КИНО СЪБИТИЯ
26-ият "София филм фест" започна със съпричастност към случващото се в Украйна
"Не можем да бъдем безучастни и да нямаме позиция. Трябва да се обединим и да кажем не на войната, не на лъжата, не на диктатурата, не на разрушенията, не на изграждането на нови стени, разделящи хората" каза директорът Стефан Китанов
Автор: Даниел Димитров; БТА / 675 Прочита 0 Коментара

26-ият "София филм фест" започна със съпричастност към случващото се в Украйна.
"Можем ли да празнуваме, когато на няколкостотин километра от нас се води брутална война, в която ежедневно загиват беззащитни, цивилни граждани на Украйна, разрушават се жилищни сгради, стотици хиляди са принудени да нощуват в бомбоубежища, а други са прокудени от домовете си. Сред тях са жените и децата на Украйна, които бягат от войната, някои от тях вече са в България.", каза в словото си директорът и създател на "София филм фест" Стефан Китанов.
Песента на квартет "Славей", с която беше открит фестивалът, е за тях, каза още Китанов.
"Не можем да бъдем безучастни и да нямаме позиция. Трябва да се обединим и да кажем не на войната, не на лъжата, не на диктатурата, не на разрушенията, не на изграждането на нови стени, разделящи хората. Да кажем да - на мира, на международния правов ред, на демокрацията, на съзиданието, на отварянето на нови пътища и хоризонти", каза още директорът "София филм фест".
Стефан Китанов и кметът на София Йорданка Фандъкова (Снимка: БТА)
"Ние сме солидарни с народа на Украйна, част от който са нашите колеги и приятели от филмовата общност. Вместо да се радват на плодовете на своя труд, или да творят кино, те са принудени да защитават своите близки, града и страната си. Режисьорът Олег Сенцов за втори път е член на международното жури на "София филм фест" и за втори път няма да бъде заедно с нас. Първия път беше в руски затвор, сега е един от защитниците на своята родина на фронта. Ние сме с теб, Олег, ние сме с вас, приятели", каза Стефан Китанов.
Министъът на културата Атанас Атанасов и Стефан Китанов (Снимка: БТА)
"Сред подкрепените от нас фестивали има два, за които днес мислим с особена емоция. Това са фестивалите "Молодист" в Киев и кинофестивала в Одеса", каза директорът на офис "Медиа", бюро "Творческа Европа" Камен Балкански. "Да се надяваме, че следващата година или много по-скоро, тези фестивали ще се върнат в залите, със своите зрители и програми, отново подкрепени от Европа", добави той.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
"Фестивалите имат много важна мисия и тя е да върне всички нас, зрителите, в киносалоните след пандемията. Сигурен съм, че киното победи пандемията. Надявам се, киното да победи и войната, тъй като то разрушава географски граници", каза изпълнителният директор на Националния филмов център (НФЦ) Петър Тодоров.
"Филмите са един от най-красивите начини да разкажеш история. Те, преди всичко, ни напомнят, че не сме сами. Винаги така съм усещал нещата, затова обожавам да гледам филми, особено в най-тежките си моменти", каза министърът на културата Атанас Атанасов.
"Благодаря на "София филм фест", че ни напомни това много важно нещо - за всички нас в света днес - че не сме сами. Напомням ви го и аз - не сте сами, не сме сами. Да го напомним и не нашите братя и сестри в Украйна. И да бъдем малко по-благодарни, че имаме възможността да сме тук заедно, да се насладим на това прекрасно изкуство", каза още министърът.
"В тези трудни времена за хората в Украйна и за всички демократични хора в целия свят, изказвам своята съпричастност към тези, които не успяха да дойдат тук - хората на киното. Които, вместо да се в залите със своята публика, днес защитават своята страна и свободата", каза кметът на София Йорданка Фандъкова.
Тя връчи Наградата на София на Анжел Вагенщайн, в годината в която големият български интелектуалец празнува своя 100-годишен юбилей. Отличието бе прието от неговата внучка, а самият Анжел Вагенщайн се обърна към публиката в залата чрез видео послание.
"Искам от все сърце да благодаря за наградата. Не знам доколко съм я заслужил. Във всеки случай, държа да подчертая, че отдадох целия си живот - от най-ранна възраст досега, когато съм на 100 години, на думите, на буквите на духовността", каза Анжел Вагенщайн.
"Този фестивал се открива на 15-ия ден от войната в Украйна, на 15-я ден откакто Русия нахлу в тази европейска страна, на 15-ия ден, в който един нов етап от нашата история започва. Бих искал да изразя своето възхищение към куража на целия украински народ и да се обърна към семействата на всички разделени хора от тази ужасна война, която се стовари върху тях", каза посланикът на Франция Флоранс Робин.
"Искам да подчертая обединението и ответната реакция на ЕС, налагането на санкциите, които вече са в действие, както и тези които предстоят. Също така, бих искала да подчертая солидарността за това, че сме отворили своите обятия и своите домове да посрещнем бежанците, към които насочваме своите човешки и материални усилия", каза още дипломатът.
Тя представи откриващото програмата заглавие - "Двете страни на острието" с Жулиет Бинош и Венсан Линдон. "София филм фест"е първият фестивал в света след Берлин, който ще представи творбата на легендата Клер Дени, в партньорство с Френския институт в България и посолството на Франция, и по случай председателството на Франция на Европейския съюз.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.