СЪВРЕМЕННО ДОКУМЕНТАЛНО КИНО
Френската преса нарича Мара Бунева "македонската Шарлот Корде"
Филмът "Отмъстителката" тръгва по екраните
Автор : / 10103 Прочита 21 Коментара
Кадър от филма "Отмъстителката" / Източник: "Б ПЛЮС ФИЛМ"След премиерата си на 12 януари т.г. в кино "Одеон" филмът "Отмъстителката" на Ралица Димитрова и Пламен Герасимов от "Б ПЛЮС ФИЛМ" ЕООД тръгва по екраните. Зрителите ще могат да го гледат на 14 януари от 18:30 часа в Дом на киното, на 16 януари от 18:30 часа в кино "Одеон" и на 28 януари от 18:00 часа в кино "Влайкова".
"Отмъстителката" е филм за драматичната съдба на Мара Бунева - обикновена жена, която се посвещава на освобождението на отечеството си - поробена Македония, и се превръща от домакиня в атентатор. След жестоките репресии срещу македонски студенти, Мара Бунева застрелва сръбския прокурор Прелич, а после посяга и на себе си и умира от огнестрелна рана.
Новината за терористичния акт обикаля света. Френската преса нарича Бунева "македонската Шарлот Конде". Французите визират с това сравнение убийцата на якобинеца Марат - 24-годишната френска благородничка и републиканка Мари-Ан-Шарлот де Корде д"Армон, правнучка на драматурга Пиер Корней, която е екзекутирана като убийца на якобинския лидер на 17 юли 1793 година.
И ето че една обикновена жена от отделената насилствено в началото на ХХ век Македония - Мара Бунева, се превръща в терористка, готова да отмъщава за поробеното си отечество като хладнокръвен убиец. В предсмъртната си агония тя отстоява идеята си и я мотивира със смъртта и изтезанията над македонски студенти, дръзнали като нея да се борят за освобождението на Македония, срещу насилствената сърбизация на населението.
Филмът е документален разказ за живота на Мара Бунева, като умело вклинява в повествованието игрални възстановки с отлична актьорска игра. Лентата търси смисъла на саможертвата в голямата политика. Използвани са документи, писма и други форми за визуализация от архивите на няколко музея, както и мнения под формата на интервюта със съвременни историци и психолози. През цялото време филмът търси отговора на един главен въпрос - какво може да накара един обикновен човек да сложи кръст на личното пред обществената си мисия?
Мара Бунева е обикновена жена и необикновена личност. Тя може да бъде наречена с много и антиподни епитети - от герой до терорист, и да бъде всички тях - според мненията на различни по убеждения хора, но по-важни от това са фактите, съотнесени към времето, в което е живяла.
Снимачен момент / Източник: "Б ПЛЮС ФИЛМ"
И в нашето съвремие има хора, които очевидно отричат саможертвата й. След 2000-та година паметните плочи и бюстовете й в Тетово и Скопие са обругавани от хора, които явно не разбират края й като саможертва. В същото време е и почитана от своите си.
Историята и политиката имат своя "игра", която всеки тълкува по своему. Филмът не пренебрегва тази страна на нещата и ни дава възможност сами да направим своите изводи, като разказва житейската история на една жена, която преживява целия спектър на драмата да си лишен от роден дом и родова принадлежност; от език, мнение и право на личностно самоопределение.
Потисничеството на политическа основа е постоянно състояние в много географски точки на света и през целия период на човешката история. Въпросът е, какво кара единиците от дадено общество да тръгнат по собствен, избран от тях път, като поемат в собствените си ръце отговорността за възмездие.
Филмът "Отмъстителката" е създаден с подкрепата на ИА "Национален филмов център", в копродукция на "Б ПЛЮС ФИЛМ" ЕООД със "СОНУС" ООД и Държавна агенция "Архиви". Сценарист е Тони Николов, режисьор Ралица Димитрова, оператор Пламен Герасимов, копозитор Тео Попов и художник Надежда Илиева. Във филма участват Елена Иванова, Боян Петров, Никола Стоянов, Ангелина Славова, Мариела Топалова, Сирма Кънчева, Радослав Радев, д-р Петко Кабакчиев и Едуард Хаджолян.
Снимачният екип на филма "Отмъстителката" / Източник: "Б ПЛЮС ФИЛМ"
Историята: На 13 януари 1928 година една млада жена застрелва сръбския прокурор Прелич на стария Каменен мост над Вардар и сетне прострелва себе си. Тази жена е Мара Бунева от Тетово, омъжена щастливо в София, но напуснала любимия си съпруг в името на македонската кауза. Тя има план, който следва въпреки лишенията, на които се самообрича. Успява да влезе в средите на белградския елит като шивачка и модистка. Никой не подозира, че жената, която шие, със същата ловкост си служи с оръжие, може да язди и отдавна е в средите на тайния революционен комитет.
Единствената утеха в безрадостния й живот са писмата й до брат й Борис, който служи в армията. Но дори и той не знае за намеренията й. Фактите не доказват по категоричен начин и че деянието й е по заръка на комитета. По-скоро оставят впечатлението, че това е еднолично избран акт на отмъщение от страна на Мара Бунева.
В хода на повествованието, зрителят непрекъснато се пита: Терористка ли е Мара Бунева, или национална героиня? И до днес паметта за "Мара тетовчанката" продължава да разделя България и Северна Македония, и както казахме, паметните знаци за нея биват периодично унищожавани.
Тя се учи на стрелба като мъж / Източник: "Б ПЛЮС ФИЛМ"
Филмът "Отмъстителката" не се опитва да разреши такъв глобален проблем като историческите спорове на Балканите. Той щрихира едно друго време, като ни въвежда в душевния свят на героинята, за да ни накара да потърсим за себе си отговорите, къде е границата между героизма и тероризма във времена на потисничество. Задава ни въпроса, бихме ли намерили в себе си силата, поставени при подобни обстоятелства, да се противопоставим на събития от такъв характер? Бихме ли били способни да поемем отговорността за последствията? Защото след смъртта на Мара Бунева пострадват и близките й.
Тя е омъжена за кавалерист и може да язди / Източник: "Б ПЛЮС ФИЛМ"
Авторите на филма ни оставят свободно да направим избора си, каква е тя за нас. И постигат това, без натрапване на националистически тези и внушения. Филмът ни потапя в личната история на Бунева и ни запознава с онези душевни терзания вътре в човека, които някакси винаги остават скрити зад фактите.
Самите автори на филма споделят, че е учудващо, колко малко хора са чували името на тяхната героиня, за която на времето пише цялата международна преса. Филмът е ценен с това, че не само ни запознава с невероятната съдба на една жена с необикновен характер, но прониква в генеалогията на митовете и легендите за хора като нея.
"Отмъстителката" ни дава урок, че всяко събитие, или личност, трябва да бъдат разглеждани като отражение на епохата, в която живеят, и че тяхната лична драма е неразривно свързана с драмата на цели общности от онеправдани хора; с глобалната драма на света във времена на война, политическо противопоставяне, или друг вид посягане над човешки права.
Задълбоченият характер на повествованието не просто разказва една история, то ни подканя към един по-дълбок размисъл за ролята на личността в историята. Емоционалната гледна точка подпомага този процес на проникване в епохалните събития в началото на миналия век, чрез душевния свят на един отделен и обикновен човек - при това, крехка и сама жена.
Героиката в нейния живот се определя от нас и е провокирана от един въпрос: Способни ли сме да сторим нещо подобно за патриотична кауза?
Еми МАРИЯНСКА
Нобеловият лауреат Петер Хандке не чувства вина заради защитата си за Сърбия и сръбските националисти