Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Празнична програма за 6 май в Националния военноисторически музей

ДЕН НА ХРАБРОСТТА

Празнична програма за 6 май в Националния военноисторически музей

За първи път посетителите на Музея ще имат възможност да разгледат най-новите фотоизложби - "Празникът на Българската армия" и "Раковски и неговото време"

Източник: НВИМ

Със специална програма и вход свободен за постоянната хронологична и външната си експозиция Националният военноисторически музей (НВИМ) ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия - 6 май.

За първи път посетителите на Музея ще имат възможност да разгледат най-новите фотоизложби - "Празникът на Българската армия" и "Раковски и неговото време". Първата представя оригинални изображения, които проследяват отбелязването на бойния празник на войската след Освобождението до наши дни и показват трансформациите в празничния календар на армията.

Любопитна за любителите на историята е и изложбата, посветена на 200-годишнината от рождението на патриарха на националната революция. Тя проследява живота и делото на Георги Раковски, като преминава през основните етапи на израстването му като строител на първообраза на въоръжени сили на България и като теоретик и вдъхновител на националната кауза.

Източник: НВИМ

Специално за децата, екипът на НВИМ е подготвил играта "Реши военната кръстословица", в която малчуганите ще трябва да съчетаят уменията си за ориентация сред бойните машини и находчивостта си.

А най-бързите, открили правилния отговор, ще получат награда.

В Деня на храбростта специална приемна за спомени "Героите в моя род" ще посреща посетителите, които ще могат да разкажат истории за смелостта в своята фамилия. Те ще бъдат записани и съхранени в Музея за поколенията напред.

С вход свободен ще работят и филиалите на НВИМ - Парк-музей "Владислав Варненчик" и Военноморският музей във Варна и Музеят на авиацията в Крумово.

Източник: НВИМ

Всички събития, организирани специално за празника, ще се състоят на открито, във външната експозиция на Националния военноисторически музей. Достъпът до експозиционните пространства ще се осъществява при използване на не повече от 50 % от капацитета им и съблюдаване на всички противоепидемични правила.

Още НВИМ, по следите на "Швейцарската следа в българската история"

НВИМ, по следите на "Швейцарската следа в българската история"

Още Български актьори участват в изложбата на НВИМ "Белезите на войната"

Български актьори участват в изложбата на НВИМ "Белезите на войната"

Още Оригиналните знамена на Българското опълчение представя НВИМ

Оригиналните знамена на Българското опълчение представя НВИМ

Още Специален показ на знамето - първообраз на българския трибагреник в НВИМ

Специален показ на знамето - първообраз на българския трибагреник в НВИМ

 

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Софийската опера отвори свой клуб

"Това ще е място за досег с нашето изкуство, портрети, книги, изложби - всичко, което е свързано с музиката", каза акад. Пламен Карталов, директор на трупата

Пещерата "Шове" във Франция, известна със скалното си изкуство, е открита преди 30 години

На кръгла маса по повод 30-годишнината Елиет Брюнел споделя спомени от "онзи паметен ден"

Мария Ванкова е тазгодишният носител на голямата награда "Валя Крушкина - журналистика за хората"

Тя е отличена за материала "Лекарство на всяка цена - четири години по-късно"

Златни езици, нокти и ритуални изображения разкриват живота и вярванията на древните египтяни

Находките включват и 29 амулета с изображение на колоната на Джед, скарабеи и амулети, представляващи божества като Хор, Тот и Изида, както поотделно, така и в уникални съчетания

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозаечни плочки

Черепът, вероятно с произход от племето микстеки, е част от колекцията на Музея за света в Лайден и е закупен през 60-те години на миналия век

Тръненият венец на Исус Христос се завърна тържествено в "Нотр Дам" за публично поклонение

Венецът е изплетен от тръни и е бил положен на главата на Исус Христос преди разпъването му на кръста в Йерусалим, с цел пародиране на царска корона