IN MEMORIAM
Отиде си Властелинът на шедьоврите Милош Форман
Всичките му филми бяха и остават златна класика
Редактор : / 3754 Прочита 0 Коментара
Милош Форман на прожекция на филма си "Полет над кукувическото гнездо" по време на Летния филмов фестивал "Брайънт парк" на 20 юни 2011 г. в Ню Йорк (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)След като вестта за смъртта на Милош Форман обиколи света, можем само да кажем, че от този свят си тръгна един истински шедьовър на човечеството и на седмото изкуство. Милош Форман сякаш бе роден, за да покаже на света най-съкровените страни на човешката душа, под формата на една втора реалност, каквато е киното. Форман нямаше филм, който да не е записан в златната класика на световното кино.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Достатъчно е да споменем по-известните: "Полет над кукувиче гнездо", "Коса" и "Амадеус". Режисьорът работеше с едни от най-добрите актьори на съвремието ни, като Джак Никълсън, Луис Флечър, Джон Савидж, Джеймс Кагни, Анет Бенинг и др.; с холивудските оператори Хаскъл Уекслър и Мирослав Ондржичек.
Как се изгражда в професията този невероятен талант: Милош Форман е роден на 18 февруари 1932 г. в чешкия град Чеслав. Остава кръгъл сирак, след като родителите му са убити като концлагеристи по време на Втората световна война. В едно свое интервю Форман споделя дълбоко стаяваната болка в душата си от спомена за тях, и казва че тя е била част от голямата провокация - да се опита да предаде вълненията на човешката душа на екрана.
С Джак Никълсън на снимачната площадка на "Полет над кукувиче гнездо" (1975)
Форман завършва кинофакултета на Пражката академия на изкуствата и първоначално работи като сценарист в киното и в пражкия театър "Латерната на магьосника".
Първите му опити като кинорежисьор са в документалното кино. Името му е забелязано още с първия му филм "Конкурс" /1962 г./
Първия си игрален филм - "Черен Петър", снима през 1964 г. в бивша Чехословакия. Големият му успех в родината бележат филмите "Любовта на русокосата" /1965 г./ и "Пожар, момичето ми" /1967 г./.
С Дижм Кери по време на снимките на "Човек на луната" (1999) (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Успехите му в родината, му отварят път за специализация в САЩ. През 1968 г. заминава за Париж и решава да остане там, защото това е времето на т.нар. Чешки събития - преценява, че не иска да се върне в родината си.
От 1971 г. до смъртта си Милош Форман живее в Щатите.
Светът научава името му първо на кинофестивала в Кан, а по-късно филмът му "Коса" /1979 г./ го прави световна знаменитост.
1975-а е годината на апогея на неговото творчество. Името на грандиозния успех, отбелязан с "Оскар", е "Полет над кукувиче гнездо".
Снимките на "Полет над кукувиче гнездо" (1975)
Вторият "Оскар" идва през 1984 г., за филма му "Амадеус".
Режисьорът е носител и на наградите "Златен глобус", за филмите си "Полет над кукувиче гнездо", "Амадеус" и "Народът срещу Лари Флинт".
През 1978 г. Милош Форман започва и преподавателска дейност в Колумбийския университет.
Режисьорът е активен през всичките години на живота си, и както се изразяват някои критици - "орисан да прави шедьоври".
Милош Форман в "Why Havel?" (1991)
Милош Форман бе дълбокомислещ и широко скроен човек. Той ни завеща ценни мисли за отговорността, свободата и творчеството:
"Най-лошото при цензурата е автоцензурата, защото изкривява гръбнака на моя характер."
"Нека хората не мислят, че всичката лошотия в един човек изчезва, когато се наложи цензура."
"Ако си живял няколко години по време на нацизма и след това 20 години през комунизма, определено би осъзнал колко ценна е свободата и колко лесно е да я загубиш."
Милош Форман си отиде от този свят на една почтена възраст, която той достигна с достойнство. Животът и творчеството му сами по себе си остават като един пример за живите за едно ярко осмислено съществуване.
Милош Форман със съпругата си Мартина (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Милош Форман сякаш не само беше роден да създава шедьоври, а може би самият той беше един шедьовър сред човеците.
Поклон пред големия майстор на съвременното кино и човека Милош Форман!
Еми МАРИЯНСКА