Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Отиде си Мирослав Миндов - доайен на Народния театър и най-добрият Бойчо Огнянов

IN MEMORIAM

Отиде си Мирослав Миндов - доайен на Народния театър и най-добрият Бойчо Огнянов

Преди месеци бе отбелязана тържествено 94-годишнината на актьора

Най-добрият Бойчо Огнянов на екрана

На 21 декември, малко преди светлите Коледни и Новогодишни празници, си отиде от света на живите актьорът Мирослав Миндов - един от доайените на Народния театър, на два пъти негов директор, член на СБФД, носител на много държавни награди и отличия, депутат във Великото народно събрание. И най-невероятният Бойчо Огнянов на екрана!

Актьорите Константин Кисимов и Мирослав Миндов във филма "Под игото" /1952 г. /

Актьорът е роден на 7 юли 1924 г. в Ямбол. Завършва Държавната театрална школа в класа на големия проф. Кръстю Мирски. Кариерата му на театрална сцена започва в Народния театър и бързо бележи висоти, но по-късно преминава през драматични катаклизми от политическо естество.

Мирослав Миндов получава някогашното звание "заслужил артист" през 1965 г. Талантът му е забелязан лично от някогашния Първи - Тодор Живков. Именно с протекцията на Живков е назначен за председател на Съюза на артистите в България и директор на Народния театър "Иван Вазов". И пак Живков разпорежда Миндов да бъде отстранен от държавните постове, когато по политически причини актьорът изпада в немилост.

Актьорът, като млад

Наказанието му, обаче, изиграва положителна роля в израстването му като актьор и режисьор. С намерението да го отстранят за известен период от България, за да не "заразява" с "непремерени" приказки актьорското съсловие, Миндов е изпратен на специализация по режисура в Кралския Шекспиров театър в Лондон.

Връщането му оттам се възприема като лоялно отношение към родината и през 1971 г. е назначен за директор на Сатиричния театър в София. Успява да се задържи на поста едва една година. Както казва един негов колега - "шило в торба не стои". Пращат го в Драматичен театър "Н. Й. Вапцаров" Благоевград.

С втората си съпруга Виолета, на разходка. Снимка от личния архив на актьора

Много от приятелите на актьора не пропускат да се пошегуват, че "Миро и по характер си беше "Бойчо Огнянов" от "Под игото" /1952 г /. Това е и най-запомнящата се роля на Мирослав Миндов в киното, въпреки че се е снимал в много други филми, по-популярните от които са "Призори" и "На всеки километър". На театралната сцена актьорът отави незабравими роли като Петър в "Гераците", Владиков в "Хъшове", Раксин в "Иван Шишман" и мн. др.

Освен многобройните си роли в театъра и киното, Мирослав Миндов бе и преподавател в оперна вокална студия и ръководител на детски-музикален театър "Пиколо", в периода 1989-2005 г. Автор и постановчик е на много драматизации на класически произведения за деца. Работил е дълги години и като артист в Радиотеатъра.

Мирослав Миндов и Петър Слабаков във филма "Призори"

Мирослав Миндов има десетки издадени плочи, касети и дискове, с негови актьорски изпълнения, между които особено популярни сред по-старото поколение българи, са интерпретациите му на "Сонети"-те на Шекспир и "Любовна лирика" от съвременни български автори.

Поклон пред паметта на този талантлив и всецяло отдаден на изкуството човек!

Поклон пред актьора, режисьора и общественика Мирослав Миндов!

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 4

Календар

Препоръчваме ви

Рок симфонията Simply The Best празнува Тина Търнър на 3 юни в зала 1 на НДК

Ексклузивният концерт, обиколил почти целия свят, най-накрая гостува в България

Дечко Узунов: Изкуството се създава в тишина, а пък и в тишината трябва да се гледа

Днес отбелязваме 125 години от рождението на именития ни художник и интелектуалец

Мара Белчева със свой личен кът в музея на Петко и Пенчо Славейкови

Постоянната експозиция с лични вещи, преводи, ценни ръкописи и писма на на голямата любов на Пенчо Славейков бе представена за първи път на 14 февруари в къща музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София

Показват най-богатата колекция от лични вещи на Апостола

Музей "Васил Левски" в Ловеч ще отбележи 70-годишнината си с уникална изложба

Две изложби, посветени на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски - в Художествена галерия в Ловеч

Чрез експозициите виждаме как животът на Апостола не свършва на бесилото в София на 6 февруари (по стар стил) 1873 г., а продължава в пространството и времето, за да стигне до наши дни и да продължи напред в бъдещите