ДИЗАЙН И ПЛАКАТИ
Международно триенале на сценичния плакат
На 1 ноември, официална церемония за обявяване на наградите слага началото на десетото юбилейно Международно триенале на сценичния плакат – София 2022
Редактор : / 1265 Прочита 2 Коментара
По традиция наградите се определят от влиятелно международно жури, което номинира плакати сред повече от 300 експонати, съставящи колекцията на триеналето, предварително подбрана от национално селекционно жури от близо 3000 реални и виртуални предложения, пристигнали от цял свят.
Щефан Бунди, Швайцария; Гите Кат, Дания; Ришард Кайзер, Полша и Бата Кнежевич, Сърбия и българските им колеги Божидар Йонов, Георги Янков и Любен Генов ще определят Голямата награда, два равностойни приза за всеки от разделите и наградата "Асен Старейшински" за млад автор (до 35 годишна възраст)
Създадено през 1994 година от Божидар Икономов (1943-2016), Божидар Йонов и Албена Спасова, днес Триеналето е сред авторитетните международни платформи за плакат и единственото изложение, фокусирано върху културната сцена.
Десетото издание се отличава от всички предходни, не само защото юбилеят предразполага към ретроспекции и прогнози, а и защото последните три години, подложиха на изпитание гражданската и творческа чувствителност на плакатиста, а мотото на десетото триенале Силата на плаката, явно откликна на тези нагласи. Пандемията и войната в Украйна оставят отпечатък върху представените произведения, разширяват обхвата на форума и потвърждават възгледа, че светът е сцена, а плакатът нейно огледало.
Домакин на Х-тото Триенале е Националният дворец на културата, а съпътстващите изложби са в Националната галерия - Квадрат 500 , в залата на СБХ "Райко Алексиев" и в новооткритата столична галерия 88.
Акцент са художествените намеси в градската среда (площад "Славейков", оградите на Центъра за източни езици и култури към Софийския университет, НХА, на Националното музикално училище; фасадата на Националната музикална академия и др.), защото връщат плаката на естественото му място - улицата, която е и най-влиятелната галерия за това изкуство.
Първата среща на избрани експонати от колекцията на Триеналето беше с публиката на фестивала "Аполония" в Созопол, последва акцията "Алея на славата", която преобрази пл. "Славейков" по случай празника на София - 17 септември, а международния ден на езиците - 26.09. отбелязахме с друга внушителна кампания на открито.
32 широкоформатни винили от серията "От А до Я" - един от най-успешните проекти на Триеналето, включващ плакати за всяка една от българските букви, дело на известните ни плакатисти: Божидар Икономов, проф. Божидар Йонов, Георги Липовански и проф. Людмил Чехлров, експонирани въру оградата на Центъра за източни езици и култури, на ъгъла на булевардите "Т. Александров" и "Опълченска".
Всички тези външни изложби целят да покажат, колко естествено и ефектно плакатът може да се впише и да "оцвети" градската среда, да ѝ предаде смисъл и да подготви публиката за предстоящото Триенале, благодарение на което през целия ноември столичната културна сцена ще е наситена с редица изложбени и образователни събития, съставящи пъстрата и богата програма на 10-тото триенале.
-
10-то триенале, основна колекция + специално участие, НДК, 1 - 21 ноември;
-
Изложба на международното и селекционно жури на 10-тото Триенале, галерия на СБХ "Райко Алексиев", 29 октомври - 12 ноември. Експозицията включва произведения както на българските автори, които селектираха плакатите и формираха колекцията на Триеналето, така и на чуждестранните гости, които ще определят наградите, непосредствено преди официалното откриване. Публиката ще види плакати на едни от най-влиятелните световни плакатисти като Щефан Бунди, Швейцария; Гите Кат, Дания, Ришард Кайзер, Полша, Бата Кнежевич, Сърбия, на българските им колеги: Божидар Йонов, Иван Кашлаков, Мила Мозанова, Парашкев Фереджанов, както и светлинни обекти на Георги Янков и живопис на Любен Генов.
-
Право в десетката разказва за Триеналето през избрани плакати и безценни дарения, които се съхраняват в неговата колекция - най-голямата и престижна сбирка на това изкуство у нас. Изложбата включва плакати, знакови не само за историята на Триеналето, но и за развитието на световното плакатно изкуство през последните 3 десетилетия. Национална галерия/Квадрат 500, 1 ноември - 18 декември;
-
Памет и плакати, In memoriam - плакати на големите български плакатисти Александър Сертев, Асен Старейшински, Божидар Икономов, Димитър Тасев, Камен Попов, Николай Ковачев, Огнян Фунев и Стефан Десподов, подредени в новооткритата столична галерия 88, ул. "Богатица" 25;
-
Публични лекции на членовете на международното жури: Щефан Бунди, Бата Кнежевич и Ришард Кайзер, 31 октомври, 11 часа, НХА, нов учебен корпус, зала 002/003, "Шипка"1;
Х-тото Триенале са провежда със съдействието на:
Национален фонд "Култура", Столична програма "Култура", Министерството на Културата, НДК, Националната галерия, СБХ, НХА, Полския институт в България, Държавния културен институт, галерия 88, Община Димитровград и е част от Календара на културните събития на Столична община за 2022 г.