идея с развитие.
Мартин Пантелеев (Снимка: Личен архив)
За предстоящия Църногорски събор 2022 и за тоналностите в музиката и живота, разговаряме с Маестро Мартин Пантелеев:
- Разкажете ни повече за предизвикателството да откриете Църногорския събор с класическа музика и цигулка в ръка. Как се стигнахте до тази идея?
- От дете се възхищавам и ценя дълбоко нашите културни традиции, които се представят с толкова много любов на всички събори из страната.
Винаги съм искал да бъда част от такова красиво събитие и съм благодарен, че с г- жа Весела Барбукова и представляваното от нея НПО Краищенско Светогорие, намерихме много общи идеи и идеали в тази посока.
Маестро Мартин Пантелеев ще даде старт на Църногорския събор 2022 (Снимка: Личен архив)
- Какво е за Вас българският фолклор и етнографска култура? Какво е тяхното отражение в творчеството Ви и ще чуем ли Ваши композиции с български привкус?
- Във времето все повече разбирам дълбочината и значението на нашия фолклор. Той е от силно значение не само за нас българите, но се отразява върху цялата музикална история в целия свят. Имайки възможността да се докосвам до творчеството на велики композитори, като Бела Барток или Игор Стравински, например, съм немалко горд, когато усещам нашите автентични корени и ритми в много от техните произведения.
Що се отнася до мен, най-ясно личи влиянието и любовта към фолклора ни в произведението ми "Архетип", което дирижирах за пръв път в Лондон с Кралската филхармония. За Църногорския събор съм подготвил специална преработка за соло цигулка.
- Какво сте предвидили в програмата си за 8 юли и какво определи избора Ви?
- Освен това ще прозвучат и някои много виртуозни произведения, като например "Лято" из "Годишните времена" на Антонио Вивалди.
На такова свято място избрах неслучайно и сакралната музика на Йохан Себастиан Бах, както и романтиката на Жул Масне и неговото "Размишление". Имам и изненада за публиката, която ще бъде поканена да участва с мен, но няма да издам тази тайна...
Маестро Мартин Пантелеев (Снимка: Личен архив)
- Роден и израснал сте в музикално семейство. Това предначертана съдба да продължите по същия път ли е и имахте ли право на избор?
- Честно казано, когато ме попитаха в музикалното училище, на 4 годишна възраст, какъв искам да стана, когато порасна, отговарях "шофьор на такси"...
Разбира се, нямаше как да познавам тогава моите таланти, но затова съм благодарен, че родителите ми бяха много търпеливи и ме насочиха по този трънлив, но безкрайно красив път.
- Диригентската палка или лъка на цигулката? Кое предпочитате? И с кое в ръце се чувствате по-свободен?
- Най-хубавото е, че взаимно се допълват и ми дават различни емоции, както и знания.
Колкото повече дирижирам, толкова по-ясно осъзнавам важността на инструмента и развивам свойството да бъда част от партитурата, партнирайки си с останалите гласове. Една безкрайно дълга история...
Маестро Мартин Пантеелев (Снимка: Личен архив)
- Кое е общото и кое различното в живота на един музикант и на хората на изкуството въобще в Германия, съответно Европа и България?
- Истинските артисти без значение националността ги обединява безкористната любов към високото, което всъщност е и недостижимо. Целта е над видимия връх. Именно това е красивото, както и в живота.
Разбира се, всеки от нас има моменти на слабост, отчаяние или колебания, които са неизменна част от съществуването ни, но не трябва да ни отказват от пътя, а напротив - те ни показват, колко е важно да вярваме за да можем да продължим търсенето.
Маестро Мартин Пантелеев ще даде старт на Църногорския събор 2022 (Снимка: Личен архив)
- Какво си мислите, когато сте в самолета на път към България?
- Не знам дали мисля, но усещам определено трепет, изконна радост. Детски спомени изплуват и се връщам години назад.
- А какво си мислите в самолета, когато си тръгвате от България?
- Колко щеше да е хубаво, ако изкуството бе по-ценено от политиците у нас, за да не се налага да напускам България.
Слава Богу любовта на публиката ми е най-важното и именно това ме кара да се връщам отново и отново.
- Аплодисментите на публиката всичко ли са?
- О, не! Въпреки че са важни и могат да успокоят артиста, което е нож с две остриета. Дълбоко в нас ние (би трябвало да) знаем дали заслужаваме този аплауз истински или просто всичко е фарс.
Колкото по-честно подхождаме към успеха ни, толкова по- дълготраен и значим ще бъде той. Публиката разбира в даден момент дали е подведена и тогава тя е безпощадна.
- Музикант, композитор, солист, диригент... За какво друго освен за музика мислите?
- Надявам се добър съпруг, баща, син, брат...
- В живота - имаме ли право на репетиция преди концерт?
- Милан Кундера безкрайно ясно отговаря на този въпрос:
"Човек няма как да знае какво би трябвало да иска, защото живее един-единствен живот и не може да го сравнява с предишните си животи, нито пък да го поправи в следващите. Няма никакъв начин да се провери кое решение е по-правилно, защото няма никаква възможност за сравнение.
Човек изживява всичко за първи път, при това без да е подготвен. Като артист, който играе ролята си, без изобщо да е репетирал."
Роден в семейство на музиканти, Мартин Пантелеев взема първия си урок по цигулка на четиригодишна възраст, учейки се в "Любомир Пипков" - Националното музикално училище в родния му град София. Проф. Влади Симеонов е впечатлен от таланта му и го кани за концертмайстор на световноизвестния Млад пионерски филхармоничен оркестър. Само на девет години той вече изнася първите си концерти в страната и чужбина.
По време на следването си, на 19-годишна възраст, Пантелеев е поканен за концертмайстор на Филхармонията на нациите, основана от Ленард Бърнстейн с Юстус Франц, а през 1998 г. става техен главен гост-диригент. Заедно те покоряват водещи сцени като музикален фестивал в Шлезвиг-Холщайн, Rheingau Musikfestival, MDR Musiksommer, музикален фестивал на Джордж Енеску и много други.
След сензационния дебют на Мартин Пантелеев със Софийската филхармония през 2004 г. е назначен за главен гост-диригент. Той е главен диригент на Софийска филхармония от 2011 до 2016 г. и е най-младият диригент в нейната история. Пантелеев представя множество световни премиери по време на мандата си, радио предавания на живо и е активен оперен диригент с продукции като Дон Карлос, Трубадур, Бохеми и други.
В неговата биография е дебютното турне в Съединените щати, дирижирайки Софийския фестивален оркестър през 2008 г., повторно турне в 18 града на САЩ през 2011 г., последвано от гостуване на Филхармоничния оркестър на Кейптаун - първото посещение на африкански оркестър в САЩ.
След триумфалния успех на турнето, Пантелеев е назначен за главен гост-диригент от 2012 до 2017 г. Многобройни турнета в Германия, Белгия, Швейцария, Испания и Италия, а през 2019 г. беше дебютът му с Израелския симфоничен оркестър.
Най-добрият отдих в планината (Снимка: Личен архив)
Той е артистичен директор и основател на музикалните фестивали Kammermusiktage Barth от 2002 г. и Owingen Musiktage" в Германия. Днес Мартин Пантелеев е главен гост-диригент на Филхармония Вюрт и продължава да развива световната си кариера с диригентска палка и с цигулка в ръка.
Пантелеев е композирал три симфонии за пълен оркестър, кантата за хор, оркестър и солисти "Планетни стъпки", концерт за перкусии и оркестър. Неговите композиции са представени по целия свят от оркестри, включително Кралския филхармоничен оркестър, който изпълни премиерата на неговия "Архетип" в Лондон през 2016 под негова диригентска палка.
С любимата котка (Снимка: Личен архив)
Световно известният, обичан не само от ценителите на класическата музика артист, е обиколил света няколко пъти. Живее със семейството си в Германия, на Боденското езеро, заобиколен от немските, австрийски и швейцарски Алпи, чиито върхове обича да покорява, видно от социалните му профили. Като типичен Телец обожава хубавото вино и хубава храна и често я приготвя. Признава, че готви по усет и цветове и често не може да повтори рецептите си. И също признава слабостта си към ... котките.