СКАНДАЛИ
Две екоактивистки заляха със супа бронираното стъкло, защитаващо "Мона Лиза" в Лувъра
Отговорността за вандалския акт бе поета от екоорганизация, наречена Riposte Alimentaire ("Хранителна съпротива")
Редактор : / 5884 Прочита 44 Коментара
Човек от охраната на Лувъра почиства стъклото пред "Мона Лиза" след нападението с торта през 2022 г (Снимки: АП/БТА)Две жени, екологични активистки, хвърлиха супа върху бронираното стъкло, защитаващо "Мона Лиза" в Лувъра
Отговорност за вандалски акт бе поета от екоорганизация, наречена Riposte Alimentaire ("Хранителна съпротива"), предаде АФП, цитирана от БТА.
След инцидента управата на Лувъра задейства кризисен център - залата, в която се намира "Мона Лиза", беше незабавно евакуирана и започнаха да я почистват.
На кадри от инцидента, публикувани от агенцията за видео новини CLPRESS, се виждат две жени, облечени в тениски с надпис Riposte Alimentaire. Те заливат защитното стъкло, покриващо картината, с кафяво-жълто вещество. След това започват да крещят лозунги за "правото на здравословна и устойчива храна ", че френската "селскостопанска система е болна, нашите фермери умират на работа" и че "всеки трети французин пропуска хранене".
Акцията им бе бързо прекъсната от охраната на Лувъра, която закри пространството пред картината на Леонардо да Винчи с платнени паравани и помоли посетителите да напуснат залата.
След това нарушителките са били арестувани, научи АФП от полицейски източник. Според охраната на Лувъра те са скрили тиквена супа в термос за кафе. Храната се приема на входа на музея. Лувърът е експериментирал с пълна забрана за влизане с храна в миналото, но се е отказал от нея, особено защото е възможно да се купи вътре.
"Произведението не е претърпяло никакви щети", казаха от Лувъра пред АФП, като уточниха, че Salle des Estates, където е изложена картината, е била отново отворена за посетители, след като е била затворена за около час. Най-големият музей в света планира да подаде жалба в понеделник.
По-късно действието беше заявено в прессъобщение, изпратено до АФП от група, наречена Riposte Alimentaire ("Хранителна съпротива"), представяща се като "френска гражданска съпротива, която има за цел да доведе до радикална промяна в обществото на климатично и социално ниво".
В изявлението хвърлянето на супа върху "Мона Лиза" е представено като "началото на кампания на гражданска съпротива, която носи ясно искане, полезно за всички: социална сигурност на устойчивата храна".
На своя уебсайт групата "Хранителна съпротива" заявява, че френското правителство нарушава ангажиментите си в областта на климата, и призовава за въвеждане на еквивалент на държавната система за здравеопазване в страната, който да осигури на хората по-добър достъп до здравословна храна, а на фермерите - достойни доходи.
Гневни френски фермери от дни използват тракторите си, за да блокират пътища и да забавят движението в цяла Франция, за да търсят по-добро възнаграждение за продукцията си, по-малко бюрокрация и защита срещу евтин внос. Те също така изхвърлиха миризливи земеделски отпадъци пред вратите на правителствени учреждения в знак на протест, припомня АФП.
Най-известната картина в света вече няколко пъти е била жертва на вандализъм.
През 2009 г. турист хвърли чаша чай по картината, счупвайки обикновеното тогава стъкло, след което беше монтиран параван от бронирано стъкло.
През май 2022 г. 24-годишен посетител на музея хвърли парче крем от торта върху картината и го размаза върху бронираното стъкло. Той обясни действието си с желанието да привлече вниманието към "състоянието на планетата".
През 1974 г., когато творбата на Да Винчи е изложена в Националния музей на Токио, тя е напръскана с боя, но впоследствие е напълно реставрирана. Преди това, през 1956 г., има още две атаки: в първия случай мъж я заля с киселина, повреждайки долната част на платното, а във втория боливийски художник я замери с камък, причинявайки леки щети.
Вандалите оправдаха действието си с желанието си да насърчават "правото на здравословна и устойчива храна ", отбеляза журналист от АФП.
Най-известната картина в света, представяна зад защитно стъкло от 2005 г., вече няколко пъти е била жертва на вандализъм.
През май 2022 г., например, шедьовърът на Леонардо стана мишена на екоактивист, който замери картината с торта.