Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"За късата клечка и съдбата" - художникът Калин Николов разказва за срещите си с Борис Димовски и Радой Ралин

НОВА КНИГА

"За късата клечка и съдбата" - художникът Калин Николов разказва за срещите си с Борис Димовски и Радой Ралин

"Радой Ралин смяташе, че художниците са невероятно ощетени в последния половин век", казва в книгата си изследователят на живописта

Източник: Издателство "Недланд"

"За късата клечка и съдбата" (издателство "Недланд") е разговор на писателката Мирела Костадинова с Калин Николов - художник и изследовател на живописта, уредник на Графичния кабинет на Националната галерия - Квадрат 500, автор на книги и панорамни студии върху историята на изкуството, съобщиха от екипа на издателството, цитирани от БТА.

Още Стефан Стоянов - малкият  син на Радой Ралин: Баща ми отстояваше "човешката пропорция"

Стефан Стоянов - малкият син на Радой Ралин: Баща ми отстояваше "човешката пропорция"

Отговорите на въпросите в тази книга (общо около 300 страници с богати илюстрации) очертават професионалния и житейски път на Николов, който го среща с художника Борис Димовски, писателя Радой Ралин, писателя Георги Рупчев и др.

Дипломната му работа в Художествената гимназия е илюстрации по стихове на Константин Павлов.

Впоследствие е илюстрирал книги на Атанас Далчев, Радой Ралин, Йордан Радичков, Димитър Томов, Кин Стоянов, Росица Чернокожева, Роси Кота, Захари Иванов, Тодор Климентов, Пламен Анакиев, Огнян Герджиков, Мирела Костадинова, Емил Измирлиев.

"Радой Ралин смяташе, че художниците са невероятно ощетени в последния половин век. Произведенията им се знаят, но мисленето им, вълненията им остават напълно непознати. Гласът им е заглушен от една упражнителна критика и самовлюбено изкуствознание...", казва в книгата Николов.

Още "Най-голямата грижа на Радой Ралин винаги е била към неосъществените хора в обществото"

"Най-голямата грижа на Радой Ралин винаги е била към неосъществените хора в обществото"

Калин Николов е роден е през 1956 г. в София. Завършил е Художествена гимназия и ВИИИ "Николай Павлович", специалност "Графика и графични технологии". Имал е множество самостоятелни изложби: в София (1978, 1979, 1985, 1991, 1999, 2000, 2004, 2009, 2013, 2018), Габрово (2014, 2016), Велико Търново (2017), Хамбург (1984, 1988), Атина (1991), Будапеща (1996), Скопие, Щип, Прилеп, Охрид (2013-14), Димитровград, Сърбия (2015), и др.

Бил е художник на вестниците "Антени", "Вечерни новини", "La Strаda", "Щастливец" "Репортер 7", "Парижки вести", "За буквите - О писменехь", списанията "ФЕП", "Тера фантастика", "Усури", издателствата "На слука" и "Огледало", на сайта "Българи". Бил е дългогодишен консултант на нишкото издателство "Братство" по историята и проблемите на балканските култури.

Още 97 години от рождението на сатирика Радой Ралин

97 години от рождението на сатирика Радой Ралин

Автор е на книгите "Атанас Пацев - преодоляване на невъзможното" (творческа биография на художника и на неговото поколение), "Неосъщественият музей" (по идея на Радой Ралин), "Елза Гоева" (монография), "Художници, свързани с историята ни", редица каталози и изследователски студии свързани с историята на българското и чуждото изобразително изкуство: "Движение и светлина" - за творчеството на Васил Иванов и тайните на неговия Космос, "Александър Денков, художник на вечната съвременност", "Миро - йероглифите на човечеството", "Смълчаните картини на Папазов не крещят за глухите", "Художникът на тайнствената призрачност", есе за Борис Георгиев.

Съставител е на изложби за Националната галерия - на европейска графика и живопис в контекста на балканската и световната култура, и др.

Още "Да се усмихнем заради Борис Димовски" - изложба в чест на именития ни художник

"Да се усмихнем заради Борис Димовски" - изложба в чест на именития ни художник

Още Книгите му плашат, а той слага край на живота си с ЛСД часове преди да убият Кенеди

Книгите му плашат, а той слага край на живота си с ЛСД часове преди да убият Кенеди

Още Издателство поискало от нея, рисуваните й герои да "четат молитви" вечер

Издателство поискало от нея, рисуваните й герои да "четат молитви" вечер

Още Българската телеграфна агенция и Художествената академия създават оригинален шрифт, озаглавен "БТА"

Българската телеграфна агенция и Художествената академия създават оригинален шрифт, озаглавен "БТА"

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Писателките Ребека Ф. Куанг и Джесика Хагедорн са сред наградените на Американските награди за книги

Наградите бяха обявени от фондацията "Преди Колумб" (Before Columbus Foundation), за чието създаване през 1976 г. помага американският автор Ишмаел Рийд, за да популяризира мултикултурната литература

"Аполония" и списание ЛИК си приличат - заедно са на 100 години

"Няма цена успехът българинът да има достъп до култура и знание", каза още генералният директор на Българската телеграфна агенция на представянето на изданието на агенцията в рамките на "Аполония"

Доц. Георги Лозанов: Списание ЛИК разпознава стойностите от миналото - и като изкуство, и като човешко поведение

"Да бъде преоценено миналото със западни стойности, защото българската култура принадлежи към западния културен свят", заяви директорът на дирекция ЛИК в БТА на Празниците на изкуствата "Аполония"

Колекция "Вонегът" продължава с безмилостната сатира "Бог да ви поживи, господин Роузуотър"

След 25-годишно отсъствие от книжарниците обичаният роман излиза в ново издание за Алея на книгата

Книгата за 125-годишната история на БТА беше представена на Аполония

Кирил Вълчев припомни, че излизането на новото издание се случва точно година след представянето на предходните два тома - първия с историята на БТА, разказана от Панайот Денев, и втория, обединяващ лични свидетелства на десетки бележити представители и служители на Българската телеграфна агенция през годините

Размисли след едно убийство от Салман Рушди

"Нож: Размисли след опит за убийство" е дългоочакваната автобиографична изповед на Салман Рушди - едно безмилостно откровено и завладяващо четиво, което ни напомня за какво си струва да се борим