Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Над 16 млн. лева са инвестирани в последните 5 години за голямата базилика в Пловдив

КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Над 16 млн. лева са инвестирани в последните 5 години за голямата базилика в Пловдив

Епископска базилика на Филипопол, античният предшественик на днешния Пловдив, е най-големият раннохристиянски храм в страната

Снимка: БТА

Над 16 милиона лева са инвестирани в последните 5 години за голямата базилика в Пловдив. Това проф. Николай Овчаров казва по повод откриването на обекта днес.

Сумата е отпусната от местната община и от фондацията "Америка за България", за да се направи цялостна реставрация и консервация на находките. Построена е покриващата сграда и е облагородено площадното пространство.

Още С "Високи сини планини" Херо Мустафа откри Епископската базилика в Пловдив (снимки)

С "Високи сини планини" Херо Мустафа откри Епископската базилика в Пловдив

Голямата базилика в Пловдив е една от най-значителните находки на българската археология - с мащабите си и невероятните мозайки, съхранени много добре, тя е сред най-важните паметници от епохата на късната Римска империя, коментира Овчаров, цитиран от БТА.

Базиликата е открита по време на спасителни археологически разкопки през 80-те години на 20-и век, когато се строи подлезът на централната поща в Пловдив. Следва период на начално проучване и замразяване на обекта, до пълното му разкриване през 2017 г. "За съжаление, през това време се стигна до пълно занемаряване, заплашващо откритите великолепни мозайки да бъдат загубени", допълва археологът.

Снимка: БТА

Снимка: Стефан Марков/BulFoto

По думите му разкриването и експонирането на голямата базилика е пример как трябва да се работи за опазване на археологическите паметници у нас. Формулата на пръв поглед е проста, но не е толкова лесно постижима, а тя е - тясно сътрудничество между професионалистите (археолози, реставратори и т. н.), държава, общински власти и неправителствени организации, коментира Овчаров.

Още Мозайките от Малката базилика на Филипопол

Мозайките от Малката базилика на Филипопол

Както писа БТА, днес в Пловдив официално бе открит най-новият музей в града - Епископската базилика на Филипопол. И то в деня, когато ЮНЕСКО отбелязва Международния ден за опазване на паметниците на културата. На 20 януари 2018 г. сградата е включена в Индикативната листа за културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Най-новият културен център на Пловдив ще отвори врати за посетители веднага след облекчаване на противоепидемичните мерки.

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Снимка: Стефан Марков/BulFoto

Още "Приятелите на базиликата" поемат грижата за Епископската базилика в Пловдив

"Приятелите на базиликата" поемат грижата за Епископската базилика в Пловдив

Базиликата е уникален обект, който е открит по време на спасителни археологически разкопки в периода 1982 - 1986 г. До 2002 г. е проучена почти половината от сградата, а през 2016 - 2017 г. е доразкрита изцяло.

Общата дължина на базиликата е 82,80 м., а ширината ѝ е 36 м., което я прави най-голямата базиликална сграда от IV - VI век на територията на България и една от най-големите на Балканите.

Базиликата е функционирала от средата на ІV в. до края на VІ в., а през Средновековието върху нейните руини възниква християнски некропол.

Още Цветни мозайки от Древен Рим показват в Археологическия музей

Цветни мозайки от Древен Рим показват в Археологическия музей

Подовете на Епископската базилика на Филипопол са покрити с два слоя многоцветни мозайки, с площ надхвърляща две хиляди кв. м.

Мозаечните подове притежават свой специфичен облик, съчетал различните влияния с местната култура, традиции и ресурси, като обогатяват знанията ни за разпространението и развитието на мозаечното изкуство в Късната античност.

Всичко интересно около Епископската базилика на Филипопол можете да следите ТУК: WEBSITE | FACEBOOK

Още Древни римски мозайки бяха открити насред лозе в Италия

Древни римски мозайки бяха открити насред лозе в Италия

Още Откриха централния вход на римския град Бонония от IV-VI век

Откриха централния вход на римския град Бонония от IV-VI век

Още Античният град Зеугма – Градът на Римските мозайки в Анадола

Античният град ЗеугмаГрадът на Римските мозайки в Анадола

Още Римски бокал доказва, че в древността са познавали нанотехнологиите?

Римски бокал доказва, че в древността са познавали нанотехнологиите?

Коментирай4

Календар

Препоръчваме ви

Откриха непознат досега храм от птолемейската епоха в южноегипетската област Сухадж

Проучванията показват, че първоначалната височина на пилона новооткрития храм е била 18 метра, с което той съперничи на емблематичния древноегипетски храм в Луксор

Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.

Официалното предаване беше в град Бад Ишъл в Австрия, който тази година сподели титлата с Бодьо в Норвегия и Тарту в Естония

В Лом откриха крепостна стена, ровове и римски казарми от първи век след Христа и глинен под от 11-и век преди Христа

Откритията при теренните проучвания дават възможност да се възстанови цялата история на днешен Лом през последните 20 века

Всички искат Елха на таланта

Коледната благотворителна кампания на Фондация "Стоян Камбарев" и Деси Тенекеджиева с рекорден брой приказни елхи в столицата

Изчезването на писателя Буалем Сансал безпокои президента Еманюел Макрон

Писателят, известен със свободата на мисълта си, беше арестуван в събота на летището в Алжир на път от Франция като причините за ареста му не са известни

Рядка монета от времето след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг за 1,4 милиона долара

Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя