Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Преживейте една различна абитуриентска нощ с "18" на Атанас Христосков

ПРЕМИЕРА

Преживейте една различна абитуриентска нощ с "18" на Атанас Христосков

Онова, което прави младите хора интересни герои, е фактът, че те се променят много по-динамично от възрастните, казва режисьорът

Десислава Касабова (Снимка: София Филм Фест)

Новият филм на режисьора Атанас Христосков "18" ще се срещне за първи път със софийската публика по време на 21-вото издание на Международния София Филм Фест. Специалната премиерна за София прожекция е на 13 март от 18.30 ч. в кино "Люмиер", съобщават организаторите.

Милена Ерменкова, Мартин Димитров, Десислава Касабова и Теодор Христов (Снимка: София Филм Фест)

Четирима съученици, избягали от шума и суетата на абитуриентския си бал, за последен път са заедно в колата на Ник. Изправени пред предизвикателството да споделят всички свои тайни мисли, копнежи и страхове, те поемат на вълнуващо пътешествие с много опасни завои и любовни страсти в проливния дъжд.

Филмът e показан за първи път на Фестивала на българското кино "Златна роза" във Варна миналата година.

Мартин Димитров и Теодор Христов (Снимка: София Филм Фест)

"Онова, което прави младите хора интересни герои, е фактът, че те се променят много по-динамично от възрастните. Именно такава промяна се случва в "18". Вечерта на абитуриентския бал е вечер на лудо парти. Но за героите във филма тя е момент на израстване и самоосъзнаване", мотивира избора си на тема режисьорът. По думите му това са онези хора, които с един клик откриват всичко за света около себе си, но са изправени пред все същата голяма въпросителна, когато става въпрос за света в самите тях.

Атанас Христосков намира вдъхновение в работата си с млади актьори и поверява ролите на Милена Ерменкова, Мартин Димитров, Десислава Касабова и Теодор Христов. Оператор е Мартин Балкански, музиката е на Георги Стрезов.

Атанас Христосков

Режисьорът е носител на наградата "Златна роза" от 2011 г. за най-добър пълнометражен български игрален филм - "Номер 1".

"В същината си двата филма си приличат - разказват за млади хора, търсещи себе си. Но докато "Номер 1" е филм на действието, "18" е филм на вътрешното действие и е далеч "по-интровертен". Героите разкриват себе си през взаимоотношенията и вътрешните си монолози. "Номер 1" беше суров филм, "18" е поетичен", обяснява Христосков.

"18" е създаден за четири години, проследявайки израстването и на самия режисьор.

Заснет е в нощна София и градът присъства по специфичен начин - с нощните светлини и рефлекси на мокрите улици, със звука от тъпаните и клаксоните на абитуриентите, които обикалят града нощем.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Отговорите на всички въпроси от Димитър Коцев-Шошо

Състоя се официалната премиера на филма на режисьора "Отговор на всички въпроси", който тръгна по кината

Мохамад Расулоф, който избяга от Иран, ще представи Германия на "Оскарите"

Трилърът на режисьора "Семената на дивата смокиня", заснет тайно в Иран, спечели специалната награда на журито на кинофестивала в Кан

Британските пионери на инвитро оплождането са вдъхновили нов филм на "Нетфликс"

Филмът "Джой" (Joy), който от днес е на стрийминг платформата Нетфликс, разказва за яростното противопоставяне на работата на специалистите, разработили през 60-те и 70-те години на миналия век тази техника, довела до раждането през 1978 г. на Луиз Джой Браун - първото "бебе в епруветка"

В Лондон почитатели на филмовото изкуство съживяват шедьоврите на нямото кино

Те се излъчват пред десетки зрители, като в залата има и пианист, който свири импровизирана музика

"Цветето на солта" на Надежда Косева с награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас

Филмът разказва историята на aрогантната и отчуждена от семейството си Нина, която след тежка катастрофа е принудена да започне рехабилитация, където среща Ирини, събирач на цветето на солта и самоук лечител, със съмнителна дарба, която вярва, че тялото не може да се излекува отделно от душата

Скандинавското кино в програмата на Киномания

Наред с шведското и датското предложение за международен Оскар, гледаме и други скандинавски продукции, забелязани в Берлин и Венеция