МАЙСТОРИ НА МАЙСТОРИТЕ
Шедьоври на младия Густав Климт в Карпатите
В замъка Пелеш сред най-ценните експонати - мебели, оръжия, майсенски порцелан - са картините на младия австрийски художник
Редактор : Impressio / 15 декември 2019 / 15:38 6813 Прочита 1 Коментара
Световноизвестен като майстор на прекрасни портрети и пейзажи, като един от създателите на виенския Сецесион, ранният Густав Климт остава в сянката на по-късната си слава и произведенията от първия период на творчеството му не са така известни както шедьоврите на зрелия художник.
Картини на Густав Климт от замъка Пелеш в Румъния
Картини на Густав Климт от замъка Пелеш в Румъния
Ранните си творби младият гений създава заедно с брат си Ернст и с Франц Мач. Тримата основават художническа група, наречена "Творческа компания", която рисува в стила на историзма и получава поръчки за много престижни обекти, сред които са парадният вход и стълба на Бургтеатър във Виена и пространствата над входното фоайе с грандиозното стълбище в Музея за история на изкуството /Кунстхисторишес музеум/.
Тримата младежи се радват на много поръчки за декориране на частни дворци и обществени сгради, техни меценати са виенските архитекти Фелнер и Хелмер, проектирали и Народния театър в София, които ангажират "Творческата компания" за художественото оформяне на театрални сгради в Австро-Унгария и на Балканите.
Младите творци с общо ателие продължават успешната си дейност две десетилетия до ранната внезапна смърт на Ернст Климт през 1892 година.
Славата на тримата младежи стига до Карпатите, където получават поръчка от румънския крал Карол Първи да украсят двореца Пелеш, лятна резиденция на кралското семейство, с копия на известни творби на стари майстори, сред които е и копие на един от шедьоврите на Тициан - портрета на Изабела д' Есте. Тримата творци "измислят" и исторически портрети на личности от румънската кралска фамилия.
Дворецът Пелеш, намиращ се само на два километра от планинския курорт Синая, днес е посещаван от хиляди туристи от цял свят. Сред най-ценните експонати - мебели, оръжия, майсенски порцелан - са картините на младия Густав Климт. За първи път част от платната бяха показани извън Румъния преди няколко години в рамките на голяма изложба на художника, организирана във виенския музей Белведере.
Картини на Густав Климт от замъка Пелеш в Румъния
Особена забележителност е театралната зала в двореца, чието оформление кралят поверява на Густав Климт, който извайва по стените й фризове с изящни женски фигури, алегории на музите на изкуствата.
Дворецът е една от големите туристически атракции на Румъния, част от 160-те зали на сградния комплекс е отворена за туристите след края на диктатурата на Чаушеску, когато е бил предназначен единствено за държавни посещения. Национализиран по време на комунистическия режим, днес дворецът е върнат на наследниците на румънското кралско семейство.
Друго свидетелство за румънско-австрийските връзки е историята на фирмата Александрион груп, предприятие за производство на вина и спиртни напитки с 200-годишна история, която разказва, че през 1789 година, само 15 години след като Буковина влиза в състава на Австро-унгарската империя, тук са се заселили австрийски католически свещеници, които са започнали да варят бира.
Няколко години по-късно те са разширили производството и с високопроцентови дестилати. След много превратности в своята история днес предприятието е известно далеч зад пределите на Румъния и е една от водещите фирми в страната, информират от БТА.