ИСТОРИЧЕСКА САГА
Филм за българския Шиндлер ще има премиера на 6 март
"Спасителят" разказва за полковник Цветан Мумджиев, спасил стотици български евреи от депортация
Редактор : / 4580 Прочита 3 Коментара
Във филма "Спасителят" са използвани киноархиви, снимки и документи от времената, за които се разказва (Снимка: "Доли медия студио")Филм за българския Шиндлер с премиера във военната академия на 6 март, съобщават от "Доли медия студио", цитирани от БТА.
"Спасителят" разказва за полковник Цветан Мумджиев, спасил стотици български евреи от депортация.
"Това е история за живота на полковник Цветан Мумджиев, за борбата му при спасяването на хиляди български евреи, а също така на техните събратя от Беломорието в годините на Втората световна война. През 1943-1944 г. той е началник на временна трудова повинност и под негово ръководство са всички еврейски трудови станове и биваци в България. Някои историци го наричат "българския Шиндлер", макар неговото дело да е многократно по-мащабно.
Всеки народ би се гордял с подобна личност. Но паметта за него умишлено е потопена в забравата навремето за българската и световната общественост", разказват авторите на филма.
Сценарият е на професор полковник Димитър Недялков, режисьор е Владимир Щерянов, продуцент - Добромир Чочов. Това за тях е втори проект в същия състав след "Белите орли". В него по сходен начин се представят героичните дела на достойни млади авиатори, несправедливо заличени от безвремието.
След упорита и обстойна изследователска работа, свързана със събирането и анализа на голям обем от документи, публикации и факти от интервюта, заснети в България и Израел, е съставена хронологията в биографията на една изключителна личност, част от Българската войска в периода на най-трудните години за отечеството ни, разказват от от "Доли медия студио".
НОУ-ХАУ ТРУДОВА ПОВИНОСТ
Полковник Цветан Мумджиев е участник в трите войни за национално освобождение и обединение, а в годините на Втората световна война заема основни командни длъжности в трудови войски и временната трудова повинност. Лентата разказва що е то трудова повинност, защо и как се е появила и как впоследствие е била заимствана от България и приложена в САЩ и в редица държави в Западна Европа. Показани са бурните времена на войните и мира между тях, разказват от "Доли медия студио".
Историята е разказана на базата на коректно използване на потвърдени източници и с неподправен терминологичен апарат, копиран от архивните единици. Казана е истината за мобилизирането на българските евреи, работата им в трудовите групи и дейността на полковник Мумджиев в подкрепа на ежедневието им и живота на застрашените от тях, посочват от "Доли медия студио".
"НАШ ПРИЯТЕЛ И СПАСИТЕЛ"
Голямо внимание във филма е отделено на факта, че в България, която е съюзник на нацистка Германия през Втората световна война, въпреки натиска са спасени всички близо 60 000 евреи, населяващи територията на страната.
Не е пропуснат и Народния съд, където точно българските евреи масово защитават пред новата власт обвиняемия Цветан Мумджиев, наричайки го "наш приятел и спасител", за да може безапелационно да бъде оправдан, разказват от "Доли медия студио".
Във филма са използвани киноархиви, снимки и документи от времената, за които се разказва. Голямата част от тях се показват за пръв път на екран. Заснети са видни български историци, а също така представители на еврейската общност.
Прави впечатление любовта, с която българските евреи, преселили се в Израел в края на 40-те години на 20 век, чиито родители са били трудоваци, говорят за родната си България, разказват от "Доли медия студио".