Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Филмът "Формата на водата" спечели четири награди "Оскар"

НА ЧЕРВЕНИЯ КИЛИМ

Филмът "Формата на водата" спечели четири награди "Оскар"

Водещият Джими Кимъл предупреди звездите да не бързат да стават при обявяването на носителите на статуетката, защото нищо не се знае...

Шеги и селфита зад кулисите на церемонията (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Наградите "Оскар" бяха раздадени за 90-и път в театър "Долби" в Лос Анджелис.

Водещ на церемонията беше комикът Джими Кимъл. Той се пошегува като предупреди звездите да не бързат да стават при обявяването на носителите на статуетката, защото ... не се знае дали те са истинските победители, визирайки гафа от миналата година с грешката при обявяването на победилия филм.

Режисьорът на "Формата на водата" - мексиканецът Гийермо дел Торо (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Но тази години драмата "Формата на водата" на мексиканския режисьор Гийермо дел Торо без всякакво съмнение спечели четири отличия на 90-ата церемония за наградите "Оскар", в това число и за най-добър филм. Гафове нямаше.

Това е първо отличие на американската Академия за кинематографично изкуство и наука за 53-годишния Гийермо дел Торо. Той става третият мексиканец, спечелил режисьорски "Оскар" след Алехандро Гонсалес Иняриту и Алфонсо Куарон. Преди години те бяха наречени "Тримата амигос".

Дел Торо беше смятан за фаворит за режисьорския приз, след като спечели отличията "Златен глобус", БАФТА, "Изборът на критиците", както и на американската Гилдия на режисьорите.

Режисьорът с "Оскар" за най-добър филм за "Формата на водата" - мексиканецът Гийермо дел Торо (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Освен наградите за най-добър филм и най-добър режисьор "Формата на водата" получи наградите и за сценография и оригинална музика на Александър Депла. Продукцията получи най-много номинации - 13.

В една от най-оспорваните категории за "Най-добра актриса в главна роля" победител стана Франсис МакДорманд. Тя успя да надделее дори над Мерил Стрийп и Марго Роби. Но триумфът й беше очакван, предвид изключителната й игра в трилъра на Макдона "Три билборда извън града". Тя изнесе и една от най-вдъхновяващите речи на вечерта.

"Оскар" за най-добра актриса - Франсис МакДорманд за "Три билборда извън града" на МакДона (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Джоди Фостър се появи с патерици на церемонията и "обвини" за това Мерил Стрийп (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Без никаква изненада Алисън Джани спечели дългоочаквания си "Оскар" за "Най-добра актриса в поддържаща роля" за въплъщението си в жестоката майка на скандалната фигуристка Тоня Хардинг. Там тя изпълни ролята на ЛаВона Фей Голдън, известна в медиите и като Сенди Голдън, властната, болезнено амбициозна и тормозеща дъщеря си майка на Хардинг.

Джордан Пийл се размина с режисьорския приз, но стана първият афроамериканец, отличен в категорията за оригинален сценарий за "Бягай!".

Наградата за адаптиран сценарий беше присъдена на Джеймс Айвъри за гей драмата "Призови ме с твоето име". С постижението си 89-годишният Айвъри става най-възрастният носител на "Оскар" в историята на най-престижните киноотличия в света.

Франсис МакДорманд с Джоди Фостър и Дженифър Лорънс (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Дългоочаквано признание дойде за оператора Роджър Дийкинс - след 14 номинации той най-сетне спечели заветния "Оскар" за работата си над филма "Блейд Рънър 2049".

В категорията за операторско майсторство за първи път беше номинирана жена - Рейчъл Морисън, припомня Асошиейтед прес.

В категорията за най-добра анимация беше отличена продукцията "Тайната на Коко", окачествена като ода за мексиканската култура. Анимацията спечели приза и в категорията за песен от филм за "Remember Ме".

Наградата за най-добър чуждоезичен филм американската Академия за кинематографично изкуство и наука присъди на чилийската продукция "Фантастична жена" на Себастиан Лелио. Главната роля във филма се изпълнява от трансджендър актрисата Даниела Вега.

След обявяването на номинациите за наградите "Оскар" ЛГБТ общността приветства възторжено включването в надпреварата на "Фантастична жена". Не липсваха и нейни представители, които таяха надежда Даниела Вега да получи първата актьорска номинация за трансджендър в оскаровата история.

С номинациите за "Оскар" ЛГБТ общността отбеляза още един "пробив" - Янс Форд, режисьорът на документалния филм "Strong Island", стана първият трансджендър кинодеец, включен в надпреварата за "Оскар".

Селфита зад кулисите (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

В категорията за най-добър документален филм беше отличен "Икар" на американския режисьор Брайън Фогел, посветен на темата за допинга в спорта, по-специално за допинга в руския спорт. Наградата е първи "Оскар" за стрийминг платформата Нетфликс.

Три отличия, всички от които в техническите категории - за монтаж, монтаж на звукови ефекти и звуков мишунг спечели военната драма "Дюнкерк" на Кристофър Нолан.

В наградния сезон, белязан от скандала в развлекателната индустрия за сексуалния тормоз и неравноправието на жените, довел до възникването на движенията "Времето изтече" и #Аз също, наблюдателите очакваха с изострен интерес как горещите теми ще намерят отражение на "Оскар"-ите.

Без да налагат специфичен дрескод като черните тоалети на наградите "Златен глобус" или да залагат на определен символ като белите рози на "Грами"-тата, организаторите на "Оскар"-ите предпочетоха церемонията, пропита от любов, толерантност и цялостно усещане за промяна, да говори сама.

Уорън Бийти и Фей Дънауей за втора поредна година представиха приза за "Най-добър филм", след като през 2017-а актьорът обърка печелившото заглавие. Категорията бе спечелена от "Формата на водата" на Гилермо дел Торо. Той се просълзи, когато по-рано му бе връчена и наградата за "Режисура".

Легендата Гари Олдман спечели първия си Оскар като Уинстън Чърчил в "Най-мрачният час". Той триумфира с наградата "Актьор в главна роля", връчена му от иконите Джейн Фонда и Хелън Мирън.

Легендата Гари Олдман спечели първия си "Оскар" като Уинстън Чърчил в "Най-мрачният час" (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Джоди Фостър се появи с патерици на сцената и на шега обвини за състоянието си Мерил Стрийп. Тя и Дженифър Лорънс връчиха наградата в категорията "Актриса в главна роля" на Франсис Макдорманд, която спечели втори Оскар с изпълнението си в "Три билборда извън града". Първият бе за ролята й във "Фарго".

"Три билборда извън града" донесе Оскар и на Сам Рокуел за "Актьор в поддържаща роля".

Алисън Джени, позната от комедийния сериал "Мама" бе отличена като "Актриса в поддържаща роля" за участието си в "Аз, Тоня". Тя направи хеттрик, печелейки още призовете "Златен глобус" и БАФТА.

Наградите за "Адаптиран сценарий" и "Оригинален сценарий" отидоха съответно при "Призови ме с твоето име" и "Бягай!". Призът за "Операторско майсторство" бе спечелен от британеца Роджър Дийкинс за "Блейд Рънър 2049".

Чилийска драма за транссексуална "Фантастична жена" пък бе наградена с Оскар за "Чуждоезичен филм".

Марк Бриджис получава "Оскара" си за "Костюми" (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Най-добра анимация стана "Тайната на Коко". Филмът спечели и наградата за песен с мелодичната "Remember Me". За "Късометражна анимация" бе отличен "Скъпи баскетбол", който донесе Оскар на развълнуваната баскетболна звезда Коби Брайънт.

Епичната драма "Дюнкерк" получи наградите за "Звуков мишунг" и "Звуков монтаж". "Най-мрачният час" бе признат в категория "Грим и прически", а филмът "Призрачна нишка" спечели приза за "Костюми". "Блейд Рънър 2049" победи в категорията "Визуални ефекти".

"Мълчаливото дете" и "Раят е задръстване на междущатска магистрала 405" спечелиха наградите съответно за "Късометражен игрален филм" и "Късометражен документален филм". В категорията "Пълнометражен документален филм" бе отличена лентата, посветена на допинга в руския спорт - "Икар".

Марк Бриджис успя да благодари за "Оскара" си в категория "Костюми" за около 30 секунди и яхна подарения му от водещия Джими Кимел джет с Хелън Мирън.

Марк Бриджис, носител на "Оскар" за "Костюми" отлетя с джета си за около 30 секунди (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Лупита Нионго и Кумаил Нанжиани - двама американски актьори с имигрантско потекло - се обявиха на церемонията по връчването на наградите Оскар в подкрепа на програмата за имигрантите "мечтатели" имигрантите, дошли незаконно в САЩ, предадоха световните агенции.

На церемонията рапърът Комън остро разкритикува Националната оръжейна асоциация. Тази критика дойде в разгара на дебатите за контрола върху оръжията след стрелбата във Флорида, в която училище бяха убити 17 души, повечето от които ученици. Националната оръжейна асоциация е лоби, което има влияние върху така наречената "американска култура на оръжията". Критиката си към него Комън отправи рапирайки и казвайки, че Асоциацията се държи като бог, докато за убитите ученици от Паркланд във Флорида трябва да се каже само "амин".

Валерия КАЛЧЕВА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки

Питър Грийнауей снима филм с Дъстин Хофман и Хелън Хънт в Италия

Снимките на неозаглавения филм се провеждат в Лука, Италия. Историята, също написана от Грийнауей, разказва за писател, който се подготвя за смъртта си

Агнешка Холанд започна снимките на филма си, посветен на Франц Кафка

Лентата ще представи живота на един от най-големите писатели в световната литература под формата на мозайка

Новата директорка на "Берлинале" няма да толерира проява на омраза

"Като филмов фестивал трябва да защитим преди всичко пространството, в което творците могат да говорят за работата си" - това каза Триша Тътъл в комисията по култура на германския парламент.

Филмът за Тръмп с Мария Бакалова и "Безсрамните" на Константин Божанов са в официалната селекция в Кан

Номинараната за "Оскар" актриса се превъплъщава в образа на Ивана Тръмп в биографичния филм "Стажантът" на Али Абаси, който е включен в конкурсната програма и ще се съревновава за "Златна палма"

Дейвид Кроненбърг, Франсис Форд Копола и Кирил Серебренников в конкурсната програма в Кан

Видове доброта" (Kinds of Kindness) на Йоргос Лантимос - мистериозното продължение на "Клети създания", отново събира гръцкия режисьор с актрисата Ема Стоун