ГОЛЕМИТЕ УМОВЕ НА НАШАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ
Писмата на Айнщайн - най-скъпата "стока" на неговия гениален ум
В "Божието писмо" физикът нарича Библията "колекция от примитивни легенди"
Автор : Еми Мариянска / 14 октомври 2018 / 19:04 6085 Прочита 6 Коментара
Наскоро излезе новината, че на 4 декември т.г. на търг в Ню йорк отива писмо на Айнщайн, известно като "Божието писмо", оценено на стойност 1,5 млн. долара, съобщиха от "Кристи"с".
Преди време бе продадено друго писмо на гения, за сумата 84 000 долара, в което той пише:
"Ако Господ е създал света, неговата основна грижа със сигурност не е била да го направи лесно разбираем за нас".
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
"Божието писмо" също е осеяно с мисли за Бог, религията и смисъла на съществуването. То е написано на немски и е адресирано до немския философ Ерик Гуткинд.
"Думата Бог за мен не е нищо друго освен изражение и продукт на човешките слабости, а Библията е колекция от ценни, но все пак по-скоро примитивни легенди", пише физикът-автор на Общата теория на относителността.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Айнщайн е безпощаден към религиите изобщо, включително и към еврейската религия:
"За мен еврейската религия като всички други религии е въплъщение на най-детинските суеверия. И еврейският народ, към който с удоволствие принадлежа и към чийто манталитет имам дълбок афинитет, няма различно качество от всички останали. Що се отнася до моя опит, евреите не са по-добри от останалите човешки групи, въпреки че са защитени от най-тежките ракови образувания поради липсата на сила. Освен това изключение не виждам нищо "избрано" в тях".
Текстът в "Божието писмо" е страница и половина. Последният път, в който писмото е било пуснато на търг е през 2008 г., когато то е било закупено от частен колекционер за 404 000 долара.
Алберт Айнщайн завещава архива си на Еврейския университет в Ерусалим, но негови писма има в много световни архиви. Открити са общо 56 писма до най-добрия му приятел - Мишел Бесо. В тях той споделя свои мисли за физиката, за личните си терзания и тревоги. Връзката им с Бесо е силна - двамата са приятели още от студенските си години в Цюрих. По-късно работят заедно в Швейцария - във Федералния офис за патенти в Берн.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
В някои от тези писма физикът разкрива брачните си неволи със съпругата си Милева Марич и увлечението си по братовчедката Елза.
От писмата личи, че Мишел Бесо често влизал в ролята на медиатор в отношенията между Алберт и Милева и успява да подсигури благосъстоянието на синовете им Ханс и Едуард.
В писмо от юли 1916 г. Айнщайн му благодари за това.
Малко преди смъртта си геният признава в писмо до своя приятел, че му се възхищава за разбирателството в неговото семейство, като горчиво допълва - "нещо, в което аз два пъти срамно се провалих".
Единственият период, в който Айнщайн не пише на Бесо е около смъртта на Елза, която умира от сърдечни и бъбречни проблеми в страшна агония.
Писмата на Айнщайн ни позволяват да надникнем в личния душевен мир на един от най-големите умове на човечеството - да открием човешкото в гения - неговите радости и скърби...Писмата доказват, че не му е било чуждо нищо човешко, и че Айнщайн дълбоко страдал от своите човешки слабости и съмнения.
Еми МАРИЯНСКА