Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина един от основателите на филмовото образование у нас

IN MEMORIAM

Почина един от основателите на филмовото образование у нас

Проф. Неделчо Милев е един от създателите на катедра "Кино" в НАТФИЗ, български киновед с международна известност

На 85-годишна възраст почина известният теоретик на киното и един от основателите на филмовото образование у нас проф. Неделчо Милев. Tъжната вест съобщиха от НАТФИЗ. Проф. Милев е незаменима личност с изключителни заслуги при създаването и развитието на кинообразованието в България.

Поклонението ще се състои в неделя, 23 февруари, от 15.00 часа в ритуалната зала на Централни софийски гробища.

Чл.-кор. Неделчо Милев е виден български киновед с международна известност.

Роден е на 5 февруари 1933 г. в Чирпан. През 1955 г. завършва специалност "Театрознание" във ВИТИЗ "Кр. Сарафов". През 1966 г. защитава докторска дисертация във ВГИК - Москва със степен кандидат на изкуствознанието. През периода 1958-1963 г. работи във в. "Народна култура" като завеждащ Отдел "Кино". От 1963 до 1966 г. прави редовна докторантура в Москва. През 1966 г. е назначен за зам.-директор на БН филмотека. От 1971 г. е в административното и научно ръководство на Института за изкуствознание на БАН и дългогодишен ръководител на секция "Кино и телевизия". През 1973 г. е сред основателите на кинообразованието в България. Създава и ръководи катедрата "Кинознание" във ВИТИЗ "Кр. Сарафов". През 1973 г. става "доктор на науките" в Института за изкуствознание - БАН, където през 1981 г. е избран за ст.н.с. I ст. През 1982 г. е избран за професор във ВИТИЗ, а през 2004 г. е избран за член-кореспондент на БАН в направление "Изкуствознание".

Чл.-кор. Милев има големи заслуги за формирането на българската филмова теория, за изграждането на кинонауката и кинообразованието в България. Неговите научни трудове "Теория за елементите на киното", "Драматичния екран" и монографията му "Относителност и екран" резюмираха световните филмови процеси, обогатиха самото кинознание и сравнително изкуствознание.

Впечатляваща е дългогодишната преподавателска дейност на чл.-кор. Милев в Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ), където е възпитал няколко поколения български кинематографисти - критици, режисьори, оператори, актьори, както и десетки докторанти и специализанти.

Чл.-кор. Милев е съставител на учебни програми по кино в НАТФИЗ и почти всички висши учебни заведения в България. Неговите учебници и книги са познати и зад граница и се ползват с висок престиж. Той е участвал с научни доклади в стотици форуми в България и в чужбина, а публикациите му са над 1000.

Чл.-кор. Неделчо Милев е членувал в Световната организация на филмотеките и филмовите архиви, Международната организация на школи и университети по кино и телевизия, Международната организация на кинокритиците и Международната институция за защита на журналистическите права. Той е носител на орден "Кирил и Методи I степен", на почтения знак на НАТФИЗ "Кръстю Сарафов" като основоположник на кинообразованието.

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Филми на Мишел Азанависиюс и Мохамад Расулоф бяха добавени към конкурсната програма на кинофестивала в Кан

Азанависиюс ще участва в съревнованието за наградата "Златна палма" с "Най-ценната стока" - първи опит в анимационното кино за 57-годишния режисьор, отличен с "Оскар" през 2012 г. за "Артистът"

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки

Питър Грийнауей снима филм с Дъстин Хофман и Хелън Хънт в Италия

Снимките на неозаглавения филм се провеждат в Лука, Италия. Историята, също написана от Грийнауей, разказва за писател, който се подготвя за смъртта си

Агнешка Холанд започна снимките на филма си, посветен на Франц Кафка

Лентата ще представи живота на един от най-големите писатели в световната литература под формата на мозайка

Новата директорка на "Берлинале" няма да толерира проява на омраза

"Като филмов фестивал трябва да защитим преди всичко пространството, в което творците могат да говорят за работата си" - това каза Триша Тътъл в комисията по култура на германския парламент.

Дейвид Кроненбърг, Франсис Форд Копола и Кирил Серебренников в конкурсната програма в Кан

Видове доброта" (Kinds of Kindness) на Йоргос Лантимос - мистериозното продължение на "Клети създания", отново събира гръцкия режисьор с актрисата Ема Стоун