КИНО И ЛИТЕРАТУРА
"ЛУКА" на Джесика Удуърт в избрани киносалони от 6 октомври 2023
Филмът е с участието на легендарната Джералдин Чаплин и е вдъхновен от романа на Дино Будзати "Татарската пустиня"
Редактор : Impressio / 2 октомври 2023 / 14:50 430 Прочита 1 Коментара
Младият войник Лука, който копнее да влезе в битка, се отправя на север към легендарната крепост Кайрос, където според слуховете негови събратя защитават героично последните остатъци от цивилизацията.
Противно на очакванията си Лука заварва в крепостта една негодна за битка войска, която никога не е влизала в сблъсък с противник и чието висше командване страда от мания за величие.
Лука намира утеха в приятелството си със загадъчния радарен инженер Константин и с безгрижния редник Джеронимо. Той показва забележителните си умения на снайперист и бива повишен в ранг на Ястреб.
Разквартируван е сред елитните стражи, които охраняват външните части на крепостта, и дните му се сливат в мъгляво очакване на врага; един ден забелязва препускащ на север кон и това поражда ред трагични събития, които в крайна сметка водят до рухването на илюзията за величието на крепостта Кайрос.
Джералдин Чаплин в ролята на генерала (Източник: София Филм Фест)
"От самото начало знаех, че няма да мога да направя филма без Джералдин Чаплин. Впоследствие се оказа, че е без значение дали персонажът, който исках тя да изиграе, е мъж или жена."
Джесика Удуърт в интервю за Variety
Предпоставката
Хората се страхуват. Страхуват се от "другите", от безликите маси, от натрапниците.
От враговете, които се готвят да ни нападнат, да ни сразят, да унищожат културата ни, да потъпчат ценностите ни, да ни наложат властта си, да подкопаят единството ни, да проникнат в тила ни, да установят господство над нас, да осквернят и сринат до основи всичко, което ценим. Всъщност все повече хора мислят подобни неща. И някои от тях гласуват в съответствие със страховете си.
Но вярно ли е всичко това? Удобно е да мислим така. Лесно е.
Изпълва ни с решимост. Поражда свирепа воля да защитаваме онова, което смятаме за "наше". Подклажда у нас чувство за принадлежност.
Фокусира тревогите ни в една-единствена точка. Подхранва споровете ни.
Осигурява ни свързан разказ за събитията.
Но... вярно ли е всичко това? Или е удобен начин за отклоняване на вниманието ни от правдивия разказ за събитията?
Учените смятат, че сме навлезли в нова геоложка епоха, наречена антропоцен; в тази епоха хората са основен двигател на промените и светкавично унищожават ресурсите, които правят Земята обитаема. Дали не сме създали цивилизация, която заплашва да изтреби човешката раса? Бъдещето може да докаже, че това предположение е вярно. Светът може да стане неузнаваем, ако изчезнат всички форми на живот, с изключение на малък брой хора.
Въпреки въображаемия си футуристичен контекст, "Лука" е в унисон с належащите проблеми на съвременния свят.
Страхът от другите като предполагаеми врагове е постоянното предизвикателство, пред което сме изправени в днешно време. Вижте с каква скорост си търсим нови врагове и с каква стръв се втурваме да изградим поредния нов световен ред, за да избегнем безредието. В сценария понятието "самоличност" е свързано по сложен начин с темата за врага.
Икономическите оси, с чиято помощ се определяха предишните форми на световния ред, са изместени от платформи и политически планове, които въздигат "самоличността".
По тази причина ние необмислено се връщаме към противопоставянето между "нас" и "другите".
"Лука" се основава на тази илюзия и в конкретния случай "другите" са подозрително отсъстващи - може би те са просто моментни проблясъци на въображението, грандиозна самозаблуда, просто идея за дебнещите от север "други", която поражда у всички войници чувство за решимост.
Историята се случва век след събитието, което героите наричат "катастрофата".
Може да се предположи, че това е световно бедствие, причинило пълен екологичен срив и довело до изчезването на всички живи организми от Земята, с изключение на хората. Може да се допусне, че климатичните промени са провокирали ядрена война, довела до падане на радиоактивни частици, които са причинили гибелта на цялата планета.
Този досег до постапокалиптичния свят повдига серия от въпроси и предоставя на зрителите едно постоянно местещо се огледало, което изпраща до тяхното съзнание тревожни и предизвикателни сигнали за съдбата на нашата планета.
Тези въпроси проникват под повърхността на сюжета, но разказът за човешките същества, заложен в сърцевината на "Лука", си остава сърцето и душата на филма. Всъщност старогръцката дума "кайрос" означава "точният момент за действие". Темата за противопоставянето между "нас" и "тях" и темата за климатичната нестабилност правят "Лука" много актуален и важен филм за всички нас.
Героите съществуват в плен на илюзии и времето доказва тяхната абсурдност. Гладът на Лука за война и кръв постепенно се уталожва - той е омагьосан от форт Кайрос и приятелството с двама от събратята му по оръжие. Връзката по между им носи светлина и топлина в техния безрадостен свят, но предстои трагичен обрат... Един огромен недовършен язовир в Сицилия и удивителните склонове на Етна са перфектната сцена, на която се разиграва действието в "Лука".
Книгата
Малко на брой редки книги пораждат симфония от звуци и чувства в човешкото съзнание. "Татарската пустиня" от Дино Будзати, превърнала се в европейска класика, е тъкмо такава книга, която грабва читателското внимание с емоционално наситената си теза и великолепната си проза.
Човек може живо да си представи разделителните линии между светлината и мрака и едва ли не да чуе оглушителната тишина.
Безкрайното очакване на митичните врагове от страна на главните герои е спорадично прекъсвано от моменти на жестоко насилие и върховни примери на трансцендентно познание.
Няма съмнение, че е огромно предизвикателство да пренесеш на екрана книга, която е толкова дълбоко белязана от тишина и очакване, но в сърцевината на тази проза са заложени чувственост, вътрешно напрежение и мрачен хумор, подтикващи към много лична адаптация, която би могла да въздигне действието до динамична кинематографична история.
Романът е написан през 1939 година и е сурова притча за неумолимостта на времето, за провалените възможности и за погубените животи.
За разлика от филмовата адаптация на Валерио Дзурлини от 1976 година, която се придържа стриктно към сюжета на романа, Джесика Удуърт се е спряла на свободна и модерна адаптация, при която в центъра на посвествованието са поставени отношенията между трима младежи със самостойно присъствие, техните душевни борби и сблъсъците им с властта.
Тя ситуира тази общовалидна история на безлюдно неназовано място в неопределено постапокалиптично бъдеще, което придава на филма допълнително визуално и драматургично напрежение. Изборът на черно-бяло изображение допринася за митичните, универсални и безвремеви измерения на тази алегория - "Лука" е символистична, екзистенциална приказка, съновидение (по-скоро кошмар) или дори мираж.
Джесика Удуърт
Джесика Удуърт е белгийско-американска кинорежисьорка, сценаристка и продуцентка, която живее в Белгия. Предишните ѝ игрални филми "Хадак", "Алтиплано", "Петият сезон", "Белгийският крал" и "Босият император" са създадени съвместно с Петер Бросенс. Тези филми са показвани на над 350 фестивала и са носители на повече от 70 награди.
Джесика израства между Белгия, Швейцария и САЩ и впоследствие учи и работи в Италия, Франция, Китай, Монголия и Мароко.
Има бакалавърска степен по литература от Принстън и магистърска степен по документално кино от Станфорд. Организира уъркшопи за актьори и режисьори, участва в журито на много фестивали по цял свят и често е ментор на студенти по кинорежисура.
Ретроспективата от филми на световноизвестния режисьор Милчо Манчевски стартира днес в Дома на киното