Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина актьорът, режисьор и дългогодишен театрален директор Стефан Стайчев

IN MEMORIAM

Почина актьорът, режисьор и дългогодишен театрален директор Стефан Стайчев

Културтрегерът си отиде седмица след рождения си ден

Вчера, на 18 март, една седмица след като навърши навърши 82 години почина Стефан Стайчев - режисьор, актьор, автор на пиеси и поетични книги, един от дългогодишните директори на Силистренския театър - близо 15 години.

"Днес напусна нашия свят един прекрасен човек - Стефан Стайчев - блестящ режисьор, дългогодишен директор на Силистренския театър, на който той не само вдъхна живот за втори път, но и превърна в голям балкански театрален център.

Неуморен ентусиаст на театралното изкуство, той доказа и че когато това изкуство се твори с талант, ерудиция и вдъхновение, географските параметри губят своето значение и разделението на художествения живот на столичен и извънстоличен придобива много условен характер. Последните години от живота си той посвети на грижи за болната си сестра, голямата преводачка от немски Емилия Стайчева, преодолявайки собстваните си страдания след бандитското циганско нападение над дома му и нанесения му от грабителите нечовешки побой, след който Стефан вече не беше същият човек. Дано правосъдието им въздаде според делата им.

А ние винаги ще помним усмихнатия, оптимистичния, неуморния в доброто, талантливия театрал и наш стар приятел Стефан. Той остави светла диря тук, на земята, тя ще му свети и в небесния му път", написа във Фейсбук проф. Кирил Топалов.

Стефан Стайчев е роден в София. Започва творческата си кариера през 1961 г. в Сливенския драматичен театър, след това е актьор в трупата на Народния театър "София" (1966-1970)`, после актьор в театър "София" (1970-78,1982 -97). Там започват и първите му изяви като режисьор.

Дълги години е директор на Силистренския драматичен театър (1978 -1982, 1997-2009). Междувременно пише и пиеси, които се поставят в редица театри; прави постановки като гост-режисьор в страната и чужбина.

Една от добрите постановки, която се помни в Русенския драматичен театър, това е на неговата пиеса "Свободно място във влака", играна през 70-те години. В този театър той направи през 1998 г. спектакъла "Ангели-чудовища" от Ж. Кокто.

Стефан Стайчев е автор и на пиеси като "Рисунки през август", "Цар Симеон", "Златният век", получили също сценична реализация. Поставя за първи път в страната на силистренска сцена "Елате ни вижте"/ Кирил Топалов/, "Направи нещо, Мет!"/Азис Несин/. И за двете театърът получи наградата "ИКАР" за сценография на САБ-2001 г.

Създал на сцената незабравими спектакли от които: "Бряг" от Ю. Бондарев, "Цар Симеон Велики" - автор и режисьор, "Вражелец" от Ст. Л. Костов, "Доктор" от Б. Нушич, "Натан Мъдрецът" от Г.Е. Лесинг, "Добруджанска рапсодия" от Ал.Гиргинов и Ст. Стайчев, "От бесилото към безсмъртието" драматизация Ст.Стайчев - един от най-гледаните спектакли, "Тимон от Атина", "Златният век - Цар Симеон Велики", "Гераците" от Е. Пелин и много други, оставили у всеки зрител частица духовна енергия.

Стефан Стайчев е лауреат на много български и международни награди за актьорската си и режисьорска работа от Полша, Германия, Русия и др. За всеотдайната дейност с уважение и възхищение си спомнят и днес гражданите на Силистра. Със своя талант, ерудиция и качества на достоен човек допринесе изключително много за театралното изкуство в Силистра, пишат неговите съграждани от kvorum-silistra.info.

Поклон пред паметта му!

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Бурята" на Народния театър открива Международния Шекспиров фестивал в Румъния

На същата сцена ще се представят "Хамлет" на режисьора Деклан Донелан, постановка на Националния театър на Крайова, "Проектът Бурята" на Питър Брук и Мари-Елен Естиен от театър "Ле Буф дю Нор" (Париж), и "Хамлет, танцът на меланхолика" - фламенко спектакъл от Севиля на режисьора Хесус Ерера

Мюзикълът на Алиша Кийс Hell's Kitchen и пиесата Stereophonic водят по номинации за театралните награди "Тони"

Мюзикълът The Outsiders, адаптиран по романа на С. Е. Хинтън и вдъхновен от филма на Франсис Форд Копола от 1983 г., събра 12 номинации

Книгата "Балерината" събира истории от живота на Красимира Колдамова

"... изключителна балерина, необикновена, оригинална, отдадена изцяло на своето изкуство, изкуство като единствен начин на нейния живот. Влюбена до полуда в балета, тя живее чрез това изкуство", казва авторката Гергана Михайлова

Гийом Диоп е първият чернокож премиер-солист на Парижката опера

"Имам усещането за голямо развитие в рамките на една година и това ме кара да се чувствам легитимен, на мястото си", казва балетистът