КИНО НАГРАДИ
Сатирата "Триъгълник на тъгата" триумфира със "Златна палма" в Кан
Иранската актриса Зар Амир Ебрахими грабна приза за най-добра главна женска роля, а южнокореецът Сон Кан-хо - наградата за най-добра главна мъжка роля на 75-то издание на кинофестивала
Редактор : / 3597 Прочита 2 Коментара
28 май 2022 г. Победителите от 75-ия кинофестивал в Кан на официалната церемония по закриването в театър "Пале" (Снимка: Getty Image)75-то издание на кинофестивала в Кан се проведе в пълния си блясък, след като през последните две години имаше ограничения заради коронавирусната пандемия.
Но фестивалът тази година премина на фона на войната в Украйна, предизвика протести на червения килим и диалог за смисъла на киното по време на война.
На 75-то издание на фестивала в Кан иранската актриса Зар Амир Ебрахими спечели наградата за най-добра главна женска роля за участието й в трилъра на Али Абаси "Свещеният паяк", предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Във Франция той бе представен под името "Нощите на Машхад".
На церемонията в Кан актрисата, говорейки на фарси, благодари на Франция, че я е приютила, след като тя трябваше да напусне родината си през 2008 г. заради сексуален скандал.
"Тази вечер имам чувството, че съм изминала дълъг път, за да достигна до тази сцена, един път, белязан от доста унижения", заяви актрисата.
Секс скандалът, в който бе забъркана актрисата, бе свързан с появата на кадри в интернет, документиращи жена да прави секс. Твърдеше се, че това е била актрисата. Тя първо отрече, но години по късно в интерню за иранска програма призна, че е била на кадрите. Актрисата твърдеше още, че те са пуснати от бивш приятел, който искал да й навреди.
Във филма, за който сега бе наградена в Кан Зар Амир Ебрахими, се разказва за журналистическо раследване на посегателства над проститутки в град Машхад, дело на сериен убиец.
Южнокорейският актьор Сон Кан-хо спечели наградата за най-добра главна мъжка роля на кинофестивала за участието му във филма на японеца Хирокадзу Корееда "Брокерът". Във Франция той бе представен под името "Добрите звезди".
Във филма актьорът изпълнява ролята на мъж, замесен в трафик на бебета.
Филмите "Близост" на Лукас Донт и "Звезди по пладне" на Клер Дени си поделиха наградата на журито.
Най-новият филм на 76-годишната Дени - адаптация по романа "Звезди по пладне" на Денис Джонсън, я "преследва" повече от десетилетие. След смъртта на автора през 2017 г. режисьорката решава да се заеме с проекта. По пътя към реализирането му обаче тя се сблъсква с не една и две пречки. Една от тях е коронавирусната пандемия (маските фигурират във филма).
Робърт Патисън, звездата от научнофантастичния филм "Живот нависоко" на Клер Дени, трябва да се откаже от проекта заради конфликти в графика. След като друг актьор си тръгва в последния момент, Дени избира Джо Олуин дни преди началото на снимките. В "Звезди по пладне" Олуин си партнира с Маргарет Куоли - дъщерята на актрисата Анди Макдауъл.
Филмът получи смесени отзиви от критиката в Кан, но е характерен за Клер Дени - ленив и съблазнителен, оживен от свободното и харизматично изпълнение на Куоли. Режисьорката създава трилър с политически привкус и описва косвена любовна история за опасната природа на интимността.
"Мисля, че за Денис любовта е основният проблем в живота му. Много по-голям от парите", казва Клер Дени. Запитана дали при нея е същото, режисьорката отговаря с усмивка: "Очевидно да. Вероятно това не е добър избор. Но ако си създаден да се влюбваш, какво друго можеш да направиш?"
Филмът "Триъгълник на тъгата" на шведския режисьор Рубен Йостлунд спечели "Златната палма" за най-добър филм на кинофестивала.
В "Триъгълник на тъгата" шведският режисьор Рубен Йостлунд, който спечели награда "Златна палма" през 2017 г., осмива култа към външния вид, необуздания материализъм и патриархата, както и порядките в съвременното общество с жизнерадостна сатира.
Яя, топ модел и инфлуенсър, обсебена от имиджа и кариерата си, получава предложение за луксозен круиз с приятеля си Карл, също модел. На борда на яхтата се събират богаташи, алкохолизирани руски олигарси, очарователна британска двойка пенсионери, натрупали състояние от продажба на противопехотни мини, и други претенциозни пасажери, които тормозят шефката на екипажа с всякакви капризи, а тя на свой ред измъчва малкия персонал.
Развихря се буря и тя разклаща кораба и нарушава баланса.
В нещо противоположно на "Титаник", в който този път най-слабите не са непременно губещи, Рубен Йостлунд разглежда класовата система, но не само богати срещу бедни, а също и мъже срещу жени и бели срещу черни.
Рубен Йостлунд признава, че това е в центъра на работата му. "Мисля, че хората сме много чувствителни към йерархиите, подготвят ни за голямата "социална игра" още от раждането ни", каза той. "Всеки ден въпросът е "каква е моята позиция в социалната йерархия?"
Режисьорът се определя като социалист: "Вярвам в силна държава и смесена икономика", каза той.
Карл от филма, с когото Йостлунд се идентифицира, постоянно търси равенство, но приятелката му е по-известна и по-добре платена от него. Йостлунд прави дисекция на дребното малодушие. За Харис Дикинсън, който е в ролята, това е много провокативно, набляга на морала и на чувството за благоприличие.
Дори Яя, която се примирява, че ще се превърне в "трофейна съпруга", "може да изглежда повърхностна, но всъщност се страхува за бъдещето си в индустрия, в която кариерата е много кратка", каза моделът Чарлби Дийн, която я играе.
Рубен Йостлунд не се поддава на лесни изходи - слабите са също толкова подли и посредствени, колкото и силните, и на свой ред злоупотребяват с властта си, когато я получат.
Филмът "Военно пони" за преплитащата се съдба на две момчета, живеещи в индиански резерват в Америка, спечели наградата "Златна камера". Отличието се дава за филмов дебют измежду филмите, представени във всички категории на феста.
Филмът е дело на Джина Габъл и Райли Киоу. Последната внучка на Елвис Пресли. Филмът бе представен в раздела "Особен поглед" на фестивала в Кан.
75-ото издание на кинофестивала се опита напълно да възвърне блясъка на традиционното събитие, което бе отменено през 2020 г. заради пандемията, а миналата година се проведе с много ограничено присъствие.
Председателят на журитото на 75-ия кинофестивал в Кан - Венсан Лендон (Снимка: Getty Image)
Церемонията се излъчи на живо от френския тв канал Франс 2 и от онлайн канала Брут.
През 2019 г."Паразит" на южнокорееца Пон Джун-хо триумфира първо в Кан, преди да повтори успеха си на церемонията на наградите "Оскар", припомня АП.
Тази година най-впечатляващите холивудски продукции - "Елвис", "Топ Гън:Маверик" и "Три хиляди години копнеж", бяха представени извън конкурсната програма в Кан.
Председателят на журитото на 75-ия кинофестивал в Кан - Венсан Лендон (Снимка: Getty Image)
Френският филм "Най-лошите" - дебют на режисьорите Лиз Акока и Роман Гере, спечели наградата в раздела "Особен поглед".
Наградата на журито в програмата бе присъдена на филма "Joyland" на пакистанския режисьор Саим Садик. Това е първият филм, с който Пакистан се представя на международния кинофестивал в Кан. Той бе отличен и с приза на ЛГБТ общността "Queer Palm", който се връчва от 2010 г.
Тази година 20 филма се конкурираха в раздела "Особен поглед". Начело на журито бе актрисата, режисьор и продуцент Валерия Голино. Програма "Особен поглед" на кинофестивала е насочена към млади таланти и е паралелна на основната конкурсна програма на кинофестивала.
За 75-ото издание организаторите на кинофестивала в Кан са поръчали на швейцарските бижутери от "Шопар" нов трофей "Златна палма". Той е изработен от розов кварц, а част от листата на палмовата клонка са инкрустирани с диаманти.