Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Ооди - новата Александрийска библиотека на Севера

ЛЮЛКИ НА ЗНАНИЕТО

Ооди - новата Александрийска библиотека на Севера

Библиотеките в Хелзинки са втората най-важна обществена услуга след питейната вода

Снимка: Shutterstock

Уникален, невероятен и забележителен в глобален мащаб! Такъв е подаръкът, който си направи Финландия по повод своята 100-годишнина. Какъв е той ли? Библиотека, разбира се! Това, все пак, е страната с най-много грамотни хора в света.

Замисляната от двадесет години библиотека официално отвори врати на 5 декември и сложи край на една година тържествени прояви по случай стогодишнината от основаването на северната държава, съобщава "Франс Прес", цитирана от БТА.

Огромната сграда с вълнообразни форми, изградена от дърво и стъкло, в центъра на Хелзинки е в пълен контраст със строгата архитектура на сградата на парламента. Тя е проектирана от финландската компания "АЛА Архитектс".

Снимка: Tuomas Uusheimo

Още

В Китай откриха библиотека - "летяща чиния", с 1,2 милиона книги

В Китай откриха библиотека - "летяща чиния", с 1,2 милиона книги

Новата библиотека се казва Ооди ("ода" на финландски) и има за цел да насърчава знанието, образованието и равенството в страната с най-висок процент грамотни хора в света, според американско университетско проучване от 2016 г., позоваващо се на няколко официални статистики.

На финалната права преди откриването работниците ускориха темпото, за да приключат с външната част на сградата. Покривът е изграден от финландски смърч. В условията на ледения климат на Хелзинки поставянето на дървените плоскости се оказа доста по-трудна и по-дълга задача от предвиденото.

Още

Вижте тази удивителна пътуваща библиотека от 17-и век

Вижте тази удивителна пътуваща библиотека от 17-и век

Освен към любителите на книгите, забележителната библиотека е насочена и към любителите на технологиите. В нея има музикални студия, зали за филмов монтаж, кино и 3D принтери, достъпът до които е напълно безплатен.

100 000 книги ще бъдат на разположение на посетителите на библиотеката.

Снимка: ALA Architects

Ооди дава една модерна представа за това какво представлява библиотеката", обяснява Томи Лайтио, служител в сферата на културата и развлеченията в кметството на Хелзинки.

"Тя е дом на литературата, но също така на технологията, на музиката и на Европейския съюз. Мисля, че всичко това в цялост създава асоциация с идеята за надежда и прогрес", посочва той.

Роботи библиотекари

Знак за осъществяващия се прогрес е големият брой роботи, на които е поверена задачата да пренасят книгите в сградата. Те приличат на малки сиви колички, които се движат от вътрешната и външната страна на асансьори, заобикалят хора и мебели и насочват книгите към подходящия лъч, от който ги взима персоналът.

Снимка: Andrey Shadrin

Според създателите на Ооди тези роботи библиотекари са първият пример в света на технология за автономен пренос в обществена библиотека. Те ще се превърнат в обичайна гледка за десетте хиляди посетители, които се очаква всеки ден да посещават библиотеката.

"Не знам дали трябва да използваме думата "това", когато говорим за тях, защото съм сигурна, че хората ще намерят имена за тези неща, които се разхождат из сградата", казва с усмивка библиотечната служителка Катри Вантинен.

Още

Клементиум - приказно красивата библиотека на Чехия

Клементиум - приказно красивата библиотека на Чехия

В Ооди има зони, предвидени за спокойно четене, но в останалите части на библиотеката няма да се налага да се пази тишина. Шумът и безпорядъкът даже силно се насърчават в "ателиетата на нърдовете" - места, където хората се срещат и творят. Там те дори могат да наемат музикални инструменти, за да свирят.

Снимка: Tuomas Uusheimo

Мълчанието не е злато

Още

Десет от най-красивите библиотеки в света

Десет от най-красивите библиотеки в света

Катри Вантинен е изключително горда от решението на библиотеката детската зона да не бъде отделена от тази за възрастни. И двете се намират на панорамния последен етаж на сградата, който представлява дълго 50 метра пространство със стъклени стени, които носят покрив във формата на купест облак.

"Ние смятаме, че шумът, който вдигат децата на този етаж, е един позитивен шум. Така чуваме бъдещето. Акустиката е много добре замислена - дори хората да крещят в една част на сградата, трудно може да ги чуят в друга".

Финландия върви срещу тенденцията за затваряне на библиотеки по целия свят и подкрепи този проект на стойност 98 милиона евро, което е една значителна сума за страна със значително съкратен бюджет през последните години.

Снимка: ALA Architects

В тази страна с население от 5,5 милиона души - най-щастливото в света според класацията на ООН за 2018 г., от библиотеките се заемат 68 милиона книги годишно.

"Библиотеките в Хелзинки са втората най-важна обществена услуга след питейната вода. Те са изключително ценени във Финландия и ако вземем, например, този проект, който струва близо 100 милиона евро, то протестите срещу него са никакви или минимални. В действителност хората наистина са щастливи и горди", обобщава Лайтио.

Снимка: Tuomas Uusheimo

Снимка: Tuomas Uusheimo

Снимка: Tuomas Uusheimo

Снимка: Tuomas Uusheimo

Снимка: Tuomas Uusheimo

Снимка: ALA Architects

Снимка: ALA Architects

Снимка: ALA Architects

Снимка: ALA Architects

Вижте още на: www.oodihelsinki.fi

 

Коментирай 3

Календар

Препоръчваме ви

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

"Неизгарящата къпина" - иконопис от Татяна Недялкова

Изложбата може да бъде разгледана от 22 април до 4 май 2024 г. в Галерия "Париж" и онлайн

"60 от сърце": Кампания за насърчаване на деца в неравностойно положение да ходят на театър

Младата продуцентска компания, стартира благотворителната си инициатива

Честваме Международния ден на културата и Световния ден на изкуството

По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор за защита на институциите за наука и изкуство и историческите паметници

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов