Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Загубихме Виктор Барух, един от доайените на Съюза на българските писатели

IN MEMORIAM

Загубихме Виктор Барух, един от доайените на Съюза на българските писатели

Това каза пред БТА председателят на организацията Боян Ангелов

Източник: Фейсбук/ Организация на евреите в България "Шалом"

Загубихме един от доайените на Съюза на българските писатели (СБП). Това каза пред БТА председателят на организацията Боян Ангелов за писателя Виктор Барух, който почина на 22 август.

"Той наистина беше свързан със Съюза на българските писатели много близко. Ние често се срещахме с него. Отличен е с най-високите отличия на Съюза на българските писатели. Освен държавните награди, които е получавал, той е носител на ордена "Иван Вазов", който се дава изключително рядко и на почетен плакет за изключителни заслуги към българската литература", коментира Боян Ангелов.

Още Анджей Вагенщайн на 100: Природата има свое тайно и мистично мерило за отпуснатите ти левги живот

Вагенщайн на 100: Природата има свое тайно и мистично мерило за отпуснатите ти левги живот

По думите му Виктор Барух е бил изключително добронамерен човек. "Не съм чул лоша дума за него от никого, а това е едно много рядко срещано явление в нашата действителност", каза Ангелов. Наистина загубата за българските писатели и въобще за българската култура е огромна, допълни той.

Виктор Барух е роден през 1921 г. в София. Следва право и история в Софийския университет. По време на Втората световна война е изселен от София, като по това време се включва в Съпротивителното движение. След 9 септември 1944 г. работи като журналист и редактор в различни издателства. Бил е заместник главен редактор на списание "Пламък"от 1965 до 1970 г., редактор и главен редактор на издателство "Български писател" (1972 -1978). Член е на Съюза на българските писатели от 1957 г. и на българския ПЕН център. Бил е заместник-председател на организацията на българските евреи "Шалом".

Творбите му са превеждани на английски, френски, руски, италиански, иврит.

През 1961 г. е единственият български журналист, отразил съдебния процес срещу нацисткия офицер от Гестапо Адолф Айхман в Йерусалим.

Още На 100 години си отиде Анжел Вагенщайн

На 100 години си отиде Анжел Вагенщайн

Още Поклонение пред Анжел Вагенщайн ще има на 30 юли

Поклонение пред Анжел Вагенщайн ще има на 30 юли

 

Коментирай2

Календар

Препоръчваме ви

Излиза ново издание на сборника "Избрано" с есета на Ефрем Каранфилов

Книгата е публикувана за първи път през 1999 г. Произведенията в нея са подбрани от сина на автора - проф. Ефрем Ефремов

"Романът на една жена без качества" - или един роман за желанието да напишеш роман

Дебютната книга на Ралица Николова е за силата, за упоритостта, за желанието и за страстта към живеенето, които са единственото, което е нужно, за да се самоосъществим и да бъдем

Албумът "Ваклуш": От смъртна присъда до "Осанна"

Албумът и новите издания на книгите на Ваклуш Толев се намират на шатра № 34 на "Алея на книгата" от 9 до 15 септември

Писателките Ребека Ф. Куанг и Джесика Хагедорн са сред наградените на Американските награди за книги

Наградите бяха обявени от фондацията "Преди Колумб" (Before Columbus Foundation), за чието създаване през 1976 г. помага американският автор Ишмаел Рийд, за да популяризира мултикултурната литература