АРХЕОЛОГИЯ, НАХОДКИ
Археолози ще проучват с лазерна технология светилището Харман кая в община Момчилград
Технологията се използва за първи път в обект с множество скални изсичания в Източните Родопи. Резултатите от изследването ще бъдат в голяма полза при бъдещи проучвания на Харман кая
Редактор : / 2502 Прочита 0 Коментара
Археолози започват проучване на един от най-популярните археологически обекти в Източните Родопи - Харман кая, край момчилградското село Биволяне (Снимка: Община Момчилград)Археолози откриха горна част от внушителна статуя на Рамзес Велики, която допълва фрагмент, намерен през 1930 г.
Археолози започват проучване на един от най-популярните археологически обекти в Източните Родопи - Харман кая, край момчилградското село Биволяне, съобщиха от общинската администрация.
И допълниха, че екипът на доц. Георги Нехризов от Националния археологическия институт с музей при БАН ще направи въздушно лазерно сканиране на обекта с уреда лидар в края на тази седмица.
"Технологията се използва за първи път в обект с множество скални изсичания в Източните Родопи. Резултатите от изследването ще бъдат в голяма полза при бъдещи проучвания на Харман кая", посочват от администрацията.
Експедицията се финансира от Община Момчилград и се осъществява със съдействието на археолога Милен Камарев от Регионалния исторически музей в Кърджали.
Стъпката на община Момчилград в посока развитие на туризма се случва след като две поредни години от общината осигуряваха средства за проучвания на тракийското светилище край село Татул. А при последните проучвания ръководителят на екипа проф. Николай Овчаров обяви, че от научна гледна точка и последната мистерия около Татул е разплетена.
При сегашните проучвания на Харман кая използваният уред - лидар ще създаде дигитални модели на повърхността и на терена. Това ще позволи комплексът да се види в цялост и да се очертаят границите му. Предвижда се след след въздушното лазерно сканиране да бъдат проведени теренни издирвания от археолози, чрез които ще се изясни характерът на регистрираните от лидара елементи на комплекса Харман кая.
Скално изсеченото светилище е разположено на невисоко плато. В близост са формирани две малки пещери. Ранните археологически струпвания на скални фрагменти се отнасят към късноенеолитната епоха. Из цялата площ се забелязват изсечени в скалите съоръжения - помещения, кръгли и трапецовидни ниши, гробници, щерни, концентрични кръгове, наподобяващи слънчев часовник, жертвеници, басейни, стъпала, става ясно от справка в сайта на Община Момчилград.