КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО
Над 16 млн. лева са инвестирани в последните 5 години за голямата базилика в Пловдив
Епископска базилика на Филипопол, античният предшественик на днешния Пловдив, е най-големият раннохристиянски храм в страната
Редактор : / 2763 Прочита 4 Коментара
Снимка: БТАНад 16 милиона лева са инвестирани в последните 5 години за голямата базилика в Пловдив. Това проф. Николай Овчаров казва по повод откриването на обекта днес.
Сумата е отпусната от местната община и от фондацията "Америка за България", за да се направи цялостна реставрация и консервация на находките. Построена е покриващата сграда и е облагородено площадното пространство.
Голямата базилика в Пловдив е една от най-значителните находки на българската археология - с мащабите си и невероятните мозайки, съхранени много добре, тя е сред най-важните паметници от епохата на късната Римска империя, коментира Овчаров, цитиран от БТА.
Базиликата е открита по време на спасителни археологически разкопки през 80-те години на 20-и век, когато се строи подлезът на централната поща в Пловдив. Следва период на начално проучване и замразяване на обекта, до пълното му разкриване през 2017 г. "За съжаление, през това време се стигна до пълно занемаряване, заплашващо откритите великолепни мозайки да бъдат загубени", допълва археологът.
По думите му разкриването и експонирането на голямата базилика е пример как трябва да се работи за опазване на археологическите паметници у нас. Формулата на пръв поглед е проста, но не е толкова лесно постижима, а тя е - тясно сътрудничество между професионалистите (археолози, реставратори и т. н.), държава, общински власти и неправителствени организации, коментира Овчаров.
Както писа БТА, днес в Пловдив официално бе открит най-новият музей в града - Епископската базилика на Филипопол. И то в деня, когато ЮНЕСКО отбелязва Международния ден за опазване на паметниците на културата. На 20 януари 2018 г. сградата е включена в Индикативната листа за културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Най-новият културен център на Пловдив ще отвори врати за посетители веднага след облекчаване на противоепидемичните мерки.
Базиликата е уникален обект, който е открит по време на спасителни археологически разкопки в периода 1982 - 1986 г. До 2002 г. е проучена почти половината от сградата, а през 2016 - 2017 г. е доразкрита изцяло.
Общата дължина на базиликата е 82,80 м., а ширината ѝ е 36 м., което я прави най-голямата базиликална сграда от IV - VI век на територията на България и една от най-големите на Балканите.
Базиликата е функционирала от средата на ІV в. до края на VІ в., а през Средновековието върху нейните руини възниква християнски некропол.
Подовете на Епископската базилика на Филипопол са покрити с два слоя многоцветни мозайки, с площ надхвърляща две хиляди кв. м.
Мозаечните подове притежават свой специфичен облик, съчетал различните влияния с местната култура, традиции и ресурси, като обогатяват знанията ни за разпространението и развитието на мозаечното изкуство в Късната античност.
Всичко интересно около Епископската базилика на Филипопол можете да следите ТУК: WEBSITE | FACEBOOK