РЕВЮ
Блага в страната на пазарната икономика
„Уроците на Блага“ на Стефан Командарев тръгва по кината от 15 декември
Автор : / 3093 Прочита 6 Коментара
Ели Скорчева е изключителна актриса и в "Уроците на Блага" доказва своите качества (Снимка: Светослав Стоянов)Филмът на Стефан Командарев "Уроците на Блага" с Ели Скорчева в главната роля завоюва значително фестивалните сцени по света и чуждестранните медии, преди да можем да го видим на голям екран навсякъде у нас.
"Уроците на Блага" на Стефан Командарев тръгва по кината от 15 декември (Снимка: Светослав Стоянов)
"Уроците на Блага" откри кинофестивала Киномания, преди това спечели три награди на кинофестивала в Карлови Вари, включително и голямата "Кристален глобус".
Филмът на Стефан Командарев спечели и голямата награда на журито на фестивала в Рим през октомври. Също така взе голямата награда на фестивала "Златна роза" във Варна като си я подели с "Диада" на Яна Титова.
"Уроците на Блага" бе представен в САЩ, а в същото време е и българското предложение за награда "Оскар" за чуждоезичен филм.
Миналият месец отговорният редактор за наградите на "Холивуд рипортър" Скот Файнбърг публикува списък с водещите претенденти за отличията на американската Академия за кинематографично изкуство и наука в 11 категории въз основа на разговорите му с участници в гласуването за наградите "Оскар" и с представители на киноиндустрията и "Уроците на Блага" бе сред представените като възможни победители сред номинациите.
Докато стискаме палци филмът на Командарев да влезе в късия списък за наградите "Оскар" в категория чуждоезичен филм, от 15 декември можем да го гледаме на кино и да разберем защо филмът е болезнена приказка на прехода, до която едва ли има някой, който да не се е докосвал, независимо дали живее в центъра на София или в панелен блок в Шумен.
"Уроците на Блага" на Стефан Командарев тръгва по кината от 15 декември (Снимка: Светослав Стоянов)
Защото "Уроците на Блага" е общата ни приказва, в която вече над 30 години живеем.
Блага е пенсионирана учителка, лутаща се между възможностите за припечелване на някой друг лев, който да й помогне с пенсията. Дава уроци по български, междувременно остава сама, защото мъжът ѝ умира. Тя впряга всички свои спестявания до момента, за да намери достойно гробищно място за него, както и да му направи качествена и луксозна паметна плоча.
Пътят ѝ е осеян не с тръни, а с фалшиви обаждания от "полицаи", с изндуване на си изхвърли всички спестявания от балкона на панелката в Шумен и в крайна сметка - тотално емоционално и физическо ограбване.
Но за мен във филма имаше един централен момент, една централна реплика, която може да го определи и сякаш може да определи и извини същевременно всичко, което се случва днес.
Героят на Стефан Денолюбов, погребален агент, готов за далавери и изнудване, няколко пъти отговаря на въпроса на Блага (Ели Скорчева) дали не може малка отсрочка с плащането на хилядите левове за запазване на гробно място и луксозен паметник така:
"Пазарна икономика, какво да се прави."
"Уроците на Блага" на Стефан Командарев тръгва по кината от 15 декември (Снимка: Светослав Стоянов)
Отговорът на всяка неправда днес може да бъде този. Пазарът решава, не гражданите, не държавата, не ние като общество.
Та на Блага ѝ се налага да бъде пенсионерка в едно крайно нехуманно капиталистическо общество, където съществуването е око за око, зъб за зъб.
Телефонни измами, беззаконие, бедност, нищета и озъбени хора: такава е картинката, когато гражданите са тотално алиенирани от политиката. Действителност, в която туловището на властта е заето със своето собствено преяждане в задкулисното пространство отвъд панелния блок на Блага.
В близките планове Командарев ни показва страховете, трансформациите и в крайна сметка помирението със света на Блага, а в широките планове на камерата виждаме средата, в която Блага и хиляди като нея същестуват.
Цветовете са тъмни, времето никак не е слънчево и топло. Климатът и действителността не вещаят добър край.
Не за първи път Стефан Командарев ни представя история на прехода или вечните тумори, които не могат да го завършат никога. Заложни къщи, онеправдани работещи, истории за обществото през прозорците на такситата, които са събирали радост и неволи.
"Уроците на Блага" на Стефан Командарев тръгва по кината от 15 декември (Снимка: Светослав Стоянов)
Блага Наумова е ограбена. Буквално и преносно. Но забогатява за дни, когато се включва в схемата, от която самата тя е била ограбена - тази на телефонните измамници.
Филмът "Уроците на Блага" до голяма степен е разказ за атрофиралия човек, изпаднал в атомизирана реалност, в която видимото и невидимото произвеждат единствено нещастие. В това посткомунистическо общество от доброто не следва добро, защото доброто може да съществува, когато то е обезпечено през финансовото благоденствие, което пък липсва на мнозинството.
Стефан Командарев умело ни въвежда в житейските уроци на Блага, която е на 70 години, но се налага по телефона да казва, че е на 40, за да може да намери някаква работа около мнимите интернет обяви. Страна, в която да си на 70 те прави недъгав и човек наполовина.
Режисьорът има голям и достоен опит в разказването на социални наративи, които представят типажи от обществената ни ситуация.
Той не прави морални оценки.
Филмът не ни казва дали това, което виждаме на екрана трябва или не трябва да е така, но ни показва, че такава е реалността, до която сме стигнали. А дали имат път напред (или надолу) всеки от нас може да се чуди след финалните надписи.
"Уроците на Блага" на Стефан Командарев тръгва по кината от 15 декември (Снимка: Светослав Стоянов)
"Уроците на Блага" е завладяваща драма и трилър, а Ели Скорчева се завръща като звезда - издигнала се отново над посредствеността на прехода, който я е поставял в какви ли не позиции на нископлатен труд, включително и чистачка, каквато тя е била и по време на снимките на филма.
Това само по себе си е факт, който е много ключов детайл, нареждащ пъзела към самата сюжетна история. В посткомунистическото общество всеки оцелява както може сам за себе си, пак - око за око, зъб за зъб, който може и има какво да захапе - оцелява, който не - отпада по самата логика на пазарната функционалност.
Така една крехка, красива, фина и преди всичко много талантлива актриса, която познаваме от "Адаптация", преходът не успява да "приспособи" към своята пазарна мрежа, с което много такива като Скорчева остават извън играта.
Предполагам, че един множеството въпроси, които можем да си зададем след този филм е следният: това ли очаквахме наистина от демокрацията?
„Уроците на Блага“ със световна премиера в основната конкурсна програма на Международния филмов фестивал в Карлови Вари