Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Любопитни факти и куриози от наградите "Оскар"

НА ЧЕРВЕНИЯ КИЛИМ

Любопитни факти и куриози от наградите "Оскар"

Първата церемония през 1929 г. продължила 15 минути и дори не е заснета

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Първата статуетка е връчена от Американската филмова академия през 1929 г. Но името си Оскар получава 10 години по-късно. В началото името на статуетката е The Academy Award of Merit - "Награда на Академията". Сега е възприето да се използва просто името Оскар, а за неговия произход се носят легенди, коя от коя по-любопитни.

Според най-разпространената от тях е тази за библиотекарката Маргарет Херик, която видяла статуетката и възкликнала: "Та това е чичо Оскар!". Друга легенда разказва, че името идва от хапливите думи на известната актриса Бет Дейвис, която има 10 номинации и два "Оскар"-а. Когато Бет видяла гърба на рицаря, възкликнала: "Задникът му е като на първия ми мъж Оскар!"

Дизайнът на статуетката "Оскар" е дело на члена на Академията Седрик Гибънс. Специално гол позира Емилио Фернандес - режисьор, сценарист и актьор. Скулптор е Джордж Стенли.

Всяка статуетка е "стъпила" върху филмова лента. Виждат се пет кръга, които символизират петте оригинални бранша на Американската филмова академия: актьори, режисьори, продуценти, техници и сценаристи. Всяка статуетка е с гравиран уникален номер. Размерите на основата са се променяли няколко пъти от 1929 г. до 1945 г. От 1945 г. не са променяни.


Owens and Co. дълго време изработва престижните статуетки в Чикаго. Академията твърди, че за създаването на 50 "рицарчета" са нужни 3-4 седмици. Производителят вече е друг и се намира в малко градче до Ню Йорк.

В началото статуетките са били бронзови със златно покритие. В наши дни бронзът е заменен от специална сплав, наречена британиум.

Близо 35-сантиметровата статуетка е по-тежка, отколкото си мислите - 8.5 паунда или около 3.9 кг.

Актьорът Емил Янингс получава първия "Оскар" през 1929 г. за ролите си в "The Last Command" и "The Way of All Flesh". Наградите са връчени на частна вечеря за 270 души в хотел Roosevelt в Калифорния. Церемонията продължила 15 минути, като дори не е заснета. Едва през 1953 г. наградите са излъчени по телевизията, а в наши дни церемонията се гледа в над 200 страни по света.

В цялата история на наградите само три жени са били номинирани в категорията за най-добър режисьор, а статуетката е печелена от жена само веднъж през 2009 г. Нейн притежател е Катрин Бигълоу за филма й "Войната е опиат", когато Катрин побеждава бившия си съпруг Джеймс Камерън и неговия "Аватар".

Питър Финч ("Мрежа") и Хийт Леджър ("Черният рицар") са единствените актьори, които получават "Оскар" след смъртта си.

Абсолютен рекорд по най-голям брой номинации в актьорските категории държи Мерил Стрийп. Тази година тя получи рекордната 20-та номинация за ролята си във "Флорънс". След обявяването на номинациите, актьорите обикновено изпращат стандартни изявления до медиите. Тази година PR-ът на Мерил е разпратил - по молба на актрисата - забавен GIF, на който тя танцува. Моментът е от клипа на песента "Queenie Eye"на Пол Маккартни от 2013 г.

Първата номинация на Стрийп е през 1979 г. Актрисата е печелила три пъти.

Мерил Стрийп - Рекордьорка по номинации за "Оскар" Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Единственото семейство носители на на награда на Академията е това на Лайза Минели. Тя печели "Оскар" за ролята си в "Кабаре" през 1972 г., Нейната майка Джуди Гарланд е носителка на почетната награда през 1939 г., а баща й Винсънт Минели има "Оскар" за най-добър режисьор на "Джиджи" (1958 г.)

Всеки от това семейство ще хване заветната сатуетка в ръцете си - Винсънт Минели, Джуди Гарланд и малката Лайза
Джуди Гарланд
Статуетките са собственост на Академията по филмово изкуство и ако някой победител иска да продаде своята, трябва първо да я предложи на Академията за 1 долар.

55 статуетки са откраднати в Лос Анджелис през 2000 г. След няколко дни са намерени в кофа за боклук, а човекът, който ги е открил, е възнаграден с два билета за церемонията и 50 000 долара.

Легендарният режисьор Алфред Хичкок е номиниран 5 пъти, но нито веднъж не печели награда.

Уолт Дисни държи рекорда с най-много спечелени награди при мъжете - общо 22, 4 от които в една и съща година. При жените Едит Хийд има 8 награди за дизайн.

Според американско изследване актьорите, които са печелили награда няколко пъти живеят с 6 години повече, отколкото тези, които са губили няколко пъти. По тази логика Даниел Дей-Луис и Мерил Стрийп ще са дълголетници.

Тейтъм О`Нийл държи рекорд и до днес е най-младата актриса получила "Оскар" и номинация за "Оскар". Тя е само на 9 години, когато снима филма "Paper moon" и не е навършила 10, когато получава наградата.

Има само един човек, който печели "Оскар" и носи името Оскар. Това е Оскар Хамърщайн II, който печели два пъти статуетка за най-добър саундтрак през 1941г. и 1945 г.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки

Питър Грийнауей снима филм с Дъстин Хофман и Хелън Хънт в Италия

Снимките на неозаглавения филм се провеждат в Лука, Италия. Историята, също написана от Грийнауей, разказва за писател, който се подготвя за смъртта си

Агнешка Холанд започна снимките на филма си, посветен на Франц Кафка

Лентата ще представи живота на един от най-големите писатели в световната литература под формата на мозайка

Новата директорка на "Берлинале" няма да толерира проява на омраза

"Като филмов фестивал трябва да защитим преди всичко пространството, в което творците могат да говорят за работата си" - това каза Триша Тътъл в комисията по култура на германския парламент.

Филмът за Тръмп с Мария Бакалова и "Безсрамните" на Константин Божанов са в официалната селекция в Кан

Номинараната за "Оскар" актриса се превъплъщава в образа на Ивана Тръмп в биографичния филм "Стажантът" на Али Абаси, който е включен в конкурсната програма и ще се съревновава за "Златна палма"

Дейвид Кроненбърг, Франсис Форд Копола и Кирил Серебренников в конкурсната програма в Кан

Видове доброта" (Kinds of Kindness) на Йоргос Лантимос - мистериозното продължение на "Клети създания", отново събира гръцкия режисьор с актрисата Ема Стоун