Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Загубихме Виктор Барух, един от доайените на Съюза на българските писатели

IN MEMORIAM

Загубихме Виктор Барух, един от доайените на Съюза на българските писатели

Това каза пред БТА председателят на организацията Боян Ангелов

Източник: Фейсбук/ Организация на евреите в България "Шалом"

Загубихме един от доайените на Съюза на българските писатели (СБП). Това каза пред БТА председателят на организацията Боян Ангелов за писателя Виктор Барух, който почина на 22 август.

"Той наистина беше свързан със Съюза на българските писатели много близко. Ние често се срещахме с него. Отличен е с най-високите отличия на Съюза на българските писатели. Освен държавните награди, които е получавал, той е носител на ордена "Иван Вазов", който се дава изключително рядко и на почетен плакет за изключителни заслуги към българската литература", коментира Боян Ангелов.

Още

Анджей Вагенщайн на 100: Природата има свое тайно и мистично мерило за отпуснатите ти левги живот

Вагенщайн на 100: Природата има свое тайно и мистично мерило за отпуснатите ти левги живот

По думите му Виктор Барух е бил изключително добронамерен човек. "Не съм чул лоша дума за него от никого, а това е едно много рядко срещано явление в нашата действителност", каза Ангелов. Наистина загубата за българските писатели и въобще за българската култура е огромна, допълни той.

Виктор Барух е роден през 1921 г. в София. Следва право и история в Софийския университет. По време на Втората световна война е изселен от София, като по това време се включва в Съпротивителното движение. След 9 септември 1944 г. работи като журналист и редактор в различни издателства. Бил е заместник главен редактор на списание "Пламък"от 1965 до 1970 г., редактор и главен редактор на издателство "Български писател" (1972 -1978). Член е на Съюза на българските писатели от 1957 г. и на българския ПЕН център. Бил е заместник-председател на организацията на българските евреи "Шалом".

Творбите му са превеждани на английски, френски, руски, италиански, иврит.

През 1961 г. е единственият български журналист, отразил съдебния процес срещу нацисткия офицер от Гестапо Адолф Айхман в Йерусалим.

Още

На 100 години си отиде Анжел Вагенщайн

На 100 години си отиде Анжел Вагенщайн

Още

Поклонение пред Анжел Вагенщайн ще има на 30 юли

Поклонение пред Анжел Вагенщайн ще има на 30 юли

 

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

За 24 май Институтът за български език при БАН организира кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!"

Кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!" на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН цели да привлече вниманието към огромното значение на образованието и науката (и на грамотността като тяхна предпоставка) за развитието на обществото

Избрани творби от Ваня Петкова по случай 80 години от рождението й

Ваня Петкова заедно с Елисавета Багряна и Блага Димитрова са единствените български поетеси влезли в Световната трансконтинентална енциклопедия за жените поетеси и писатели през 1991 г.

Шестите "Литературни маршрути" започват

Маршрути за Лора Шумкова, Димчо Дебелянов и Константин Павлов ще бъдат част от програмата през май

Нов превод на "Венецианският търговец" излиза дни преди премиерата в Народния театър

Творбата вероятно е написана през 1596 г. и разказва за търговец от Венеция, който е заплашен да изтърпи тежко наказание, след като не успява да се разплати с кредитора си

Яна Букова представя атинското списание за поезия "Фармако" в Националната библиотека

Събитието е на 16 май и е озаглавено "Лекарство срещу инерцията"

"Бди над нея" от Жан-Батист Андреа е носителят на "Изборът на награда "Гонкур" в България"

Конкурсът "Изборът на наградата "Гонкур" в България" има за цел да популяризира съвременната френскоезична литература в страната