Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Кръстникът" Марлон Брандо - слаб ученик, отличен актьор и нещастен баща

ИКОНИ НА КИНОТО

"Кръстникът" Марлон Брандо - слаб ученик, отличен актьор и нещастен баща

Защо отказа "Оскар"-а си през март 1973-та?

Марлон Брандо в "Кръстникът"

Споменем ли името му, веднага ни изплува образът му от "Кръстникът". /1972 г./ Рядко има такова силно актьорско присъствие на екрана, при което актьор и герой да постигнат абсолютния еквивалент на едно цяло, като това на Марлон Брандо в този култов филм за нашата епоха. Марлон Брандо изигра много роли и получи всички възможни признания и високи отличия за актьорска игра: три "Оскар"-а, "Златен глобус", наградите на БАФТА. Името му заема четвъртото място в класацията на Американския филмов институт на стоте най-велики актьори на всички времена.

Най-силните му превъплъщения, освен в "Кръстникът" са във филмите: "На кея" /1954 г./, "Да живее Сапата" /1953 г./ "Юлий Цезар" /1954 г./, "Трамвай Желание" и др.

Самият живот на Марлон Брандо е филм, в който има всичко: трудно детство, тийнеджърска дързост, невероятен професионализъм, мъжко очарование, три брака и...11 деца. И един рядък прецедент - отказ от "Оскар", на 27 март 1973 г. На тази дата актьорът отказва високата награда, която му присъждат за ролята му в "Кръстникът", в знак на протест срещу дискриминацията на коренното индианско население в Америка.

Този удивителен актьор е роден в семейството на актриса и търговец на строителни материали - и двамата алкохолици. Постоянните раздели и събирания на ексцентричните му родители, разбива детството му. Майка му мести Марлон и двете му сестри от град на град, за него се грижат баба му и по-голямата му сестра, която мечтае да стане актриса. Всъщност, на нея дължи и увлечението си по театъра и киното. Но преди това трябва да порасне. Расте като слаб ученик и недисциплиниран школник във Военната академия в Минесота, откъдето е изключен.

Може да се каже, че животът му става друг и влиза в някакви релси, едва когато се премества да живее в Ню Йорк при сестра си. Записва се в актьорската школа на известната Стела Адлър. На 20 дебютира на Бродуей. Само след 4 години на театрална сцена, критиците ще кажат за него, че е най-обещаващият млад актьор.

В "Мъжете" (1950)

Първата му филмова роля е във филма "Мъжете" /1950 г./ Изиграва парализиран ветеран от Втората световна война, а не красавец-изкусител. Такива са и следващите му роли - в "Да живее Сапата" играе беден селянин. Първото световно признание получава за ролята си във филма "На кея" на Елия Казан. Филмът е феномен на филмовата индустрия - получава 8 "Оскар"-а, 16 отличия и 7 номинации. До 1959 г. Брандо вече е златно име в Меката на киното. Открива собствена компания за производство на филми. Пробва се и като режисьор на уестърн, но филмовите му участия като актьор бележат спад.

Големият успех и първа номинация за "Оскар" за Брандо идват с "Трамвай Желание" (1951)

До 1972 г., когато Марлон Брандо се появява в "Кръстникът", в ролята на мафиота Дон Вито Корлеоне. Отказва да получи втория си "Оскар", като не отива на събитието, а изпраща своя колежка, облечена като индианка, да съобщи причината за отсъствието му. Този знаменателен жест прави силно впечатление. Особнякът Брандо получава още едно признание - за морал и доблест, в сърцата на феновете си. През същата година го чака и нов успех - скандалният филм на Бертолучи "Последно танго в Париж" се радва на небивал касов интерес. Отново е номиниран за "Оскар", и отново не се чувства удовлетворен - не харесва изпълнението си във филма.

"Юлий Цезар" (1953)

Следващите му роли, от рода на тази в "Супермен", също определя като "средни". Очевидно чувството му за перфекционизъм го прави обективен и самокритичен. През 1979 г. се снима в невероятния военен екшън на Франсис Форд Копола "Апокалипсис сега". И може да се каже, че това е последният му голям успех. След една-две по-непопулярни роли, Брандо се скрива от екрана за почти 10 години, след което някакси критиката му обръща гръб с негативни оценки за новите му участия. Актьорът почина през 2004 г. в Лос Анджелис.

В "Апокалипсис сега" (1979)

Всъщност, може би смъртта го спасява да преживее ужаса от трагедията на две от децата си... Марлон Брандо има три официални брака. Първият му брак е с актрисата Ана Кацафи, от която има син - Кристиан. От втория и третия си брак има още двама сина и две дъщери. Между филмите и "официалните" жени и деца, Марлон Брандо сам признава в автобиографичната си книга за безбройните си "задкулисни" любовни афери с прочути жени като Мерилин Монро, за шестте си незаконни деца и за... хомосексуалните си изпълнения с мъже, между които с известни личности като секссимвола на 50-те години на миналия век - Джеймс Дийн, с Тенеси Уилямс, Роже Вадим, Кари Грант и др.

Актьорът с трите си съпруги - Ана, Мовита и Тарита

Първородният син на Брандо - Кристиан, много напомня на него. Расте буен и "труден" като баща си. През 1990 г. по невнимание, поне така твърди защитата по делото, прострелва смъртоносно годеника на една от сестрите си. Осъден е на 10 години затвор, от които излежава 5. През това време сестра му изпада в тежка депресия и през 1995 г. се обесва. Разрешават на Кристиан да излежи останалите години от присъдата си под домашен арест. Затворен и изолиран от света, той се отдава на алкохола и наркотиците, и става по-агресивен отвсякога. Близо година след смъртта на баща си, през 2005 г. Кристиан отново е даден на съд - от съпругата си Дебора, заради домашно насилие. Осъден е на 3 години затвор и принудително лечение от наркотиците. Преди да изтече присъдата му, през 2008 г. умира от пневмония.

"Кръстникът"

"Фамилия Брандо са като белязани, казва печално приживе Марлон Брандо. Родил съм се в семейството на алкохолици и мразех всичко онова, което някакси съдбата ми поднесе отново, като неизбежно!.." Когато изрича тази фраза, Брандо сякаш е героя си Дон Вито Корлеоне - властникът мафиот, Кръстникът, който може да купи всичко, но не и да се откупи от съдбата!..

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"От другата страна" - с документален филм за войната в Украйна започна София Филм Фест във Велико Търново

На прожекцията присъстваха служебният министър на туризма Евтим Милошев, областният управител Ивайло Здравков, кметът Даниел Панов и директорът на София Филм Фест Стефан Китанов

Модерната Одисея "Аз, капитан" тръгва по кината

Филмът на Матео Гароне взе Сребърен лъв във Венеция и беше номиниран за "Оскар" в категорията за най-добър междуанароден филм

"Зелена граница" на Агнешка Холанд, който беше атакуван от полските власти, тръгва по кината

Филмът счупи полския боксофис, но предишното правителство на Полша се опита да го цензурира и атакува

Адела Пеева кани на среща с "Кметът" и екипа на филма

Филмът разказва за живота и делото на инж. Иван Иванов - най-дълго управлявалият и най-успешният кмет на София през ХХ век

Почина театралният режисьор проф. д-р Александър Илиев

Режисьорският му дебют е с „Адвокатът Пиер Патлен” във Видинския театър през 1986 г.

Филми на Мишел Азанависиюс и Мохамад Расулоф бяха добавени към конкурсната програма на кинофестивала в Кан

Азанависиюс ще участва в съревнованието за наградата "Златна палма" с "Най-ценната стока" - първи опит в анимационното кино за 57-годишния режисьор, отличен с "Оскар" през 2012 г. за "Артистът"